X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Άρης 93-61

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τον Άρη με 93-61 και έκανε το 8/8 στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ. Καλή εμφάνιση από τους Ντάνστον - Μπέγκιτς.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον Άρη με 93-61 και έκανε το 8/8 στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Παράλληλα, οι "ερυθρόλευκοι" σημείωσαν την 18η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Από τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε ο Στράτος Περπέρογλου που ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα στο αριστερό του γονατο. Καλό ματς για τους Πειραιώτες έκαναν οι Ντάνστον, Μπέγκιτς, ενώ από τον Άρη, ο Βεζένκοφ σημείωσε 19 πόντους, με τον Πελεκάνο να προσθέτει 15.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μπράιαντ Ντάνστον τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 7/10 δίποντα, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Ο αριθμός

Οι Ντάνστον, Πρίντεζης και Μπέγκιτς μάζεψαν τα 19 από τα 35 ριμπάουντ του Ολυμπιακού.

Που κρίθηκε το ματς

Ο Άρης πάλεψε για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 19-3 στο 36' ξέφυγε με 21 πόντους (78-57), "καθαρίζοντας" τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον Μπράιαντ Ντάνστον έκανε το 9-4 στο τρίτο λεπτό του ματς. Ο Χαρίσης μείωσε σε 9-6 για να κάνει ο Ντάνστον το 11-6. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο έφερε τον Άρη στο -2 (11-9) για να αποσπαστούν με πέντε πόντους οι Πειραιώτες (16-11) στο 6'. Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το 18-11 και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ πέτυχε το 20-11 στο έβδομο λεπτό του αγώνα.

Στη συνέχεια, τα πράγματα δεν άλλαξαν με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 29-20. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Γκίκας με πέντε διαδοχικούς πόντους έφερε τον Άρη στο -4 (29-25) και ο Μπέγκιτς αύξησε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους πέντε πόντους (30-25). Ο Σλοβένος σέντερ των "ερυθρολεύκων" σημείωσε το 36-27 και ο Σαρικόπουλος έκανε το 36-29 στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων (44-33), ύστερα από καλάθι του Βασίλη Σπανούλη.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να πλησιάσει τον Ολυμπιακό στους πέντε πόντους, με τους Βεζένκοφ και Γκίκα να κάνουν καλό παιχνίδι (59-54). Στα τελευταία, όμως δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, επέβαλαν το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 93-61 και να σημειώσουν την όγδοη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7(1), Λο 2, Ντάνστον 16, Σπανούλης 12(1), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 10(2), Λοτζέσκι 6(1), Μπέγκιτς 15, Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 6(1), Κατσίβελης 6.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15(1), Γκίκας 8(2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 19(3), Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Αθηναίου 7(1), Μιτόγλου.