X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ-Κολοσσός 76-79

Σπουδαίο σε σημασία διπλό για τον Κολοσσό ο οποίος με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο του επικράτησε με 79-76 του ΚΑΟΔ και πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Κολοσσός ο οποίος πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, νικώντας με 79-76 τον ΚΑΟΔ.

Ο Κολοσσός απάντησε στα εύστοχα σουτ τριών πόντων του ΚΑΟΔ, παίρνοντας σημαντικές ανάσες στο τελευταίο λεπτό από τους Παπαντωνίου, Σίμπσον που σκόραραν τρίποντα.

Στις βολές που ακολούθησαν ο Στεφανίδης ήταν εύστοχος στα 11'' για το τέλος του αγώνα, γράφοντας το 74-79. Ο Τσόβιτς με δίποντο έγραψε το τελικό 76-79, με τους Δραμινούς να είναι απογοητευμένοι στο τέλος.

Να υπενθυμίσουμε ότι τον Κολοσσό, κοούτσαρε ο Μιχάλης Κουταλιανός που ανέλαβε υπηρεσιακός προπονητής μετά την απόλυση του Βασίλη Φραγκιά.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Χριστόφορος Στεφανίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Κολοσσού τον οποίο σήκωσε στις πλάτες του, τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας

Τα 20 λάθη του ΚΑΟΔ τελικά του στοίχισαν τη νίκη. Παρ' ότι σκόραρε με 58% στα τρίποντα, παρ' ότι κέρδισε τα ριμπάουντ (29-19), έχασε το παιχνίδι το οποίο έλεγχε στο μεγαλύτερο μέρος του, λόγω των λαθών που έκανε.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Παπαντωνίου στο 39' που έκανε το σκορ 70-74 υπέρ του Κολοσσού και χάρισε στους Ροδίτες αέρα 4 πόντων.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός αν και φιλοξενούμενος, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-8, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ένα γρήγορο 8-0 από πλευράς γηπεδούχων, έδωσαν την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ να προηγηθεί με 21-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ έτρεξε ένα επιμέρους 9-4 με το οποίο έχτισε μία διαφορά 7 πόντων (30-23), την ίδια στιγμή που ο Κολοσσός προσπαθούσε να μείνει μέσα στο παιχνίδι. Με τον Μπράουν να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και να σκοράρει κατά βούληση, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 10 πόντους διαφορά (37-27). Πάντως, ο Κολοσσός απάντησε με σερί 7-0 μειώνοντας σε 37-34, πριν ο Τσόβιτς γράψει το 39-34 του ημιχρόνου. Με 5/7 σουτ τριών πόντων, οι Δραμινοί σούταραν με 71% έξω από τα 6.75μ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (43-48), μέχρι που ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 43-43 στο 24' με τρίποντο του Στεφανίδη. Πάντως, οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς βρήκαν τρόπους για να αντιδράσουν και έχοντας την υπεροχή στα ριμπάουντ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +5 (55-50).

Το ντέρμπι καλά κράτησε σε όλο το δ' δεκάλεπτο, με τον ΚΑΟΔ να διατηρεί μικρό προβάδισμα, αλλά τον Κολοσσό να μην τον αφήνει να ξεφύγει στο σκορ. Ο Μπάβτσιτς έγραψε το 59-52 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά οι "θαλασσί" ροκάνισαν τη διαφορά κι επανήλθαν σε απόσταση αναπνοής (59-57).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-34, 55-50, 76-79

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 3, Τσόβιτς 10, Τζόουνς 2, Μπράουν 20(4), Βον 6, Μάρκοβιτς 13(1), Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 15(2), Μπένας 2.

Κολοσσός (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 12(1), Γεωργαλής, Κόμματος 4(1), Σμιθ 10, Στεφανίδης 19(3), Σίμπσον 8(2), Κουκουλάς 4, Τσάμης 10(2), Προύιτ, Όσμπι 12.