Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

NBA

Λέικερς - Γκρίζλις 115-105: Το πήρε μόνος του ο Ντέιβις

Ο Άντονι Ντέιβις απέναντι στους Γκρίζλις Ⓒ 2021 MARK J. TERRILL/ASSOCIATED PRESS

Οι Λος Άντζελες Λέικερς έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν των Μέμφις Γκρίζλις με 115-105, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Άντονι Ντέιβις (35 πόντους, 16/27 σουτ, 9 ριμπάουντ).

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Άντονι Ντέιβις, οι Λέικερς έκαναν αυτό που έπρεπε, γύρισαν από το -20 και πήραν την νίκη απέναντι στους Γκρίζλις με 115-105 και έφτασαν τις 20 νίκες στην κανονική διάρκεια του NBA.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τους Γκρίζλις όμως να βάζουν μεγάλα σουτ έξω από τα 7,25μ. με τον Άλεν και να παίρνουν μία διαφορά +15 πόντων (16-31). Οι Λέικερς ήθελαν να αντιδράσουν μέσα από την άμυνά τους, όμως η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε στα ίδια επίπεδα, με τους Μέμφις να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 46-59.

Από εκεί και πέρα, οι Πρωταθλητές έφεραν τούμπα το ματς, κυρίως με καλάθια του Άντονι Ντέιβις και ΛεΜπρόν Τζέιμς, παίρνοντας μάλιστα τη νίκη με 115-105.

Για τους νικητές, ο Ντέιβις πέτυχε 35 πόντους με 16/27 σουτ και 9 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον "Βασιλιά" ο οποίος έβαλε 28 μ3 9/15 σουτ, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη. Όσο για τους ηττημένους, ο Άλεν πέτυχε 23 πόντους, ενώ από 22 είχαν οι Μοράντ και Βαλαντσιούνας.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 46-59, 87-82, 115-105

ΛΕΙΚΕΡΣ: Τζέιμς 28 (9/15 σουτ, 9/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντέιβις 35 (16/27 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Γκασόλ 6, Κάλντγουελ-Πόουπ 3, Σρούντερ 2, Κούζμα 20 (2/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καρούσο 2 (6 ασίστ), Μάθιους 3, Χάρελ 14 (4/8 σουτ, 6/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Χόρτον-Τάκερ, ΜακΚίνι 2, Κουκ

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Μπρουκς 12, Άντερσον 6 (6 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 22 (9/13 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άλεν 23 (6/10 τρίποντα), Μοράντ 22 (10 ασίστ, 7/18 σουτ), Τίλμαν 8, Τζόουνς 6 (8 ασίστ), Ντιένγκ 3, Κόνχαρ 3 (5 ριμπάουντ)