X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η Μάλαγα διέλυσε την Τσεντεβίτα

Η Μάλαγα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και νίκησε εύκολα την Τσεντεβίτα με το επιβλητικό σκορ 90-67. Πρώτος σκόρερ ο Κουζμίνσκας με 19 πόντους, πήραν +20 ριμπάουντ οι Ισπανοί στο ματς.

Η Μάλαγα έφτασε εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα, νικώντας με άνεση την Τσεντεβίτα με το επιβλητικό σκορ 90-67, σημειώνοντας την δεύτερη επικράτηση της στο TOP-16. Οι Ισπανοί κυριάρχησαν από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, επιβάλλοντας στο απόλυτο τον ρυθμό τους, με τους Κροάτες να έχουν καθαρά παθητικό ρόλο στον αγώνα.

Η ομάδα του Χουάν Πλάθα πήρε την μάχη των ριμπάουντ, παίρνοντας 20 παραπάνω (43-23) από την Τσεντεβίτα, μοίρασε 22 ασίστ και έβαλε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (11/28τρ-63%). Κορυφαίος για τους νικητές ο εξαιρετικός Κουζμίνσκας, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Μάλαγα με 17 πόντους (6/10δ). Άξιοι συμπαραστάτες του ο "μπόμπερ" Ντίεθ (16π, 4/5τρ) και ο Σουάρεθ (11π, 4κλ, 2ασ).

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Το ματς

Η Μάλαγα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την έναρξη της αναμέτρησης, με τον με τους δραστήριους Σμιθ και Νέλσον να διαμορφώνουν το 14-6 στο 5'. Ο Βάθκεθ στο 8' εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (20-8), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Ισπανούς να προηγούνται με 27-14, με την Τσεντεβίτα να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Σουάρεθ από την περιφέρεια να εκτοξεύει την διαφορά στο +20 (39-19) στο 15'. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην μάχη των ριμπάουντ (23-12) και αξιοποιώντας την ευστοχία τους από την περιφέρεια (7/15τρ) έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, φέρνοντας την διαφορά και στο +22 (49-27), με το 52-31 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο μονόλογος της Μάλαγα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κουζμίνσκας να διαμορφώνει το 57-37 στο στο 25', με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 71-48. Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Χουάν Πλάθα να παίρνει τη νίκη με 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-31, 71-50, 90-67