X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η Νταρουσάφακα πήρε εκδίκηση στην Κροατία

Η Νταρουσάφακα νίκησε την Τσεντεβίτα με 83-77 μέσα στην Κροατία και πήρε εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα της στο ματς του πρώτου γύρου. Καθοριστικός στο τέλος ο Ουίλμπεκιν που έβαλε δύο μεγάλα σουτ.

Για την 9η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, η Νταρουσάφακα νίκησε μέσα στην Κροατία την Τσεντεβίτα με σκορ 77-83, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο εκδίκηση για την ήττα της στο ματς του πρώτου γύρου (72-77) στην Τουρκία. Καθοριστικός στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Αμερικανός πλέι-μέικερ των φιλοξενούμενων, Σκότι Ουίλμπεκιν, καθώς ευστόχησε σε δύο κρίσιμα σουτ, συνεισφέροντας τα μέγιστα ώστε να φτάσει η ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Σλότερ με 17 πόντους, κάνοντας θραύση μέσα στην ρακέτα (7/11δ), ενώ πήρε... φωτιά από την περιφέρεια ο Μανουτσάρ Μαρκοϊσβίλι με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα. Όσον αφορά τον καθοριστικό, Σκότι Ουίλμπεκιν, τέλειωσε το ματς με 8 πόντους και 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο καταπληκτικός Τζέικομπ Πούλεν με 26 πόντους. Η Νταρουσάφακα, πλέον, είναι στο 3-6 και η Τσεντεβίτα στο 2-7 στον όμιλο.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις του ματς

Το ματς

Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε με σκορ 4-8 στο 4', έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ερντέν, ενώ στο 7' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +5 (12-17), ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Γκόρντιτς μείωσε σε 19-20 για την Τσεντεβίτα, με τους Τούρκους να έχουν το κεφάλι στο σκορ με 19-24 στο τέλος της περιόδου.

Ο Μαρκοϊσβίλι στην δεύτερη περίοδο πήρε... φωτιά, βάζοντας μεγάλα σουτ, με τον Πρέλτζιτς να φέρνει την Νταρουσάφακα στο +11 (21-32) στο 22'. Ο Πούλεν με τρίποντο έδωσε... ανάσα στην Τσεντεβίτα (27-35), ο εξαιρετικός Σλότερ έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (34-43), με το 38-43 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Μπιλάν να δίνει το προβάδισμα στην Τσεντεβίτα (48-47), αλλά στην συνέχεια ο Μαρκοίσβίλι με ένα ακόμη τρίποντο, διαμόρφωσε το 52-54 στο 38' για τους Τούρκους. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 61-59.

Στην τελευταία περίοδο η Νταρουσάφακα ήταν ανώτερη και έδειξε χαρακτήρα, βάζοντας μεγάλα σουτ, παίζοντας και άμυνα ζώνης. Ο εξαιρετικός Πούλεν και ακολούθως ο Ουάιτ για την Τσεντεβίτα, έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 38' (73-72), αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Ουίλμπεκιν έβαλε δύο μεγάλα και δύσκολα σουτ, "γράφοντας" το 77-81 στο σκορ στα 30'' πριν το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το "διπλό" μέσα στην Κροατία με σκορ 77-83.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-43, 61-59, 77-83