X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 67-73

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο (23-41) προσπάθησε να κάνει την ολική επαναφορά απέναντι στη Μακάμπι, όμως ένα τρίποντο του Σμιθ από τα 8 μέτρα (1:36'') πριν το τέλος έδωσε την ώθηση στους Ισραηλινούς να φτάσουν στη νίκη με 73-67. Χτύπησε και αποχώρησε από το ματς ο Τζος Πάουελ στο 8'. Χαμός στον όμιλο με τέσσερις ομάδες να έχουν ρεκόρ 7-5! (vids)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 73-67, πραγματοποιώντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε και την ατυχία να τραυματιστεί ο Τζος Πάουελ στο 8'.

Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν μπροστά με 18 πόντους στο ημίχρονο (23-41), άντεξαν στην πίεση των Πειραιωτών, πήραν σημαντικές... ανάσες από τη γραμμή των 6μ.75 και κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη για τους Ισραηλινούς στο "Top-16" της Ευρωλίγκας που φτάνουν πλέον στο 7-5 στον όμιλο. Όσο έχει και ο Ολυμπιακός, όσο έχει και η Σιένα που ηττήθηκε από την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και όσο έχει και η Χίμκι που νίκησε την Φενέρμπαχτσε!

Την πρώτη θέση την έχει "καπαρώσει" η Μπαρτσελόνα, ενώ ακολουθούν τέσσερις ομάδες με το ίδιο ρεκόρ και τον Ολυμπιακό στην 3η θέση. Ο Ολυμπιακός, πάντως έχασε μία σημαντική ευκαιρία να αναρριχηθεί στην δεύτερη θέση του ομίλου του, όμως η απουσία του Γιώργου Πρίντεζη και η ατυχία με τον τραυματισμό του Τζος Πάουελ δημιούργησαν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα στους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός αυτή την στιγμή είναι στην τρίτη θέση, με τη Μακάμπι στη δεύτερη και την Σιένα στην τέταρτη, ενώ στην πέμπτη είναι η Χίμκι. Θα πρέπει να πούμε ότι τα πράγματα ακόμα είναι ρευστά, καθώς στην τετραπλή ισοβαθμία εκκρεμεί το ματς των Πειραιωτών με τους Ρώσους. Ο Ολυμπιακός στην τετραπλή έχει 3-2, η Μακάμπι 3-3, η Σιένα 3-3 και η Χίμκι 2-3.

Ο αγώνας:

Ο Σμιθ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 0-2 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τον Πέρο Άντιτς να ισοφαρίζει σε 2-2 με κάρφωμα.

Ο Μέντλεϊ έκανε το 2-4 για τους φιλοξενούμενους, με τον Οχαγιόν στη συνέχεια να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Πάουελ. Ο Οχαγιόν πέτυχε το 2-6 για τους Ισραηλινούς, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου μείωσε και πάλι σε 4-6 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Έλληνας φόργουορντ, μάλιστα έκλεψε και τη μπάλα με τον Πέρο Άντιτς έπειτα από κάρφωμα να ισοφαρίζει σε 6-6. Παρόλα αυτά, ο Οχαγιόν σημείωσε το 6-9 και ο Πάουελ με κάρφωμα μείωσε σε 8-9. Ο Χίκμαν με ένα τρίποντο έκανε το 8-12, ενώ ο Οχαγιόν για ακόμα μία φορά, ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 8-15, ανεβάζοντας την διαφορά στους 7 πόντους, ενώ παράλληλα έφτασε και τους 8 πόντους.

Ο Ολυμπιακός με τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη μείωσε σε 10-15, ενώ ο ορεξάτος Κώστας Παπανικολάου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 12-15. Ο Λόγκαν με τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στη Μακάμπι (12-18) και ο Σερμαντίνι με 1/2 βολές πέτυχε το 13-18 για να διαμορφώσει ο Λόγκαν με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 13-21, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Τζέιμς ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 10 πόντους (13-23) στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ο Λόγκαν σημείωσε το 13-25, με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο (15-25 στο 13').

