X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο Άρης των 21 λαθών έχασε από την Φράπορτ

Ο Άρης είχε πρόβλημα στην επίθεση, μέτρησε 21 λάθη στο ματς και στο τέλος γνώρισε την ήττα στην Θεσσαλονίκη από την Φράπορτ (58-64). Θα παλέψει για την 3η θέση στον όμιλο του.

Για την προτελευταία αγωνιστική του Champions League της FIBA, o Άρης γνώρισε την ήττα στην Θεσσαλονίκη από την Φράπορτ με σκορ 58-64. Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν πρόβλημα στην επίθεση, ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (4/20τρ), δεν είχαν ενέργεια, αναλώθηκαν σε 21 λάθη, ενώ στο τέλος δεν μπόρεσαν να δώσουν το κάτι παραπάνω για να πάρουν την νίκη. Πλέον, το ρεκόρ τους είναι στο 8-5. Έχασαν τις πιθανότητες για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης (έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση) και θα παλέψουν στην τελευταία αγωνιστική για την τρίτη θέση στο γκρουπ. Την τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα αντιμετωπίσει στην Γαλλία την Μονακό (25/1).

Ο MVP

Ο Αμερικανός πλέι-μέικερ, Κουέιμ Βον ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης. Έκανε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας μεγάλα σουτ και έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση έχοντας 19 πόντους με 2/3 τρίποντα και 3 ασίστ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στα δύο τελευταία του λεπτά. Ήταν κομβικό το "καυτό" τρίποντο του Βον στο 1':55'' πριν το τέλος, όταν και έκανε το 54-60, ευστοχώντας μάλιστα μπροστά στον Καββαδά. Ακολούθως ο Σιλντς με προσωπικό καλάθι "σκότωσε" τις ελπίδες των "κιτρινόμαυρων", όταν και "έγραψε" το 54-62 στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 21 λάθη που μέτρησε ο Άρης στην αναμέτρηση, με τους "κιτρινόμαυρους" παράλληλα να είναι ιδιαίτερα άστοχοι από την περιφέρεια, μετρώντας 4/20 τρίποντα (20%). Οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 58 πόντους στο ματς και 22 στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο.

Το ματς

O Άρης με τον Κάμινγκς προηγήθηκε με 8-3, φέρνοντας την διαφορά και στο +7 (12-5) στο 6', με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό της αναμέτρησης. Ο Ζάρας με σερί πόντους "έγραψε" το 19-10, με το 19-13 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Καββαδάς με προσωπικό καλάθι έφερε την διαφορά στο +9 (22-13), προβάδισμα το οποίο και το διατήρησε με τον Τσαϊρέλη στο 15' (28-19), ενώ ακολούθως ο Γιάνκοβιτς έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (30-20). Οι Σκαϊλάινερς ακολούθως έβγαλαν άμυνες, έβαλαν σουτ και μείωσαν με τον Ρόμπερτσον (34-30) στο 19', ροκινάζοντας ακομη περισσότερο την διαφορά, με το 36-34 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης έπαθε μπλακ-άουτ για περίπου 5 λεπτά, με την Φράπορτ να έχει βρει ρυθμό και να βάζει μεγάλα σουτ, κάνοντας το σκορ 39-48 με τον Ίνγκλις, με το επί μέρους σκορ να είναι 3-14. Στην συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ σε 47-50, με το 47-51 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Βον στο 36' να φέρνει την ομάδα του στο +8 (49-57). Ακολούθως ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 54-57, αλλά ακολούθως οι Γερμανοί έβαλαν μεγάλα σουτ. Ήταν καθοριστικό στο 1'55'' πριν το τέλος το "καυτό" τρίποντο του Βον μπροστά στον Καββαδά (54-60), ενώ ακολούθως ο Σιλντς έβαλε το καλάθι (54-62) με το οποίο "σκότωσε" τις ελπίδες του Άρη. Η Φράπορτ στο τέλος πήρε την νίκη με 58-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-34, 47-51, 58-64.

Άρης(Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 13(6/6β., 2/2διπ., 1/1τρ.), Τζένκις 2, Κάμινγκς 11(3/6β., 1/7διπ., 2/4τρ.), Ζάρας 9(1), Μούρτος, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 11, Ντραγκίσεβιτς 2.

Φράπορτ (Χέρμπερτ): Βον 19(7/9β., 3/8διπ., 2/3τρ.), Ίνγκλις 19(5/8διπ., 3/11τρ.), Χαφ 5(8ριμπ.), Μερθ, Ιλζχόφερ, Ζεμπ, Ρόμπερτσον 5(9ριμπ.), Σιλντς 5, Κίελ 6.