Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Μπαρτ βύθισε κι άλλο τον Άρη, 81-76 ο ΓΣΛ Φάρος

BASKET LEAGUE / ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Στιβ Μπαρτ πέτυχε 28 πόντους και ο ΓΣΛ Φάρος επικράτησε τον Αρη με 81-76... Αποβλήθηκε στο ημίχρονο ο Παναγιώτης Γιαννάκης, έκτη ήττα στα τελευταία εφτά παιχνίδια για τους "κίτρινους".

Ο ΓΣΛ Φάρος έκανε το πιο μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην Stoiximan.gr Basket League και την ίδια ώρα βύθισε ακόμα περισσότερο τον Αρη του Παναγιώτη Γιαννάκη. Το 81-76 υπέρ των γηπεδούχων είχε την υπογραφή του Στιβ Μπαρτ, ο οποίος έβαλε 28 πόντους στο ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα των Λαρισινών.

Κάπως έτσι, λοιπόν, ο Φάρος ΓΣΛ του Θανάση Σκουρτόπουλου ξέφυγε από κάθε κίνδυνο, την ίδια ώρα που ο Άρης μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά ακόμα και την παραμονή του στην κατηγορία. Οι Θεσσαλονικείς υπέστησαν την έκτη ήττα τους σ τα τελευταία εφτά παιχνίδια στο πρωτάθλημα και το ματς της Τετάρτης (21/3) με τον ΠΑΟΚ αποκτά κομβική σημασία. Αποβλήθηκε λίγο πριν από το ημίχρονο ο Παναγιώτης Γιαννάκης με δύο τεχνικές ποινές και στην επανάληψη ρόλο κόουτς είχε ο Γιώργος Κετσελίδης.

Ο ΓΣΛ - Φάρος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τους Μουράτο και Κίλι να σκοράρουν, έκανε το 18-8 στο 6' και το 23-10 στο 7'. Ο Άρης έπαιζε άμυνα με τα... μάτια και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-17, αμέσως μετά η διαφορά έφτασε και στους 15 (35-20) και κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Αρη. Βελτίωσε την άμυνά του, έγινε πιο σκληρός και μείωσε σε 37-30 στο 18'... Ομως ο ΓΣΛ - Φάρος κράτησε τα ηνία και έκλεισε το ημίχρονο με 45-34. Λίγο πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου, μάλιστα, αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Γιαννάκης με δεύτερη τεχνική ποινή και έφυγε για τα αποδυτήρια.

Θα περίμενε κανείς ότι ο Αρης θα αντιδράσει, όμως στην πράξη φάνηκε πως μόνο οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση και κίνητρο. Ο Μπαρτ με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 51-36 στο 22, ο Βαβάτσικος με γκολ φάουλ έγραψε το 57-40 στο 24'. Πάλι ο Μπαρτ έκανε το 60-42 και σε αυτό το σημείο Αρης αντέδρασε και μείωσε σε 64-53 στο 30'.

Ο Αρης μείωσε και σε 64-57 στο 31' με τον Αθηναίου, έχασε άλλες δύο ευκαιρίες να πλησιάσει περισσότερο και ο Παπαντωνίου έδωσε ανάσα στον ΓΣΛ Φάρο (67-57 στο 32'). Ο Μάρος Μπελ έκανε το 67-63 στο 34', ο Τσαϊρέλης το 69-65 στο 36', αλλά κάθε φορά που ο Αρης πλησίαζε, ο Μπαρτ είχε την απάντηση.

Ο Αθηναίου μείωσε σε 75-72 στο 38' , ο Μπαρτ έκανε το 77-72 και ο Μπελ το 77-74.

Ο Αρης όμως έκανε δύο λάθη στην ίδια επίθεση, ο Αθηναίου έκανε καθαρό αντιαθλητικό στον Παπαντωνίου, ο οποίος είχε 0/2 στα 30''. Ο Βαβάτσικος είχε στη συνέχεια 1/2 και έγραψε το 78-74 στα 25'', για να αστοχήσει ο Αθηναίου σε τρίποντο. Ο Μπαρτ, ο Παπαντωνίου και ο Παπαμακάριος διαμόρφωσαν διαδοχικά το τελικό 81-76.

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Στιβ Μπαρτ. Επέστρεψε στο ελληνικό πρωτάθλημα και έκανε τη διαφορά. Είχε 28 πόντους με 12/14 βολές, 5/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ, όμως πάνω απ' όλα σήκωσε στους ώμους του τον ΓΣΛ - Φάρος σε όλα τα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Φάρος ΓΣΛ νίκησε παρότι είχε 6 στα 24 τρίποντα, δηλαδή 25% ευστοχία. Αλλωστε και ο Αρης δεν τα πήγε καλύτερα, είχε 5 στα 19 (26%), σε ένα ματς που οι δύο ομάδες πήραν από 23 πόντους από τη γραμμή των βολών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Αρης εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Σάφτενααρ (δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο) και έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή. Ομως με το σκορ στο 77-74 και ένα λεπτό να απομένει, ο Μπελ έκανε λάθος και οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη μέσα στη Λάρισα. Ο Μπαρτ ήταν και πάλι ψύχραιμος - όπως σε όλα τα καθοριστικά σημεία - και οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αυτή τη φορά στις εξέδρες βρέθηκε πολύς κόσμος, περισσότεροι από 1500 θεατές έδωσαν το παρών. Ανάμεσά τους και ορισμένοι οπαδοί του Αρη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης, Μάνος, Μπήτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 4, Μουράτος 5, Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 17 (2), Κίλι 8, Μπάντερ 2, Μαραγκός 6 (5 ριμπάουντ), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 6, Φένερ, Μπαρτ 28 (2 τρίποντα, 12/14 βολές).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 10 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 12, Αθηναίου 15 (2/10 τρίποντα), Ντουβιέ 2, Μάρας 14 (11ριμπάουντ), Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Προύιτ, Μπελ 16 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Γυμναστικός Λάρισας: 20/34 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 23/29 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 9 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 19/32 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 23/30 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 13 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Γυμναστικός Λάρισας δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings (24/3, 16:30), ενώ ο Άρης έχει εντός έδρας δοκιμασία με αντίπαλο τον Προμηθέα Πάτρας (24/3, 18:30).