Ο Οχαγιόν θα αστοχήσει σε σουτ δύο πόντων, όμως οι Πειραιώτες δεν θα καταφέρουν να πετύχουν καλάθι στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ισραηλινός, πάντως πέτυχε το 15-27 για τους φιλοξενούμενους. Στο 16' ο Πνίνι έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος με 12 βολές μείωσε σε 16-27. Ο Σμιθ με τρίποντο έκανε το 16-30, αλλά ο Σπανούλης επίσης με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 19-30.

Η Μακάμπι αποσπάστηκε με 13 (19-32) και ο Σπανούλης μείωσε σε 21-32 στο 17'. Ο Λόγκαν απάντησε γρήγορα (21-34), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Μέντλεϊ με 1/2 βολές σημείωσε το 21-35 και ο Έισι Λο έκανε το 23-35. Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με 23-38 και ο Λόγκαν με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (23-41), σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Πλησίασε ο Ολυμπιακός

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Κώστας Σλούκας μείωσε σε 26-41 για να κάνει ο Σμιθ το 26-43. Ο Βασίλης Σπανούλης με 1/3 βολές μείωσε σε 27-43, ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο μείωσε σε 30-43. Ο Τζέιμς με 1/2 βολές έκανε το 30-44 και ο Χάινς έριξε την διαφορά στους 12 πόντους (32-44). Ο Σπανούλης με κλέψιμο και ακόμα δύο πόντους μείωσε γρήγορα - γρήγορα στους 10 (34-44) στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ από τον Χάινς, με τον Αμερικανό να κάνει το τρίτο του και τον παίκτη της Μακάμπι με δύο εύστοχες βολές να πετυχαίνει το 34-46 και ο Άντιτς να μειώνει σε 36-46 στο 24'. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με κάρφωμα στο 25΄έριξε την διαφορά στους 8 πόντους (38-46), κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου που προσπαθούσε να βοηθήσει τους "ερυθρόλευκους" να επιστρέψουν στο ματς. Ο Χίκμαν με δύο βολές πέτυχε το 38-48, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε και το 38-50 στο 26'.

Ο Άντιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 39-50 και ο Χίκμαν με 2/2 έκανε το 39-52. Ο Πνίνι με ακόμα δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 39-54. Ο Σπανούλης με 2/2 βολές μείωσε σε 41-54 και ύστερα από κλέψιμο και καλάθι δικό του η διαφορά έπεσε στους 11 (43-54). Ο Λόγκαν έδωσε ανάσα στη Μακάμπι (43-56) για να ρίξει την διαφορά στους 10 πόντους ο Περπέρογλου με τρίποντο (46-56). Ο Λο με ακόμα ένα τρίποντο μείωσε σε 49-56, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Σερμαντίνι με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση πέντε πόντων από τη Μακάμπι (51-56). Ο Περπέρογλου έκανε το 53-56 και ο Σμιθ με τρίποντο έκανε το 53-59. Ο Λο μείωσε σε 55-59 στο 33ο λεπτό του αγώνα και ο Σμιθ έκανε το 55-61.

Ο Έισι Λο αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Τζέιμς ανέβασε την διαφορά στους 8 πόντους (55-63). Ο Χάινς μείωσε σε 57-63 4:32'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Σλούκας με τρίποντο στο 36' έκανε το 60-63, αλλά ο Τζέιμς πέτυχε το 60-65. Ο Κώστας Παπανικολάου με 2/2 βολές έκανε το 62-65, ο Χίκμαν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως ο Κάιλ Χάινς δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι 2:26'' πριν τη λήξη.

Ο Σμιθ με τρίποντο (1:36'' για το τέλος) από τα οκτώ μέτρα στη λήξη της επίθεσης έκανε το 62-68, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι στη συνέχεια να κάνει βήματα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 62-60 και ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 64-70. Ο Λο με τρίποντο 17,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε σε 67-70, ενώ ο Χίκμαν με 1/2 βολές πέτυχε το 67-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 10(2), Άντιτς 7, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7(2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 20(4), Τζέιμς 9, Σμιθ 13(3), Χίκμαν 16(1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ Μέντλι 2, Οχαγιόν 8(1), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.