Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η ΑΕΚ "σκότωσε" στο τέλος τον Απόλλωνα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με νίκη στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 77-59 στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα, ο οποίος λύγισε στην τέταρτη περίοδο. Πρώτος σκόρερ ο Ντίξον με 19 πόντους.

Για την πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League, η ΑΕΚ ξεκίνησε με θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε τον Απόλλωνα μέσα στην Πάτρα με τελικό σκορ 59-77. Οι "κιτρινόμαυροι" επικράτησαν πιο δύσκολα σε σχέση με την διαφορά του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το 30' (51-57). Όμως, στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι λύγισαν, η "Ένωση" βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Ντίξον έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

O MVP ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο Μάικλ Ντίξον ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 19 πόντους, σε 25 λεπτά συμμετοχής. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/4 βολές. Άξιος συμπαραστάτης του ο Δημήτρης Μαυροειδής (12π, 4ρ), αλλά και Τζαουάντ Ουίλιαμς (10π, 6ρ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Απόλλων ήταν ανταγωνιστικός για 30 λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, μετρώντας επί μέρους σκορ 8-20, εκτοξεύοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στο 35' ο Ντίξον εκτόξευσε την διαφορά στο +11 (57-68), ένα σουτ το οποίο ουσιαστικά "σκότωσε" τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν είχαν δυνάμεις ώστε να αντιδράσουν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η αστοχία του Απόλλωνα στα τρίποντα, καθώς οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση μετρώντας μόλις 4/20 σουτ από την περιφέρεια, δηλαδή με ποσοστό 20%.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον εξαιρετικό Μαυροειδή, ο οποίος αξιοποιούσε τις ασίστ των συμπαικτών του μέσα στην ρακέτα, με 8 σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (3-8). Ακολούθως ο Απόλλων έφερε το σκορ στα ίσα (11-11), αλλά στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο "καυτός" Ντίξον, ο οποίος με τρίποντο έφερε την "Ένωση" στο +5 (17-22) στο 9', με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 20-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί με αντεπίθεση τους πήραν για πρώτη φορά τα ηνία στο σκορ με 25-24 στο 12' με τον Τσιάρα, αλλά ακολούθως η ΑΕΚ αντέδρασε και με τρίποντο του Ούκιτς βρέθηκε στο +4 (25-29) στο 15'. Οι γηπεδούχοι έτρεχαν σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, ο Βεργίνης στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 28-29, ο αποτελεσματικός Μαυροειδής έφτασε τους 12 πόντους στο πρώτο μέρος στο 18' (29-34), αλλά ακολούθως οι "κιτρινόμαυροι" έχασαν το προβάδισμα τους, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 35-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων προηγήθηκε με 37-35, αλλά στην συνέχεια η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό, έβαλε μεγάλα σουτ και με τον Ντίξον προηγήθηκε με +6 (39-45) στο 25' και με +9 (41-50) στο 28' με νέο σουτ από την περιφέρεια από τον Ούλιαμς, με το 51-57 να είναι το σκορ του αγώνα στο 30'. Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί έμειναν από δυνάμεις, η "Ένωση" έβγαλε καλές άμυνες και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 35' (57-68). Στο τέλος οι "κιτρινόμαυροι" έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με σκορ 59-77, μετρώντας επί μέρους σκορ 8-20 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77

Ανά δεκάλεπτο: 20-24, 15-11, 16-22, 8-20

Απόλλων Π. (Μέξας):Τζόουνς 13, Βεργίνης 11 (4 ριμπ.), Διαμαντάκος 1, Σλαφτσάκης 1, Ράσελ 9, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 5 (5 ριμπ.), Μπαζίνας, Τσιάρας 13, Καλινόσκι 6 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς):Ούκιτς 8 (3 ασίστ), Σάκοτα 4, Βασιλειάδης 6 (4 ριμπ. 1/9 τριπ.), Μιλόσεβιτς 8 (9 ριμπ.), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 19, Λαρεντζάκης, Όουενς 2, Ιβάνοβιτς 6 (3 ασίστ), Μαυροειδής 12 (4 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπ.).