X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος - Άρης 79-67

Την 5η του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Ίκαρος που δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση και βρίσκεται για τα καλά στο "κόλπο" των πλέι οφ, επικρατώντας και του Άρη με σκορ 79-67. Κάλυψε και το -10 του α' αγώνα

Ο Ίκαρος επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Άρη με σκορ 79-67 για την 22η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις κι έφτασε αισίως τις πέντε συνεχόμενες νίκες που την έβαλαν για τα καλά στο κόλπο των πλέι οφ.

Μάλιστα, ο Ίκαρος κάλυψε και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον α' γύρο, καθώς νίκησε με 12 πόντους διαφορά, ενώ στον πρώτο αγώνα είχε χάσει με σκορ 70-60.

Παρά τα 14 λάθη του, ο Ίκαρος έφτασε στην τελική επικράτηση χάρη στο καλό του ποσοστό στα δίποντα (53%) και τα 8 εύστοχα τρίποντα που τον βοήθησαν πολύ για να χτίσει μία διαφορά.

Ο αγώνας:

Με τους Φαγιέ και Αγαδάκο να σκοράρουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ίκαρος προηγήθηκε με 7-0, δείχνοντας τις προθέσεις του να ελέγξει το παιχνίδι. Με τρίποντο του Βρκιτς η διαφορά έφτασε και τους 8 πόντους (12-4), πριν ο Άρης αντιδράσει με τους Καραποστόλου και Ασημακόπουλο, μειώνοντας σε 14-11. Πάντως, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 γράφοντας το 19-11, πριν γίνει το 21-15 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και περισσότερες λύσεις στη συνέχεια. Ένα τρίποντο του Βρκιτς έκανε το σκορ 26-18 στο 12', ενώ ο Άρης το μόνο που κατάφερε στη β' περίοδο ήταν να πλησιάσει στους 5 (29-24), αντιμετωπίζοντας και πολλά επιθετικά προβλήματα. Η διαφορά ήταν σταθερά στους 10 πόντους υπέρ του Ικάρου κι έφτασε και τους 12 (41-29), πριν τελικά ο Βεργίνης γράψει το 41-32 του ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι εκτός από καλύτερα ποσοστά ο Ίκαρος είχε και 7 περισσότερα ριμπάουντ (22-15).

Ξέφυγε ο Ίκαρος

Στο β' ημίχρονο, ο Ίκαρος μπήκε ακόμα πιο φορτσάτος στο παρκέ... Τα τρίποντα των Φαγιέ και Κυρίτση έστειλαν τη διαφορά στους 12 (47-35) και ουσιαστικά "καθάρισαν" τη νίκη υπέρ της ομάδας του. Ο Άρης όσο κι αν προσπάθησε δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων του που είχε και περισσότερες λύσεις. Στο 26' το σκορ έγινε 55-40, ενώ ο Φαγιέ εκτόξευσε τη διαφορά και στους 16 πόντους (58-42), πριν ολοκληρωθεί το γ' δεκάλεπτο με 58-46.

Ο Ίκαρος εξακολούθησε με το καλό του σουτ έξω από τα 6.75μ. να διατηρεί την υπέρ του διαφορά (61-46), που πλέον ήταν δύσκολο να μειωθεί. Ίσα ίσα που ο Βρκιτς έκανε και το 69-52 στο 36', με τον Ίκαρο να μην αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα. Φυσικά, ο Άρης έχοντας νικήσει στο πρώτο παιχνίδι με 70-60 ήθελε να ρίψει τη διαφορά κάτω από τους 10, πλησίασε στους 11 (77-66), όμως ο Κυρίτσης ήταν εύστοχος από τη γραμμή.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-32, 58-46, 79-67

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ, ΜακΝάιτ 2, Κυρίτσης 15(1), Βρκιτς 15(3), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 17(3), Γκίμπσον 5(1), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 8, Σίμτσακ 8, Αλάμπι 9, Θεολογίτης.

Άρης (Αγγέλου): Χαντ 13(1), Πελεκάνος 2, Βεζένκοφ 8, Τσιάρας 5, Ασημακόπουλος 4, Καραποστόλου 3(1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος, Βεργίνης 21(2), Δήμας 3(1).