O Αμύντας άλωσε την Νέα Σμύρνη
Στον Νότιο όμιλο ο Αμύντας σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 59-54 μέσα στην Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου, το Ηράκλειο επικράτησε στην παράταση με 93-91 απέναντι στον Κρόνο, ενώ στον Βορρά το Στρατώνι σόκαρε την ΓΣΛ με 66-61.
Το Ηράκλειο και ο Αμύντας βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις στον Νότιο όμιλο. Η ομάδα της Κρήτης πήρε πολύτιμο "διπλό" στην παράταση με σκορ 91-93 (80-80 κανονική διάρκεια) επί του Κρόνου στον Άγιο Δημήτριο, το οποίο και την διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Στο ματς της αγωνιστικής, ο Αμύντας πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη μέσα στην Νέα Σμύρνη, καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με σκορ 54-59 και πλέον έχει το ίδιο ρεκόρ (16-5) με τους "κυανέρυθρους". Στην ισοβαθμία, όμως, η ομάδα της Δάφνης υπερτερεί. Στον Βορρά, το Στρατώνι... σόκαρε την ομάδα της Λάρισας, καθώς νίκησε την ΓΣΛ με 66-61.
Νότιος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Φιλαθλητικός - Ένωση Ιλίου 58-51
Παπάγου - Χολαργός 60-52
Κορωπί - Έσπερος Πατρών 92-83
Ιωνικός Νικαίας - Νίκη Αμαρουσίου 89-70
Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ηράκλειο 91-93 (80-80 κ.α.)
Προμηθέας Χαλανδρίου - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 60-79
Εργοτέλης – Πανελευσινιακός 89-90
Πανιώνιος - Αμύντας 54-59
Τα φύλλα αγώνα από τα παιχνίδια
Ιωνικός Νικαίας - Νίκη Αμαρουσίου 89-70
Δεκάλεπτα: 23-26, 51-46, 74-52, 89-70
Διαιτητές: Γκαμήλη, Φασόλης
Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Κούτουλας 10 (1), Βανδώρος 4, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ντιπ 16 (4), Μπολάτογλου 4, Μούκας 6 (2), Ρεκουνιώτης 4, Τασόπουλος 11, Γκιουζέλης 11 (1), Λυκογιάννης 6, Βεσκούκης 7 (1), Γιαννίκος 3 (1)
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ. 5 (1), Οικονομόπουλος 2, Θωμόπουλος 9, Παβλίσεβιτς 6, Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 11 (1), Σταθόπουλος 14, Σταύρος, Τσέκενης Α. 2, Μούγιος 7, Μαύρος 10, Καράμπελας
Κορωπί - Έσπερος Πατρών 92-83
Δεκάλεπτα: 26-32, 44-44, 67-67, 92-83
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α-Κοτσιμπός
Κορωπί (Κατσούνης): Ντάσης, Μελάς 3 (1), Κούσουλας 13, Στούκας 3 (1), Υφαντής 14 (1), Τύρλας 10, Κερασοβίτης 12, Αμπαράς 2, Σκλάβος 18 (3), Χρύσης 17 (1), Καράμπελας, Σαρλής
Έσπερος Πατρών (Κεσαπίδης): Φραντζής 3 (1), Στυλίδης 13, Μαγιντόμπε 16, Ροκανάς, Κελεσίδης 11 (1), Τρυφωνόπουλος, Αγγελόπουλος, Καραβανάς 22, Γκόβας 8 (2), Ψαρόπουλος 8 (1), Μακρής 2
Εργοτέλης – Πανελευσινιακός 89-90
Διαιτητές: Δημόπουλος, Σοφιανόπουλος.
Δεκάλεπτα: 25-24, 45-44, 61-70, 89-90.
Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας, Μαχαιριανάκης, Τσερκιτσόγλου 21 (4), Σακελλαράκης 10 (1), Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βασιλειάδης 12, Πετράκης 13 (1), Αρναουτάκης 2, Καραλής 24 (4).
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 8 (1), Μιχαλούτσος 11 (2), Μποχωρίδης 27 (5), Ζούμπος 16 (2), Σπηλιόπουλος 3 (1), Ηλιάδης 3 (1), Δούκας 4, Μπένος 2, Ματζιώρης 18 (2).
Πανιώνιος - Αμύντας 54-59
Δεκάλεπτα: 15-17, 26-29, 40-40, 54-59
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καραβίτης
Πανιώνιος (Ζιάγκος): Γαρμπής 3, Παπαρέγκας 6, Βλάχος 6 (1τρ., 6ρ.), Τσουράκης 2, Κόκκαλης 11 (1τρ., 6ρ., 3ασ., 3κλ.), Ζώρζος 1, Μανσαράι 2, Μίχαλος 9 (1), Μουρίκης, Φιλιππάκος 4 (8ρ.), Τσιάκος 8 (10ρ.), Αναγνωστάκης 2.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 2, Αγγελόπουλος 14 (1), Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 12 (2τρ., 9ρ.), Ματζούρος, Βαρδιάνος 7 (2), Πίνης 3 (1), Κουκουνιάς 10 (1), Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 3 (1), Βογιατζής 6, Μέλλος, Καμπούρης.
Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ηράκλειο 91-93 (80-80 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 17-23, 39-42, 59-59, 80-80, 91-93 (παρ.)
Διαιτητές: Καρακάσης-Λιότσος
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σαββάτης): Μπάλλας 7 (1), Στραγανιώτης 3, Μητσάκης 15 (3), Ξιούρας 3 (1), Νικατζάμ 7, Ζούκας 14, Κόης, Φρουσκλιάς 15 (1), Περαντωνάκης, Γιαννόπουλος 11 (1), Ματαλιωτάκης 16, ΑΝδρεάτος
Ηράκλειο (Ράλλης): Πρωτογεράκης, Παπαδάκης 5, Αυγενικός, Σπυριδάκης, Καραδολάμης 17 (2), Κουπίδης 36 (5), Μαραγκάκης 5, Λιανός 21 (1), Κυρίτσης, Πάλλης 9
Φιλαθλητικός - Ένωση Ιλίου 58-51
Δεκάλεπτα: 11-18, 30-28, 42-44, 58-51
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Διμπινούδης
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Παπαδημητρίου 10 (2), Κελαϊδής 1, Γκαβασιάδης 4, Κεφάλας 11, Λιακόπουλος, Βαρνάβας 8, Αγγελόπουλος, Λυμπερόπουλος 14 (4), Λεγκίκας 10 (2), Πανταζής, Οκεκουοϊέν.
Ένωση Ιλίου (Ζαφειράκης): Βαϊδάκης 2, Μπέλλας Γ. 8 (2), Καπινιάρης 10 (1), Φουντάς 3 (1), Τσολάκης 7, Μπασδέκης, Μπέλλας Οδ. 12 (2), Κόκκας 2, Σκορδάς 7 (1).
Παπάγου - Χολαργός 60-52
Δεκάλεπτα: 18-11, 36-26, 45-42, 60-52
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Κάρδαρης
Παπάγος (Πουλίδης): Οικονομάκης 3 (1), Βιδάλης 3 (1), Σιμόπουλος 3, Αποστολίδης 14 (1), Δέδες 14 (1), Σιούτης 13 (2), Δορκοφίκης, Αρσένης 4, Τζιβελέκας 6 (1), Ρουμπέας.
Χολαργός (Παπαμάρκος): Δρόσος 4, Τσουβελέκακης, Φωτητζόγλου 11 (1), Παπάς 2, Αγόρης 7 (1), Καραμπάς 3 (1), Καρτέρης, Μουμπάρακ, Γραμματίκας 11 (1), Κιαπέκος 8, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 6.
Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):
1. Ηράκλειο 38 (17-4)
------------------------------------
2. Αμύντας 37 (16-5)
------------------------------------
3. Πανιώνιος 37 (16-5)
4. Ιωνικός Νικαίας 37 (16-5)
5. Πανελευσινιακός 34 (13-8)
6. Χολαργός 33 (12-9)
7. Κορωπί 33 (12-9)
8. Παπάγος 32 (11-10)
9. Φιλαθλητικός 32 (11-10)
10. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 30 (9-12)
11. Ένωση Ιλίου 29 (8-13)
------------------------------------
12. Εργοτέλης 28 (7-14)
13. Έσπερος Πατρών 28 (7-14)
14. Νίκη Αμαρουσίου 26 (5-16)
15. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 26 (5-16)
16. Προμηθέας Χαλανδρίου 22 (3-17)
Η επόμενη αγωνιστική (22η, 12/3)
Χολαργός - Φιλαθλητικός
Έσπερος Πατρών - Παπάγος
Νίκη Αμαρουσίου - Κορωπί
Ηράκλειο - Ιωνικός Νικαίας
Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Αμύντας - Προμηθέας Χαλανδρίου
Ένωση Ιλίου - Εργοτέλης
Πανελευσινιακός - Πανιώνιος
Βόρειος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Αίολος Αστακού-Ιωνικός Ιωνίας 89-59
Αγρίνιο-Πολύγυρος 97-76
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ανατόλια 62-63
ΑΕΛ-Ευκαρπία 65-59
Τιτάνες Παλαμά-Ερμής Λαγκαδά 73-90
Άργος Ορεστικό-Καστοριά 80-60
Στρατώνι-ΓΣΛ 1928 66-61
Τα φύλλα αγώνα από τα παιχνίδια:
Στρατώνι-ΓΣΛ 66-61
Δεκάλεπτα: 11-18, 22-34, 44-54, 66-61
Διαιτητές: Τζίμα-Τζιοπάνος Ν.
Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κωλοκοτρώνης, Αμπατζάς 9 (3), Τζιουβάρας 5 (1), Δεληγιάννης 3 (1), Γεωργάκης, Αρνίδης 14 (3), Φλιάτης Ι. 9, Φλιάτης Γ. 7 (1), Χαντζίδης 2, Δασκαλόπουλος 17.
ΓΣΛ (Ζαφειρούδης): Δερμιτζάκης, Παπαχρήστος 13 (1), Λαμπρόπουλος 4 (1), Λεπενιώτης 2, Βαβάτσικος 18 (2), Μπόγδανος 14 (2), Τσιαβές, Νταλός, Γοργόλης 2, Αγγελόπουλος 8, Χανέλλι.
ΑΕΛ-Ευκαρπία 65-59
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας.
Δεκάλεπτα: 18-19, 41-39, 49-52, 65-59.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης 9 (1), Τζήμας, Τσούτσος 3, Κουτίνας 9, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 4, Μαλτέσιος 12, Πολίτης 15 (2), Παπακώστας 11, Φιλιππόπουλος.
Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 7, Τσινόπουλος 5, Δώδος 2, Κουντουρατζόγλου 8 (2), Γκουτζιομήτρος 18 (4), Κολότσιος, Γκαβέζος, Απιδόπουλος 5 (1), Σουτζόπουλος 8, Κόκουρας 6.
Αίολος Αστακού-Ιωνικός Ιωνίας 89-59
Δεκάλεπτα: 22-23, 41-36, 67-50, 89-60
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Μελανίδης
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 20 (4), Καλισώρας 3 (1), Μακρής 2, Παππάς 11, Κακλαμάνος 24 (6), Κιτσούλης 6, Θανόπουλος 7 (1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 2, Κατσαρές 8, Καραγιώργος.
Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 14 (3), Παναγιώτου 6, Βάλλιος 16 (4), Σιδηροηλίας 6, Μαυροκεφαλίδης, Μούκας 2, Κρομήδας 16.
Άργος Ορεστικό-Καστοριά 80-60
Δεκάλεπτα: 20-12, 30-28, 51-41, 80-60
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Φακίτσας
Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 6, Κίτσιου, Μιχαηλίδης 20 (6), Μπέλλος, Μαυρίδης 15 (1), Τράντας 6 (1), Κώττας 18 (2), Μανδαλάκης 13 (1), Χαντζόπουλος 7, Μποζίνης, Τσουμάνας
Καστοριά (Σούλιος): Αντωνιάδης 2, Κρανιάς, Ματενίδης 10, Γυμνόπουλος, Τερσενίδης 2, Ζυγούρας, Ντάλης 16 (2), Τασιούδης, Τεπετίδης 4, Τσιαούσης, Τσότσος 15, Βοϊβατόπουλος 10
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ανατόλια 62-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 39-26, 45-55, 62-63
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου
GBA ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ(Τσούρμας): Καλπαξίδης 22, Γαϊτανίδης, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 4, Παπαθανασίου 3, Μπέγας 11 (3), Πολιτόπουλος 6, Γιαννούλης 16.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 14 (2), Δοξάκης, Σιώπης 7 (1), Γαλανίδης 25 (5), Τριανταφυλλίδης 5, Θεοδωρίδης, Βρεττάς, Σιώμος 9, Βεργίνης 3
Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):
1. Αίολος Αστακού 38 (19-0)*
------------------------------------
2. ΑΕΛ 34 (15-4)*
------------------------------------
3. ΓΣΛ 33 (13-7)
4. Ερμής Λαγκαδά 32 (13-6)*
5. Άργος Ορεστικό 31 (11-9)
6. Στρατώνι 31 (11-9)
7. Καστοριά 31 (11-9)
8. Αγρίνιο 30 (11-8)*
9. Πολύγυρος 29 (9-11)
10. Ανατόλια 28 (8-12)
11. Πιερικός Αρχέλαος 27 (8-11)*
------------------------------------
12. Ευκαρπία 26 (6-14)
13. Ιωνικός Ιωνίας 25 (5-15)
14. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 23 (4-15)*
15. Τιτάνες Παλαμά 23 (3-17)
(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους
Η επόμενη αγωνιστική (21η, 12/3):
Ιωνικός Ιωνίας-Πιερικός
Πολύγυρος-Αίολος Αστακού
Ανατόλια-Αγρίνιο
Ευκαρπία-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Ερμής Λαγκαδά-ΑΕΛ
ΓΣΛ-Τιτάνες Παλαμά
Καστοριά-Στρατώνι
Ρεπό: Άργος Ορεστικό