Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκη με Κολοσσό τον Λαρεντζάκη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε στην έδρα του το Ρέθυμνο με σκορ 80-67, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Λαρεντζάκη, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 25 πόντους (4/7τρ) και 9 ριμπάουντ.

Για την δεύτερη αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε το Ρέθυμνο με σκορ 80-67, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης. Στο τρίτο δεκάλεπτο τραυματίστηκε ο Καμπερίδης. Σε προσπάθεια του να καρφώσει, προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει υποβασταζόμενος από το παρκέ. Οι πρώτες ενδείξεις κάνουν λόγο για ρήξη πρόσθιου χιαστού .

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους (5/5δ, 4/7τρ), φτάνοντας και κοντά στο νταμπλ-νταμπλ στο ματς, αφού μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Έδωσε τεράστια επιθετική ώθηση στον Κολοσσό ώστε να φτάσει στη νίκη.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Κολοσσός είχε εξαιρετικό συσχετισμό στον τομέα ασίστ/λάθη, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 24 τελικές πάσες και μόλις 6 turnover, δείγμα του πόσο καλά έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ομαδικό μπάσκετ από τους Ροδίτες που έβγαλαν μπόλικες συνεργασίες στο παρκέ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Κολοσσός ήταν σαρωτικός στη πρώτη περίοδο (27-14), αλλά το Ρέθυμνο μείωσε σε 56-52 στο 30'. Σε εκείνο το σημείο ήταν καθοριστική η συμβολή του Μανωλόπουλου, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, καθώς με συνεχόμενα τρίποντα "σκότωσε" το Ρέθυμνο, οδηγώντας τους Ροδίτες στο θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2 με τον Λαρεντζάκη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρομερό ρυθμό στο παιχνίδι τους και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τον Ρέλεφορντ να φέρνει την ομάδα του στο +12 (14-2) στο 5', με τους γηπεδούχους να παίζουν καλή άμυνα. Ο δρατήριος Ρέλεφορντ με τρίποντο και ακολούθως ο Ντέιβιτς με γκολ-φάουλ, εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (26-8) στο 9', με τους Ροδίτες να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, μετρώντας 4/6 σουτ από την περιφέρεια. Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης με 10 πόντους, με το 27-14 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν 7 ασίστ και κανένα λάθος στο ματς.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Λαρεντζάκη με σουτ να διαμορφώνει το 33-16 στο 12' . Το Ρέθυμνο αναθάρρησε με το κάρφωμα του Κουκ (35-23) και ακολούθως με το σουτ του Κλουφ, μειώνοντας σε 38-28 στο 16'. Το πρώτο μέρος βρήκε τους Ροδίτες να προηγούνται με 46-33, σε ένα ισορροπημένο (19-17) δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο μέρος, ο εξαιρετικός Λαρεντζάκης διατηρούσε στο +13 (50-37) την ομάδα του, αλλά ακολούθως ο Κορόλεφ με τρίποντο μείωσε σε 50-43 στο 25'. Ο Λαρεντζάκης στη συνέχεια έφτασε τους 17 πόντους στο ματς (54-43), ο Κλουφ με κάρφωμα έριξε ξανά την διαφορά (54-47), ενώ ο Σχίζας με σουτ μείωσε σε 56-52 στο 29', με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν έτοιμοι να γυρίσουν το ματς υπέρ τους, με τους γηπεδούχους να έχουν μπλοκάρει στην επίθεση.

Ο Μανωλόπουλος με δύο σερί τρίποντα έδωσε... ανάσα στον Κολοσσό (62-54) στη τέταρτη περίοδο, με τον Ρέλεφορντ στη συνέχεια να διαμορφώνει το 68-56 στο 35'. Ο Λαρεντζάκης πήρε ξανά το... όπλο του και εκτέλεσε από την περιφέρεια, ενώ ακολούθως ο Ντέιβις με κάρφωμα διαμόρφωσε το 75-62 στο 38'. Ο Κλουφ απάντησε με τρίποντο (75-67), αλλά το παιχνίδι, πλέον, είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Κολοσσό να κερδίζει το Ρέθυμνο με σκορ 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 46-33, 56-52, 80-67

Ανά δεκάλεπτο: 27-14, 19-17, 10-19, 24-15

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Λαρεντζάκης 25 (4 τρίπ., 9 ριμπ.), Λίντεν, Ρέλεφορντ 12 (1 τρίπ., 9 ασ.), ΜακΓκι 4, Λιούις 6 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 7 (1), Ντέιβις 20, Γεωργαλλής 1, Άχονεν 5 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Κλουφ 18 (1), Ρέλφορντ 8 (2), Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 8 (2), Κορόλεφ 11 (2), Ματαλών 6 (2), Σχίζας 3, Κουκ 4, Καμπερίδης 2.