X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

NBA

NBA: Οι Θάντερ νίκησαν τους Πέλικανς με 123-118 στην Νέα Ορλεάνη και θα μονομαχήσουν με τους Γουλβς για μία θέση στα playoffs

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ AP

Τα τρομερά μωρά των Θάντερ συνεχίζουν να κυνηγούν το όνειρο, αφού νίκησαν με 123-118 τους Πέλικανς μέσα στην Νέα Ορλεάνη στο ματς των θέσεων 9-10 του play-in της Δύσης και θα αντιμετωπίσουν τους Γουλβς με έπαθλο την 8η θέση της Δύσης και μία ευκαιρία να αντιμετωπίσουν τους Νάγκετς.

Οι Θάντερ είναι η ομάδα που περίμεναν όλοι να έχει το χειρότερο ρεκόρ στο NBA ή έστω ένα από τα χειρότερα. Πλέον, απέχει 48 λεπτά - ή κάτι περισσότερο αν υπάρξει παράταση - από το να βρεθεί στα playoffs, αφού νίκησε με 123-118 τους Πέλικανς στην Νέα Ορλεάνη στο ματς των θέσεων 9-10 για το play-in της Δύσης. Πλέον, θέλουν μία νίκη στην Μινεσότα επί των Γουλβς για να κατακτήσουν την 8η θέση και να αντιμετωπίσουν τους Νάγκετς στα playoffs.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 32 πόντους (25 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν ο ηγέτης των Θάντερ, με τον Τζος Γκίντι να προσθέτει 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ και τον Λου Ντορτ 27 πόντους, για μία Οκλαχόμα Σίτι που ενώ είναι η 2η πιο νεανική ομάδα του NBA αγωνίστηκε σαν ένα σύνολο βετεράνων στο φινάλε.

Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 30 πόντους, ο Τρέι Μέρφι 21 πόντους και ο Χερμπ Τζόουνς 20 πόντους, ενώ ο συγκλονιστικός Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 16 πόντους και 18 ριμπάουντ, παίζοντας κουτσαίνοντας στο τέλος λόγω ενός διαστρέμματος που υπέστη κατά την διάρκεια του αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-32, 63-57, 87-96, 118-123

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 30 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόουνς 20 (7/16 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βαλαντσιούνας 16 (1 τρίποντο, 18 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 14 (5/15 σουτ, 1/5 τρίποντα), Μέρφι 21 (6/16 σουτ, 4/10 τρίποντα), Μάρσαλ 2, Χέιζ 6 (9 ριμπάουντ), Λιούις, Ρίτσαρντσον 9 (1)

ΘΑΝΤΕΡ: Τζέιλ. Γουίλιαμς 8 (3/9 σουτ, 1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζαλ. Γουίλιαμς 11 (4/14 σουτ, 0/5 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 32 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκίντι 31 (3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντορτ 27 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σάριτς 4, Γουότερς, Τζο 3 (1/5 σουτ, 1 τρίποντο), Γουίγκινς 7