X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Κολοσσός νίκησε εύκολα την Λευκάδα

Ο Κολοσσός έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού και νίκησε εύκολα την Δόξα Λευκάδας με σκορ 77-60, έχοντας για MVP τον Χαλ που έκανε νταμπλ-νταμπλ (14π, 11ασ).

Για την 7η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Κολοσσός είχε εύκολο απόγευμα στην Ρόδο, νικώντας την Δόξα Λευλάδας με 77-60, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Χαλ (14π, 11ασ), Βασιλόπουλο (7π, 10ρ) και Τσούκου (17π). Οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 3-4 στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 2-5.

Ο MVP της αναμέτρησης

Το βραβείο του MVP δίνεται στον Λάνγκστον Χαλ. Ο Αμερικανός πλέι-μέικερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας νταμπλ-νταμπλ, καθώς σημείωσε 14 πόντους και πέτυχε 11 ασίστ, ενώ έκανε και 2 κλεψίματα. Από τα χέρια του πέρασαν οι περισσότεροι πόντοι των γηπεδούχων.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός κυριάρχησε στο παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό του, διατήρησε το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό και έφτασε εύκολα στην επικράτηση, με την διαφορά να φτάνει και στο +17 (67-50) στο 36'.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Κολοσσός είχε εξαιρετικό συσχετισμό στον τομέα ασίστ/λάθη, μοιράζοντας 24 τελικές πάσες και κάνοντας μόλις 10 λάθη.

Το ματς

Ο Κολοσσός με τον Τσούκου προηγήθηκε με 8-4 στο 4', ενώ στη συνέχεια ο Βασιλόπουλος με λέι-απ "έγραψε" το 12-6. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, φτάνοντας και στο +10 (21-11) στο 8' με τρίποντο του Χάλ, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Ροδίτες να προηγούνται με 26-19.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν μπάσκετ στον ίδιο ρυθμό, με τους Γεωργαλή και Παπαδάκη να φέρνουν την διαφορά στο +13 (36-23) στο 15'. Γουότσον και Τσούκου έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι, φτάνοντας το προβάδισμα τους και στο +14 (42-28), με το 43-30 να είναι το σκορ του ημιχρόνου και τον Χαλ να είναι πρώτος σκόρερ με 12 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Κολοσσός συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, με τον Ρέντικ να φέρνει την ομάδα του στο +15 (45-30) στο 24', ενώ ακολούθως ο Άχονεν με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (54-38) στο 29', με την Λευκάδα να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, με το 56-40 να είναι το σκορ στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κολοσσός πήγε στο +17 (67-50) στο 36', η Δόξα μείωσε με τον Ουέλς (69-60) στο 39', αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα, φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση με σκορ 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-30, 56-40, 77-60

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Τσούκου 17, Ρέλεφορντ 11, Βασιλόπουλος 7 (10ρ), Χαλ 14 (11ασ), Λιάπης, Γεωργαλής 3, Άχονεν 10, Παπαδάκης 3, Γουότσον 5.

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 5, Μπασάμπε 5, Ντόμπλας 4, Τσαλδάρης 5, Ουέλς 19, Κάρτερ 2, Δεμερτζής 3, Γεωργάκης, Ψάθας 6, Ρόμπινσον 11.