X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ - Κολοσσός Ρόδου 82-83

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε στη Δράμα του ΚΑΟΔ με 83-82! Διαβάστε λεπτομέρειες...

Ο Κολοσσός Ρόδου σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση απέναντι στον ΚΑΟΔ στη Δράμα πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη με 83-82.

Ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" είχε σε πολύ καλή μέρα τους Μπόικιν, Χάτεν και Νίκο Λιακόπουλο, με τον τελευταίο να δίνει τη νίκη στην ομάδα, παρότι αστόχησε σε δύο βολές...

Ο Έλληνας γκαρντ 2.6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχε 0/2, όμως πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ, "κλειδώνοντας" τη νίκη για τον Κολοσσό Ρόδου. Ο Κολοσσός, με αυτόν τον τρόπο πέρασε από μία δύσκολη έδρα και ανάγκασε τον ΚΑΟΔ στην τρίτη του εντός έδρας ήττα.

Ο Μπόικιν είχε 19 πόντους, ενώ στους 18 σταμάτησε ο Χάτεν. Για τον ΚΑΟΔ ο Κώστας Χαραλαμπίδης πέτυχε 17 και 15 είχε ο Αθηναίου.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός Ρόδου έδειξε να "πατάει" καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στον ΚΑΟΔ και κατάφερε με καλάθι του Χόπσον στο δεύτερο λεπτό να προηγηθεί με 1-6 των Δραμινών. Οι παίκτες, όμως του Γιώργου Καλαφατάκη αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με τον Ζάρα (9-8).

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Γεωργαλλή να δίνει "αέρα" τριών πόντων στον Κολοσσό Ρόδου (10-13). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι θα επιστρέψουν και θα κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (15-13).

Στη συνέχεια, ο ΚΑΟΔ θα προσπαθήσει να επιβάλει το παιχνίδι του και να αποσπαστεί από τον Κολοσσό, όμως ο Τσάμης μετά το 23-17 του Χαραλαμπίδη θα μειώσει ξανά στο καλάθι για τους φιλοξενούμενους (23-21).

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά θα ανεβάσουν την απόδοση τους και με τρίποντο του Νίκου Λιακόπουλου θα ξεφύγουν με τέσσερις πόντους του ΚΑΟΔ (29-33) στο 18'. Οι Δραμινοί θα πιέσουν και θα καταφέρουν να κλείσουν το ημίχρονο με 36-35, ύστερα από καλάθι του Τσέρανιτς.

Συναρπαστικό ματς!

Ο ΚΑΟΔ θα ξεκινήσει πιο δυνατά την τρίτη περίοδο και θα αποσπαστεί με καλάθι του Ντράγκαν Τσέρανιτς (40-37), ενώ ο Μπάβτσιτς θα κάνει το 42-37. Ο Λιακόπουλος, όμως με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 42-40 στο 23'.

Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο θα ξεφύγουν με 7 πόντους (47-40), αλλά ο Κολοσσός με επιμέρους σκορ 8-0 θα περάσει μπροστά (47-48) και θα διατηρήσει το προβάδισμα του (49-51) για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 54-54.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στα τελευταία δέκα λεπτά. Ο Κολοσσός θα καταφέρει να διατηρήσει έστω και δύσκολα ένα προβάδισμα τριών πόντων (59-62), προτού ο ΚΑΟΔ περάσει μπροστά με 76-75 στο 39'. Οι δύο ομάδες θα μείνουν κοντά μέχρι το τέλος. Το σκορ θα είναι στο 80-81, όμως ο Κώστας Χαραλαμπίδης θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων.

Ο Λιακόπουλος θα κερδίσει φάουλ και θα έχει δικαίωμα για δύο βολές, σημειώνοντας το 80-83 για τους φιλοξενούμενους. Ο Χαραλαμπίδης θα μειώσει στον πόντο (82-83) για να πάει ξανά στη γραμμή των βολών ο Νίκος Λιακόπουλος. Ο παίκτης του Κολοσσού θα αστοχήσει και στις δύο, αλλά θα πάρει το ριμπάουντ και θα χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με 82-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-35, 54-54, 82-83.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ, Καρύδας 13(2), Χαραλαμπίδης 17(3), Αθηναίου 15(3), Μισέλ 2, Κιτσούλης 8, Ιωακειμίδης, Τσέρανιτς 9, Ζάρας 7(1), Μπάβτσιτς 9, Κακαρούδης 2, Στυλίδης.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 15(2), Χάτεν 18(3), Γεωργαλλής 2, Ασημακόπουλος 6, Μπόικιν 19(1), Χαρίσης 2, Τσάμης 10(1), Χόπσον 2, Κομποδιέτας 7(1).