X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ο Περπέρογλου υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Ο Στράτος Περπέρογλου είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 72-65. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 31-6 (!) στο 12' ενώ παρατάχθηκαν χωρίς τους Ναβάρο, Αμπρίνες.

Η Μπαρτσελόνα έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα στο Clásico του ΣΤ' ομίλου, έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 25-4, προηγήθηκε με +25 (31-6, 12') ωστόσο... αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας της Ρεάλ με σκορ 72-65.

Τα στατιστικά του αγώνα

Έτσι οι δυο ομάδες έχουν ρεκόρ 6-5 ωστόσο οι "μπλαουγκράνα" έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, έχοντας δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια με τους Μαδριλένους. Παρεμπιπτόντως, οι Καταλανοί παρατάχθηκαν χωρίς τους Χουάν Κάρλος Ναβάρο, Άλεξ Αμπρίνες ενώ ο Πάου Ρίμπας ταλαιπωρήθηκε από πρόβλημα τραυματισμού και αγωνίστηκε μόλις 9'33".

Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε τη διαφορά για τους νικητές. Τελείωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ με 20 πόντους (6/9 βολές, 4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 λάθη και 7 κερδισμένα φάουλ σε 34'46". Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 63-64 στο 38'17" όμως ο διεθνής φόργουορντ σκόραρε τους 7 από τους επόμενους 9 πόντους της Μπαρτσελόνα ως το τέλος του αγώνα!

Σπουδαία εμφάνιση και για τον Τόμας Σατοράνσκι. Ο Τσέχος γκαρντ είχε 17 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 32'37". Σε ό,τι αφορά τον Σάσα Βεζένκοφ, ο νεαρός φόργουορντ έπαιξε 4'22" και είχε 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 ασίστ.

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης, οι Γκουστάβο Αγιόν (16π.) και Φελίπε Ρέγιες (11ππ.) ήταν οι μοναδικοί "διψήφιοι".

Η Μπαρτσελόνα έκανε εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στη Ρεάλ. Για την ακρίβεια, προηγήθηκε με 25-4 έχοντας 2/2 βολές (100%), 7/9 δίποντα (77%) και 3/3 τρίποντα (100%) σε αυτό το διάστημα και υποχρεώνοντας τη "Βασίλισσα" στη χειρότερη επιθετική επίδοσή της σε ένα δεκάλεπτο στην Euroleague! Μάλιστα ο Πάου Ρίμπας εκτόξευσε τη διαφορά στο +25, κάνοντας το 31-6 στο 12'! Η "Βασίλισσα" δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-28.

Η Ρεάλ έδειξε σημάδια ανάκαμψης στην τρίτη περίοδο, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα όταν ο Ροντρίγκεθ σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 49-40 στο 25'53". Ο Περπέρογλου έκανε το 52-44 όμως η "Βασίλισσα" έκανε σερί 14-0 και προηγήθηκε 52-58 με τον Αγιόν, στο 31'56"! Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στα τελευταία λεπτά, με τον Αγιόν να διαμορφώνει το 63-64 στα 1'43" για το τέλος. Ο "Πέρπε" έκανε το 66-64 με γκολ-φάουλ, κέρδισε φάουλ από τον Τέιλορ και διαμόρφωσε το 68-65 ενώ έστειλε τη διαφορά στο +5 (70-65) στα 16" από τη γραμμή των βολών.

Εν τέλει η Μπαρτσελόνα επικράτησε με σκορ 72-65 κι έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα playoffs.