X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη Λευκάδας - Δάφνη Αγίου Δημητρίου 73-68: Με φοβερή Γουόκερ στον τελικό

Η Νίκη Λευκάδας με MVP την Τζέιντ Γουόκερ επιβλήθηκε (73-68) της Δάφνης Αγίου Δημητρίου και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών.

Η Νίκη Λευκάδας έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς λύγισε με 73-68 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου έχοντας για πρωταγωνίστρια την Τζέιντ Γουόκερ (35 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίμτα, 2 λάθη σε 33:53). Η ομάδα της Λευκάδας την Κυριακή (24/3, 15:00) θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς κατάφερε να επικρατήσει της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, η οποία ήταν ανταγωνιστική ως το τέλος του αγώνα παρά το γεγονός πως βρέθηκε ακόμα και στο -12.

Η Νίκη Λευκάδας στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος επιβλήθηκε (78-37) του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα της Λευκάδας κτύπησε μέσα από την ρακέτα και βρίσκοντας λύσεις από την Γουόκερ ξέφυγε γρήγορα με 10 πόντους (12-2). Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου σιγά - σιγά βρήκε τα πατήματά της και πλησίασε ως το -4 (18-14, 20-16). Η Γουόκερ, όμως, η οποία σημείωσε 15 πόντους στην πρώτη περίοδο, φρόντισε η Νίκη Λευκάδας να κλείσει το δεκάλεπτο στο +11 (27-16).

Η ομάδα της Λευκάδας στις αρχές της δεύτερης περιόδου ξέφυγαν με 12 πόντους (30-18), αλλά η Δάφνη Αγίου Δημητρίου απάντησε τρέχοντας σερί 0-13 και στο 16' βρέθηκε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού (30-31), ενώ στη συμπλήρωση των 20΄ μόλις ένας πόντος χώριζε τις ομάδες (38-37), καθώς η Τσίντομ (13 πόντοι) είχε ηγηθεί την αντεπίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων.

Η Τσίντομ λίγο μετά την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, έκανε το 4ο προσωπικό της φάουλ και κάθισε στο παρκέ. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου διατήρησε την επαφή της με το σκορ, αλλά οι Γουόκερ και Νάιτ οδήγησαν τη Νίκη Λευκάδας στο +4 (54-46, 27'). Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, όμως, βρίσκοντας λύσεις από τα σουτ της Μπράουν μείωσε σε 56-53 στο 30'.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου ισοφάρισε σε 60-60 (34'), αλλά στο 37' η Νίκη Λευκάδας ξέφυγε με 71-64. Η Τζέιμς πίσω από την γραμμή του τριπόντου μείωσε σε 71-67, αλλά απώλεσε δύο ευκαιρίες να κατεβάσει και άλλο την διαφορά και Νίκη Λευκάδας μπήκε στο τελευταίο λεπτό προηγούμενη με 4 πόντους. Η Τσίντομ σταμάτησε τη Νάιτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην Ε. Τσινέκε κι εν συνεχεία η Σμίθ με 2/2 βολές έγραψε το 73-67 (39:40). Η Γούναρη στον εναπομείναντα χρόνο με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και η Νίκη Λευκάδας πήρε την πρόκριση για τον τελικό.

Δεκάλεπτα: 27-16, 38-37, 56-53, 73-68

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ 6., Σύρρα 6, Παπαμιχαήλ 2, Γουόκερ 35 (16/22 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπαλτά 1 (6 ασίστ), Σμιθ 7, Νάιτ 16 (1).

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 17 (2), Αλεξανδρή 4 (7 αίστ), Σουλτάνη, Γούναρη 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Τετενέ 6, Τσίντομ 17, Μπράουν 16 (2).

Photo credits: Eurokinissi