X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Μπάγερν Μονάχου - Τουρόφ 95-89

IRENE WEPNER

Η Τουρόφ πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους, όμως η Μπάγερν χάρη στον... διαστημικό Ντούσκο Σαβάνοβιτς (31π.) έφτασε στη δεύτερη νίκη της στην Euroleague με 95-89.

Ένα από τα πιο όμορφα παιχνίδια της φετινής διοργάνωσης έγιναν στην Βαυαρία. Εκεί η Τουρόφ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της, φτάνοντας πολύ κοντά σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Η Μπάγερν, όμως, στα τελευταία λεπτά ανέτρεψε την κατάσταση και κατάφερε να πάρει νίκη... γοήτρου με 95-89. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν, δίχως αμφιβολία, ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς, που πέτυχε 31 πόντους, με 11/16 σουτ, ενώ ο Χέικο Σαφάρτζικ τον ακολούθησε με 15 πόντους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των προπονητών

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση. Τσιλίνσκι και Ζιγκεράνοβιτς έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια και μαζί το προβάδισμα (2-6, 3'). Οι Βαυαροί δεν μπορούσαν να μαζέψουν την διαφορά και γι αυτό ευθύνη έφερε ο Ντάμιαν Κούλιγκ (4-10, 4'). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και με τον Στίματς πλησίασαν στο σκορ (10-12, 6'). Οι Πολωνοί έδειχναν να... κολλάνε στο σκορ. Τρίποντα και... Κούλιγκ, όμως, δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο, με την διαφορά να ανεβαίνει εκ νέου (14-22 στο 9'). Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς, όμως, έγραψε τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 16-22.

Δίχως αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Γιάραμαζ είχε... συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι και οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά ασφαλείας (20-29, 11'). Ο Κούλιγκ ήταν... ζεστός (8 πόντοι), στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-30, 13'). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων η κατάσταση παρέμενε ίδια (25-35, 14'). Ο Σαβάνοβιτς "κουβάλησε" την ομάδα του, επιθετικά, ο Σαφάρτζικ έδωσε λύσεις και οι Βαυαροί πλησίασαν (32-37, 16'). Νίκολιτς και Ντίλεβιτς "συνδέθηκαν" με το καλάθι της Μπάγερν και η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (35-45, 19'). Το τρίποντο του Σαφάρτζικ και η βολή του Ντίλεβιτς διαμόρφωσαν το 38-46, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, μειώνοντας, μετά από ώρα, τη διαφορά στο σουτ (43-46, 21'). Το επί μέρους 5-0 αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απάντησαν. Πώς; "Έτρεξαν" επί μέρους 10-0 και με τον ΖΙγκεράνοβιτς βρέθηκαν στο +13 (43-56, 23'). Ο Γκαβέλ, έστω και αργά, μπήκε στο κλίμα του αγώνα, μειώνοντας με lay up (50-56 στο 24'). Παρά τις προσπάθειες του Κούλιγκ, για να ανεβάσει τη διαφορά, Σαβάνοβιτς, Στίματς και Γκαβέλ σκόραραν, μειώνοντας στον πόντο (59-60, 27'). κάπου εκεί (επαν)εμφανίστηκε ο Νεμάνια Γιάραμαζ, που με την παρουσία του σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ανοίξουν τη διαφορά (63-68, 29'). Ο Σέρβος γκαρντ συνέχισε να σκοράρει και το δεκάλεπτο έκλεισε με την πολωνική ομάδα στο +9 (63-72).

Με σκοπό να "ροκανίσει" τη διαφορά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Και ως ένα βαθμό τα κατάφερε. Με σερί 7-0 από ΜακΚάλεμπ, Γκαβέλ και Ζίπσερ η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους (71-76, 33'). Ο Σαβάνοβιτς πήρε... προσωπικά την αναμέτρηση και με συνεχόμενους πόντους μείωσε ξανά, στον πόντο (77-78, 35'). Ο Τόνι Τέιλορ είχε να σκοράρει για αρκετή ώρα, όμως με σημαντικό τρίποντο έδωσε "αέρα" 4 πόντων στην ομάδα του (79-83, 37'). Ο Σαβάνοβιτς, ωστόσο, ήταν ασταμάτητος, μειώνοντας με τον ίδιο τρόπο (82-83). 1'50'' πριν το τέλος ο Τζον Μπράιαντ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με βολές (84-83). Ο Γιάραμαζ σκόραρε για το 84-85, όμως ο Γκαβέλ με τον 9ο πόντο στην αναμέτρηση απάντησε (86-85, 38'41'').

Ο Τσιλίσνκι έκανε λάθος και ο Σαφάρτζικ το εκμεταλλεύτηκε για το 88-85, με βολές. Ο Κούλιγκ μείωσε στον πόντο, εκ νέου, (88-87, 39'18''). Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς, ωστόσο, ήταν ο άνθρωπος που καθόρισε την αναμέτρηση. Με τρίποντο, 29 δεύτερα πριν το τέλος, εκτόξευσε στο +4 το προβάδισμα της ομάδας τους (91-87, 39'31''). Ο Γιάραμαζ απάντησε άμεσα (91-89, 39'38''). Ο Σαφάρτζικ σκόραρε ξανά, με βολές (93-89). Ο Κόλινς αστόχησε σε τρίποντο, ένα άστοχο σουτ που έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων για νίκη. Η Μπάγερν, εν τέλει, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 95-89, η οποία ήταν η δεύτερη στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 16-22, 38-46, 63-72. 95-89.