Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Άρης με κορυφαίο τον Ουάιτ διέλυσε τον Αρκαδικό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Άρης νίκησε εύκολα τον Αρκαδικό στην Θεσσαλονίκη με το επιβλητικό σκορ 86-52, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουότερς (17π, 3/3δ, 3/3τρ, 2/2β) που δεν έχασε σουτ.

Για την 15η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Άρης διέλυσε τον Αρκαδικό στην Θεσσαλονίκη, νικώντας τον εύκολα με το επιβλητικό σκορ 86-52, κυριαρχώντας στην αναμέτρηση σε όλους τους τομείς. Οι "κιτρινόμαυροι" έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στον αντίπαλο τους και έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο MVP του αγώνα

Ο Ντομινίκ Ουότερς ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αμερικανός του Άρη ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους, μη χάνοντας σουτ (3/3δ, 3/3τρ, 2/2β) στο παιχνίδι, δίνοντας τεράστια ώθηση στην ομάδα του. Από τον Αρκαδικό ξεχώρισε ο Βασίλης Καββαδάς (19π, 7ρ)

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην πρώτη περίοδο. Ο Αρκαδικός μείωσε σε 11-10 στο 5', αλλά στη συνέχεια ο Άρης απάντησε με ένα σερί 10-0 (21-10) και στη συνέχεια εκτόξευσε την διαφορά στα ύψη, φτάνοντας την ακόμη και στο +39 (84-45).

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Το γεγονός πως ο Ντομινίκ Ουότερς δεν έχασε σουτ στο παιχνίδι, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Επίσης, η απελπιστική αστοχία του Αρκαδικού πίσω από τα 6.75 μέτρα, έχοντας 4/22 (18%). Ο Άρης τιμώρησε τα λάθη των φιλοξενούμενων, παίρνοντας 24 πόντους από αυτά.

Το ματς

Ο Αρκαδικός κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστικός μέχρι το 5', όταν με τον Καββαδά μείωσε σε 11-10. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Άρης απάντησε με ένα 10-0 σερί (21-10), έχοντας για μπροστάρη τον εξαιρετικό Ουότερς στην επίθεση, με την περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-14, έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης πίεσε στην άμυνα, με τον Καββαδά να ξεχωρίζει από τον Αρκαδικό, αλλά ο MVP του πρώτου μέρους ήταν αναμφισβήτητα ο καταπληκτικός Ουότερς, ο οποίος ολοκλήρωσε το 20λεπτο με 14 πόντους, μη χάνοντας σουτ (3/3δ, 2/2τρ, 2/2β). Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με +15 (29-14) στο 12' και με +16 (39-23) στο 18', με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με +19 (43-24), έχοντας κυριαρχήσει στην αναμέτρηση.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης είχε κυριαρχήσει στην αναμέτρηση, φέρνοντας την διαφορά στο +25 (57-32) στο 26', με τον Αρκαδικό να έχει καθαρά παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Το τέλος της βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 68-39, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν για μπροστάρηδες τους Χάγκινς και ΜακΝίλ. Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους "κιτρινόμαυρους να εκτοξεύουν την διαφορά και στο +39 (86-47), με το 86-52 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Άρης (Πρίφτης):Ουάιτ 14, Ουότερς 17, Χάγκινς 7, Μούρτος 6, ΜακΝίλ 15, Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 5, Τσούπκοβιτς 3, Διπλάρος, Ζάρας 5, Κοέν 12, Σίμτσακ.

Αρκαδικός (Καστρίτης):Καββαδάς 19, Φαν Όστρουμ 7, Στεφανίδης, Μπράουν 5, Καλλινίκης 3, Καραμαλέγκος 2, Κοψαύτης 5, Κωνσταντίνου, Τζουγκαράκης 2, Τσέλος 2, Λι 7.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-24, 68-39, 86-52

Ανά δεκάλεπτο: 26-14, 17-10, 25-15, 18-13