X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Γκρίζλις - Γουλβς 124-96: Το Μέμφις έκανε πάρτι με Μοράντ και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Τζα Μοράντ με την φανέλα των Γκρίζλις Ⓒ 2022 MORRY GASH/ ASSOCIATED PRESS

Καταιγιστικοί οι Γκρίζλις, διέλυσαν με 124-96 τους Γουλβς στο Μέμφις στο Game 2 και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά. Άγγιξε το triple-double ο Τζα Μοράντ.

Οι Γκρίζλις έδειξαν ότι πήραν το μάθημά τους από την ήττα στο Game 1 με τους Γουλβς. Και με το παραπάνω βασικά, αφού παίζοντας διαστημικό μπάσκετ διέλυσαν με 124-96 την Μινεσότα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Το Μέμφις δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Γουλβς. Πάτησε το γκάζι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, έφτασε ακόμα και στο +32 και πήρε μία άνετη νίκη. Σημείο-κλειδί για τους γηπεδούχους το πέρασμα του Τζάρεν Τζάκσον σε θέση σέντερ έπειτα από μόλις 3 λεπτά αγώνα, με τον Στίβεν Άνταμς να παίζει μόλις 3 λεπτά. Τώρα βέβαια, το Μέμφις πρέπει να πάρει μία νίκη στην Μινεσότα, προκειμένου να ανακτήσει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Τζα Μοράντ με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ έδειξε τον δρόμο στους Γκρίζλις, με τους Τζάρεν Τζάκσον και Ντέσμοντ Μπέιν να προσθέτουν από 16 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Άντονι Έντουαρντς είχε 20 πόντους και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 60-49, 96-77, 124-96

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 16 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπρουκς 9 (3/11 σουτ, 0/5 τρίποντα), Άνταμς, Μοράντ 23 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπέιν 16 (1), Κλαρκ 13, Άντερσον 2 (5 ριμπάουντ), Τίλμαν 13 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (1), Κόντσαρ, Μέλτον 7 (2), Γουιλιαμς 13 (1), Κάλβερ 2

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 1, Έντουαρντς 20 (4/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάουνς 15 (11 ριμπάουντ), Μπέβερλι 6 (1/6 σουτ), Ράσελ 11 (3/11 σουτ, 2/7 τρίποντα), Πρινς 12 (2), ΜακΝτάνιελς 2 (1/7 σουτ), Οκότζι, Ριντ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΛ¨αγκλιν 4, Μπίσλι 7 (1), Νόουελ 6 (3/10 σουτ, 0/6 τρίποντα)