X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Λιμόζ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-86

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους απέναντι στη Λιμόζ, όμως με εξαιρετική εμφάνιση από τον Μίλος Τεόντοσιτς και παίκτη-κλειδί τον Πάβελ Κορόμπκοφ έκανε το 5/5 στην Euroleague (86-76).

Η Λιμόζ δυσκόλεψε αρκετά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 12 πόντους διαφορά (71-59), δείχνοντας ικανοί για την έκπληξη. Κάπου εκεί, όμως, "μίλησε" η κλάση του Μίλος Τεόντοσιτς και η άμυνα των παικτών της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο Σέρβος γκαρντ κατέγραψε νταμπλ νταμπλ (16 πόντοι, 12 ασίστ), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 5 πόντους. Κάπως, έτσι λοιπόν, ήρθε το τελικό 76-86.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Κάουν και Ουίμς ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, δίνοντάς της προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (4-11, 3'). Η απάντηση των Γάλλων ήρθε, δια χειρός Ραμέλ Κάρι. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν "ζεστός" και ισοφάρισε για την ομάδα του (11-11, 5'). Ο Μίλος Τεόντοσιτς μπήκε κι αυτός με τη σειρά του στην εξίσωση του αγώνα για το 13-21 (7'). Τα τρίποντα κράτησαν κοντά στο σκορ τους Λιμουζό (22-25, 9'). Ο Ντε Κολό είχε "συνδεθεί" με το καλάθι της Λιμόζ και σκόραρε για το 22-27, κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο.

Υπόθεση του Λίο Ουέστερμαν ήταν τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Γάλλος γκαρντ με δικούς του πόντους έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (27-27 στο 11'). Πλάιστεντ και Καμαρά έδωσαν βοήθειες στον συμπαίκτη τους και μαζί το προβάδισμα στους γηπεδούχους (31-29, 13'). Οι Γάλλοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ, με τον Κάρι να είναι αποτελεσματικός (34-29, 14'). Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σόνι Ουίμς. Ο Αμερικανός φόργουορντ με δικές του προσπάθειες ισοφάρισε για την ρωσική ομάδα (36-36. 16'). Εν συνεχεία, ανέλαβαν δράση οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό, που έδωσαν αέρα 4 πόντων στην ΤΣΣΚΑ (39-43, 18'). Ζερμπό και Μόερμαν ανέλαβαν δράση για την Λιμόζ, οι Μοσχοβίτες, όμως, διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (44-45).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Τζαμάρ Σμιθ ανέλαβε δράση, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Λιμόζ (51-49, 22'). Στο 24' ο Βορόντσεβιτς μπήκε στην εξίσωση της αναμέτρησης (51-53). Κάπου εκεί οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοσή τους και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Ο Σμιθ συνέχισε να εκτελεί, οι Μόερμαν, Πλάιστεντ και Μπονγκού Κολό ήταν συμπαραστάτες του στο σκοράρισμα και κάπως έτσι το 51-53 έγινε 65-57 (26'). Οι Λιμουζό συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (69-59, 29'). Ο Μπονγκού Κολό είπε την τελευταία λέξη στο τέταρτο δεκάλεπτο για το 71-59.

Οι Ρώσοι ήθελαν να μαζέψουν τη διαφορά, στο τέταρτο δεκάλεπτο, και το πέτυχαν. Ο Κορόμπκοφ έδωσε λύσεις στην ομάδα του, οι Τεόντοσιτς, Ουίμς "συνδέθηκαν" με το καλάθι και η διαφορά μειώθηκε (71-68, 33'), Ο Μόερμαν σκόραρε μετά από ώρα και έστειλε στο +5 την ομάδα του (73-68, 34'). Ο Κορόμπκοφ ήταν "ζεστός", η άμυνα των Μοσχοβιτών ανέβασε την απόδοσή της και κάπως έτσι οι ρόλοι αντιστράφηκαν (73-76, 37'). Ο Μίλος Τεόντοσιτς επιβεβαίωσε την εξαιρετική φόρμα που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα και με τρίποντο έφερε ακόμα πιο κοντά στη νίκη την ομάδα του (73-79, 37'). Τζάκσον και Βορόντσεβιτς μπήκαν κι αυτοί στην εξίσωση του αγώνα, στα τελευταία λεπτά (73-84, 39'). Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επικρατεί της Λιμόζ με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 44-45, 71-59, 76-86.