X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

FIBA WORLD CUP

ΗΠΑ - Φινλανδία 114-55

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι ΗΠΑ απέναντι στην Φινλανδία. Οι Αμερικάνοι επιβλήθηκαν εύκολα 114-55 τελειώνοντας το παιχνίδι από το ημίχρονο το οποίο ολοκλήρωσαν με διαφορά 42 πόντων.

Οι Φινλανδοί που δεν είχαν έτσι κι αλλιώς μεγάλη τύχη απέναντι στους αστέρες του ΝΒΑ πέτυχαν μόλις δυο πόντους στην δεύτερη περίοδο και από εκεί μετά είδαν το προβάδισμα των αντιπάλων τους να αυξάνεται όλο και περισσότερο φτάνοντας στο +62 (114-52) προτού ο Σον Χαφ διαμορφώσει με τρίποντο το τελικό σκορ.

Διαβάστε το LIVE του αγώνα των ΗΠΑ με την Φινλανδία...

Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ιστορίας των ΗΠΑ στη διοργάνωση μετά το 146-67 επί της Νότιας Κορέας το 1990 στην Αργεντινή. Επίσης πρόκειται για την πρώτη συνάντηση τους με την Φινλανδία στο Παγκόσμιο Κύπελλο αλλά και την πρώτη φορά που την βρίσκουν στο δρόμο τους μετά το 1964 όταν την είχαν αντιμετωπίσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο αριθμός του αγώνα

Η Φινλανδία έκανε 31 λάθη και στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης δεν έβρισκε το στόχο με τίποτα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η στατιστική της να καταγράψει 18/65 σουτ με τους παίκτες του Χένρικ Ντέτμαν να έχουν 0/17 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Άντονι Ντέιβις σκόραρε όταν και όποτε ήθελε. Ο σέντερ των ΗΠΑ έμεινε στο παρκέ μόλις για 14 λεπτά όμως αυτά του αρκούσαν για να σημειώσει 17 πόντους και να ξεχωρίσει όπως και ο Κλει Τόμπσον που αγωνίστηκε περισσότερο και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Αρχικά οι Αμερικάνοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι από το γεγονός πως δεν είχαν με το μέρος τους την εξέδρα, καθώς το μισό γήπεδο είχε γεμίσει με Φινλανδούς οι οποίοι δημιούργησαν μια ιδιαίτερα εχθρική ατμόσφαιρα για τους αστέρες του ΝΒΑ. Έτσι στα πρώτα λεπτά οι συμπατριώτες τους στο παρκέ μπόρεσαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό και να μείνουν κοντά στο σκορ (17-12). Μετά το 11-0 που ακολούθησε όμως οι ΗΠΑ ξέφυγαν 28-12 και άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους στην επίθεση.

Στην άμυνα πάλι έδωσαν πραγματικό σεμινάριο και αφού έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +15 (31-16) έκρυψαν κυριολεκτικά το καλάθι τους. Η Φινλανδία στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε 0/17 σουτ και οι δυο πόντοι που κατάφερε να πετύχει προήλθαν από τη γραμμή των βολών. Ο Ράνικο μείωσε 39-18 αλλά ο Άντονι Ντέιβις απάντησε με καλάθι και φάουλ για να ξεκινήσει ένα σερί 21-0 το οποίο κατέληξε στο 60-18 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο πάντως έδωσαν στους Φινλανδούς την ευκαιρία να πετύχουν μερικά γρήγορα καλάθια. Μάλιστα έβαλαν και τα πρώτα τους τρίποντα στο παιχνίδι (στο ημίχρονο είχαν 0/13) με τα οποία έριξαν τη διαφορά στους 40 πόντους (72-32). Πολύ σύντομα όμως οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι την έστειλαν στους 50 κάνοντας το σκορ 82-32 με πρωταγωνιστές τον Ντέιβις και τον Κλέι Τόμσον.

Παρόλα αυτά οι Φινλανδοί στις εξέδρες δεν έχασαν καθόλου το κέφι τους και πανηγύριζαν κάθε καλάθι της ομάδας τους η οποία πλέον στο τέταρτο δεκάλεπτο σκόραρε χωρίς πολλά προβλήματα. Με το παιχνίδι να έχει κριθεί οι Αμερικάνοι χαλάρωσαν λίγο στην άμυνα αλλά στην επίθεση συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Το προβάδισμα τους έφτασε στο +60 (109-49) για να επικρατήσουν τελικά με 114-55 και να ξεκινήσουν το Παγκόσμιο Κύπελλο με μια πάρα πολύ άνετη νίκη.

"Η άμυνα μας ήταν εξωπραγματική"

Ο Μάικ Σιζέφσκι έκανε ιδιαίτερη αναφορά στην αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του τονίζοντας πως το σημαντικότερο δεν ήταν ότι δεν δέχτηκε καλάθι στη δεύτερη περίοδο αλλά το ότι δεν χαλάρωσε στη συνέχεια του αγώνα: " Δεχτήκαμε μόνο δυο πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και αναγκάσαμε τους αντιπάλους μας να κάνουν συνολικά 31 λάθη. Το σημαντικότερο όμως είναι πως και στη συνέχεια παίξαμε καλή άμυνα. Με τη διαφορά στους 42 πόντους στο ημίχρονο οι περισσότερες ομάδες θα χαλάρωναν αλλά εμείς μπορώ να πω πως ανεβάσαμε κι άλλο την απόδοση μας”".

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 60-18, 89-39, 114-55.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 4, Τόμσον 18 (4), Ρόουζ 12 (1), Φαρίντ 6, Γκέι 10, ΝτεΡόζαν 5 , Ίρβινγκ 9 (1), Πλάμλι 6, Κάζινς 9, Χάρντεν 9, Ντέιβις 17, Ντράμοντ 9.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Μέρφι 10, Μούρινεν 2, Χαφ 12 (2), Λι 4, Σάλιν, Κότι 6, Κόπονεν 12 (2), Νούτινεν 2, Μότολα 2, Λέιτο, Ράνικο 5.