X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROBASKET

Ιταλία-Φινλανδία 62-44

Στο β' ημίχρονο η Ιταλία επέβαλε το ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Φινλανδίας έξω από τα 6.75μ. κι έφτασε εύκολα στην 3η της νίκη σε ισάριθμα ματς (62-44)

Το "3 στα 3" πέτυχε η Ιταλία η οποία επιβλήθηκε με 62-44 της Φινλανδίας και παρέμεινε αήττητη στον όμιλο της Ελλάδας.

Όταν οι Ιταλοί άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ, η Φινλανδία έχασε τα "αυγά και τα πασχάλια", δεν είχε υπομονή στην επίθεση και έτρωγε εύκολα καλάθια στην άμυνα.

Απόρροια αυτών των δύο ήταν να ανεβαίνει συνεχώς η διαφορά και η Φινλανδία να χάσει τα τελευταία 20 σουτ τριών πόντων που επιχείρησε!

Ο πρωταγωνιστής

Καλή απόδοση από τον Αντρέα Τσιντσιαρίνι που τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και καλά ποσοστά (2/3 διπ., 1/1τρ., 2/4 βολές). Ήταν τόσο μεστή η εμφάνιση του που συγκέντρωσε 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, περισσότερους από κάθε άλλον συμπαίκτη του.

Ο αριθμός της ημέρας

Τα 3/26 σουτ τριών πόντων της Φινλανδίας. Οι παίκτες του Ντέτμαν ξεκίνησαν με 3/6, αλλά έκτοτε είχαν 20 συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες έξω από τα 6.75μ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο σερί 9-0 που έτρεξαν οι Ιταλοί με όπλο την καλή τους άμυνα, μετατρέποντας το 33-32 σε 42-32. Έκτοτε οι Φινλανδοί δεν κατάφεραν να μείνουν συγκεντρωμένοι και έκαναν πολλές βεβιασμένες επιθέσεις, χωρίς να έχουν πλάνο.

Ο αγώνας:

Καλό ήταν το ξεκίνημα των Φινλανδών που κατάφεραν να προηγηθούν με 10-6 και 12-8, δείχνοντας μεγαλύτερη ενέργεια στο παιχνίδι τους. Εκμεταλλευόμενοι την κακή επιθετική λειτουργία της Ιταλίας, ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο προηγούμενοι με 17-14. Με τον Ντατόμε πάντως να δίνει λύσεις σε άμυνα κι επίθεση, η "σκουάντρα ατζούρα" κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (28-36 και να ολοκληρώσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Το πρώτο εύστοχο τρίποντο των Ιταλών στο παιχνίδι ήρθε στο 24' με τον Τσιντσιαρίνι και φαίνεται πως αφύπνισε την ομάδα, η οποία έτρεξε ένα σερί 9-0 μετατρέποντας το 33-32 σε 42-32 στο 25'. Η διαφορά άγγιξε και τους 17 (51-34), καθώς η Φινλανδία έμεινε πάνω από 5 λεπτά άποντη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 31-26, 46-34, 62-44

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 9(1), Ροσέλι 3(1), Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 6, Μπελινέλι 7(1), Ντίενερ 2, Κουζίν 8, Ντατόμε 10, Μάγκρο, Τσιντσαρίνι 9(1).

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Μούρινεν, Χαφ 4, Λι 4, Σαλίν 8(2), Κότι 2, Κόπονεν 8, Χαάνπα, Μότολα 6, Αχόνεν 4, Ράνικο 8(1).

Πιανιτζάνι: "Τους υποχρεώσαμε σε χαμηλά ποσοστά

Απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση της Ιταλίας κυρίως στην άμυνα, έμεινε ο Σιμόνε Πιανιτζάνι ο οποίος σχολίασε: "Δεν είναι εύκολο με την ποιότητα της Φινλανδίας στην επίθεση να την υποχρεώσεις σε αυτά τα ποσοστά (27% στα σουτ εντός παιδιάς και 11% στα τρίποντα. Ήταν μία μεγάλη θυσία από όλους. Είναι κάτι το ιδιαίτερο να τους κρατήσεις στους 9, 8 και 10 πόντους στα τρία τελευταία δεκάλεπτα".

Από την πλευρά του, ο Χένρικ Ντέτμαν υπογράμμισε πλέκοντας το εγκώμιο της Ιταλίας: "Η Ιταλία είναι μία πολύ εξαιρετική ομάδα και οι εξαιρετικές ομάδες κερδίζουν τα παιχνίδια. Έπαιξαν σκληρά. Κατάφεραν να μας βγάλουν εκτός ρυθμού στην επίθεση".