X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Μεγάλη ανατροπή για Φενέρ, 85-80 την Γαλατά

Η Φενερμπαχτσέ βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους, όμως με κορυφαίο τον Βέσελι και καθοριστικό τον Ντίξον πήρε τη νίκη επί της Γαλατασαράι με 85-80.

Η Φενερμπατχσέ βρέθηκε πολλές φορές στα σχοινιά από την Γαλατασαράι, όμως άντεξε και στο τέλος έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς νίκησε με 85-80 και γλίτωσε το... κάζο, αν και έχανε ακόμα και 15 πόντους διαφορά.

Ο Γιαν Βέσελι την κράτησε όρθια και ο Μπόμπι Ντίξον έδωσε τη χαριστική βολή στον αντίπαλό της κι έτσι η Φενέρ έφτασε με κόπο και βάσανα στις 13 νίκες στην EuroLeague.

MVP

Ο Γιαν Βέσελι έπαιξε και για τον Ούντο και σήκωσε στις πλάτες του την Φενέρ. Είχε 20 πόντους με 4/8 βολές, 8/9 δίποντα, πήρε 7 ριμπάουντ, είχε 9 κερδισμένα φάουλ και το κυριότερο άντεξε 33:26 στο παρκέ. Μόνο αυτός και ο Σλούκας έπαιξαν πάνω από 33 λεπτά, όμως ο Τσέχος ήταν αυτός που κράτησε ζωντανή την ομάδα του στα δύσκολα, μαζί με τον Νάναλι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το ματς βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού και η Φενέρ χρειαζόταν έναν παίκτη να πάρει την κατάσταση στα χέρια του, με το σκορ στο 79-80. Ο Μπόμπι Ντίξον δεν σκέφτηκε. Πήρε την μπάλα και χωρίς να αλλάξει πάσα, σηκώθηκε για το τρίποντο. Ηταν εύστοχος, έγραψε το 82-80 μόλις 43'' πριν από το τέλος. Ακολούθησε το επιθετικό φάουλ του Μίτσοφ στον Βέσελι και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Γαλατά άγγιξε το τέλειο στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 18 ασίστ και 3 λάθη και έκανε σμπαράλια την... χαλαρή άμυνα της Φενέρ. Ομως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι κουράστηκαν και δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν εξίσου σωστά την μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλατά έκανε 7 ασίστ και 8 λάθη κι αυτή ήταν η εξήγηση της ανατροπής σκηνικού.

Η Φενέρμπαχτσε έβαλε πρώτη καλάθι, έκανε το 3-0, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η Γαλατά κυριάρχησε απόλυτα. Ο Γκιουλέρ έδωσε το σύνθημα και στο 7' έγινε το 11-22, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 19-27.

Θα περίμενε κανείς να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, όμως αυτό δεν συνέβη ποτέ. Μίτσοφ και Φιτιπάλντο πήραν τη σκυτάλη, μέχρι που ανέβασε στροφές και ο Μπλέικ Σιλμπ. Ο Αμερικανός είχε 12 πόντους και 6 ασίστ στο πρώτο μέρους και ήταν ο βασικός λόγος που η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 15 (39-54) λίγο πριν από το τέλος το ημιχρόνου. Την ίδια στιγμή, η Φενέρ πελαγοδρομούσε και πέραν του Μπογκντάνοβιτς, δεν υπήρχε άλλος παίκτης να σταθεί στο ύψος της περίστασης.

O Γκιουλέρ με πέντε γρήγορους πόντους έγραψε το 44-59 στο 21' και είχε τον έλεγχο του ρυθμού. Η Φενέρ προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο προκειμένου να αναγκάσει τους φιλοξενούμενους σε λάθη και στο 25' μείωσε σε 57-63 χάρη στους Ντίξον και Βέσελι. Δια χειρός Νάναλι και παρά την αστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα έγινε το 61-65 στο 29'. Ο Ντίξον έκανε το 64-65 αμέσως μετά, για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 64-66.

Η Γαλατά δεν τα παράτησε και στο 32' ο Ντίμπλερ και ο Σιλμπ έκαναν το σκορ 66-73. Ο Νάναλι με τρίποντο μείωσε σε 71-73 στο 34' και ο Ντατόμε ισοφάρισε σε 73-73, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Ο Σιλμπ ήταν πάλι εκεί για το 73-76, αλλά ο Σλούκας έβαλε μπροστά την Φενέρ με 77-76 στο 38'.

Η απάντηση ήρθε από τον Πλάις, ο Βέσελι όμως έκανε το 79-78 στο 39'. Ο Μίτσοφ με 2/2 βολές στα 50'' έγραψε το 79-80, αλλά ο Ντίξον με τρίποντο έδωσε ανάσα στην Φενέρ (82-80). Ο Μίτσοφ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και στα 22'' με 2/2 βολές ο Ντατόμε έκανε το 84-80 και ο Μπογκντάνοβιτς το τελικό 85-80.