X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κράτησε ζωντανή την παράδοση ο Αρης

Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατόρθωσε να νικήσει την ΑΕΚ 64-62 και να επεκτείνει την θετική παράδοση που έχει απέναντι στην "Ένωση" στην κανονική περίοδο.

Η παράδοση καλά κρατεί στις αναμετρήσεις μεταξύ του Αρη και της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο, σε επίπεδο κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεπέρασε το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και επικράτησε της ΑΕΚ με 64-62, σημειώνοντας έτσι τη 13η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο. Από τις 6/10/2001 έχει να φύγει με το "διπλό" η ΑΕΚ...

Οι Αθηναίου, Μπένσον, Γουίβερ ήταν η τριάδα πάνω στην οποία στηρίχθηκε ο Άρης ώστε να ανατρέψει 10 πόντων (24-34 στο 19') και να ελέγξει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Κέλσι Μπάρλοου ήταν ο μοιραίος της ΑΕΚ στο φινάλε, όταν αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Ο MVP

Ο Αθηναίου βοήθησε τον Αρη να πάρει τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και οι Γουίβερ, Μπελ έβαλαν μεγάλα καλάθια. Ο παίκτης που αποτέλεσε πάντως σταθερά την "κολόνα", τη σταθερά του Αρη στο ματς ήταν ο Κιθ Μπένσον. Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 12 πόντους με 6/9 σουτ και μάζεψε 9 ριμπάουντ, βοηθώντας τον Άρη να ελέγχει τις μάχες των ριμπάουντ. Ο Μπένσον έκοψε ακόμα 2 σουτ, έκλεψε μία φορά τη μπάλα και τα 5 λάθη που έκανε, δεν "πόνεσαν" την ομάδα του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Αρης τα... έσπασε στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με 0/10 τρίποντα, αλλά από εκεί και πέρα ευστόχησαν στα επτά από τα 11 που επιχείρησαν. Η αστοχία της ΑΕΚ, στο ίδιο χρονικό διάστημα, βοήθησε τον Αρη να αλλάξει τελείως το ρουν της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Αρης έμοιαζε έτοιμος να αρχίσει το πρωτάθλημα με 0-2 για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2012-13. Αυτή ήταν τουλάχιστον η εικόνα που είχε η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη στο πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα ο Αθηναίου, ο Μπένσον και ο Γουίβερ ανέλαβαν δράση. Η ΑΕΚ είχε σταθερά το προβάδισμα από το πρώτο έως το 23ο λεπτό, διατήρησε σταθερά μία διαφορά 5-7 πόντων σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στο 19' ξέφυγε ακόμα και με +10 (24-34). Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πάντως, το παιχνίδι άλλαξε άρδην.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 23' (35-35), λίγο αργότερα προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 37-35 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν σταμάτησαν να δίνουν το προβάδισμα η μία στην άλλη. Ο Αρης ήταν πάντως αυτός που είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και η ομάδα που ξέφυγε με 62-57 στο 37' και με 64-59 στο τελευταίο λεπτό. Το τρίποντο του Μπελ έκανε το σκορ 64-59 με 45'' να απομένουν. Όλα έδειχναν ότι η παράδοση θα συνεχιζόταν. Στο τέλος, πάντως, η ομάδα που είχε τη νίκη στα χέρια της ήταν η ΑΕΚ.

Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Ντούσαν Σάκοτα έκανε το σκορ 64-62 στα 42'', ο Αθηναίου ήταν άστοχος στο μακρινό -και υπό κακές προϋποθέσεις- τρίποντο που επιχείρησε και η Ενωση είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα δική της. Ο Μάικ Γκριν βρήκε μάλιστα ελεύθερο διάδρομο προς το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο αντί να ισοφαρίσει με λέι-απ επέλεξε να δώσει πάσα στον Μπάρλοου, ο οποίος περίμενε πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Ο Αμερικανός πήρε το τελευταίο σουτ του αγώνα, αλλά δεν βρήκε στόχο...

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κάτι παραπάνω από 4.000 θεατές βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο για να παρακολουθήσουν τον πρώτο εντός έδρας αγώνα του Αρη στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος - Πουρσανίδης Γ. - Μπήτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 10, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 10 (5 ασίστ), Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 2 (3 κλεψίματα), Γουίβερ 9, Μπένσον 12 (9 ριμπάουντ), Μπελ 7, Πέτγουεϊ 6.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 1 (6 ασίστ), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Γκριν 17, Ξανθόπουλος 5 ασίστ, Σάκοτα 6, Ατιτς, Λαρεντζάκης 11 (3/11 τρίποντα), Μπάρλοου 11, Μαυροειδής 6, Σι 2.

Ομαδικά στατιστικά Αρη: 16/37 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 11/16 ελεύθερες βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 12/24 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 14/19 ελεύθερες βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 17 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Αρης πηγαίνει στην Τσεχία προκειμένου να αντιμετωπίσει την Τρίτη (17/10, 19:30) τη Νίμπουρκ για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League. Για την ίδια διοργάνωση η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (17/10, 21:30) τη Βενέτσια επί ιταλικού εδάφους.