X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η Εφές τρόμαξε αλλά τα κατάφερε

Ούσα ψύχραιμη στη ρουλέτα των βολών κι έχοντας ανατρέψει διαφορά που έφτανε ακόμα και στους 10 (36-46 στο 23') πόντους, η Εφές κατάφερε να επικρατήσει με 80-76 της Τσεντεβίτα έπειτα από μεγάλη μάχη

Μόνη αδιάφορη δεν παρουσιάστηκε στο "Αμπντί Ιπεκτσί" η Τσεντεβίτα, η οποία ανάγκασε την Εφές να... ιδρώσει προκειμένου να φτάσει στη νίκη με 80-76. Οι Τούρκοι έχοντας τους Τομά Ερτέλ (19π.) και Ντέρικ Μπράουν (12π.) σε εξαιρετική ημέρα κατάφεραν να αποφύγουν... το έμφραγμα και να πανηγυρίσουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους. Ο αγώνας, ο οποίος κρίθηκε στη ρουλέτα των βολών βρήκε ψύχραιμες και τις δύο ομάδες με το +3 των Τούρκων να γέρνει τελικά την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Με τις άμυνες να έχουν... διακοσμητικό ρόλο και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό το παιχνίδι απέκτησε από την αρχή αρκετά καλό ρυθμό (15-17 στο 6'). Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκόρντιτς τιμώρησαν την τούρκικη περιφερειακή άμυνα κι έτσι η Τσεντεβίτα βρέθηκε για πρώτη φορά να προηγείται με 15-23 (στο 7'). Με τον Νεμάνια Γκόρντιτς να φτάνει τους 13 πόντους η Τσεντεβίτα έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 20-28 (στο 10').

Σε αντίθεση με τα πρώτα λεπτά το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε εξίσου υψηλό ρυθμό επιθετικά. Η Τσεντεβίτα γύριζε ωραία στην άμυνα και προσέχοντας στις αλληλοκαλύψεις μπορούσε να δημιουργεί πρόβλημα στους γηπεδούχους όντας μπροστά με 25-34 (στο 15'). Τα λάθη πλέον διαδέχονταν το ένα το άλλο και με τις δύο ομάδες να φτάνουν τα 12 (6 για κάθε μία) η Εφές βρήκε την ευκαιρία να τρέξει ένα σερί 9-0 ισοφαρίζοντας σε 34-34 (στο 18'). Τελικά έπειτα από δύο βολές του Αράποβιτς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εύθραυστο 34-36 (στο 20').

Με 7 συνεχόμενους πόντους του Αράποβιτς η Τσεντεβίτα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα επιμέρους 7-2 (36-43 στο 22'). Με το σκορ στο 41-48 (στο 23') ο Βέλικο Μρσιτς αποφάσισε να γυρίσει την άμυνα του σε ζώνη κι ο Ερτέλ δεν έχασε την ευκαιρία να την τιμωρήσει και όντας ο ηγέτης της ομάδας του οδήγησε την Εφές σε ένα σερί 9-0 (50-48 στο 25'). Με ένα συνολικά 17-4 οι Τούρκοι βρέθηκαν να προηγούνται με 53-50 (στο 27'). Με ένα μικρό κροατικό σερί η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 53-54 και τα πάντα πλέον ήταν ανοικτά!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με τις δύο ομάδες να έχουν καλό επιθετικό ρυθμό. Ο Ντέρικ Μπράουν έδειχνε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και είχε αναλάβει προσωπικά για να κρατήσει την Εφές μέσα στο παιχνίδι (67-67 στο 36'). Στο τελευταίο δίλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν όντας σε απόσταση αναπνοής (72-69 στο 38'). Το προβάδισμα των 3 πόντων (74-71) που είχαν οι Τούρκοι μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό έπαιξε τελικά καταλυτικό ρόλο, καθώς στη ρουλέτα των βολών και οι δύο ομάδες αποδείχτηκαν εξαιρετικά ψύχραιμες. Στα 3 δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 78-75 ο Πούλεν πήγε στις βολές. Ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη με την ελπίδα να πάρει κάποιος συμπαίκτης του το ριμπάουντ, όμως η μπάλα πήγε στα χέρια του Οσμάν που έγραψε τελικά το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 34-36, 53-54, 80-76.