X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΠΑΣΚΕΤ

"Έσπρωξε" την Ανδόρα στην ανατροπή ο Αντετοκούνμπο

Η Ανδόρα έχανε επί 36 λεπτά από την ουραγό Μανρέσα, ωστόσο στο τέλος τη νίκησε 85-77, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να έχει μεγάλο μερίδιο στην ανατροπή της τέταρτης περιόδου.

Η Ανδόρα μόλις που απέφυγε τη χειρότερη ήττα της χρονιάς στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Liga Endesa και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό. Ο Ελληνας φόργουορντ έκανε τρία διαδοχικά καρφώματα στο επιμέρους 10-2 που έκανε η Ανδόρα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν η ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο ροκάνισε τη διαφορά των δέκα πόντων μέχρι τους δύο και εν τέλει νίκησε την ουραγό Μανρέσα 85-77.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 4/6 δίποντα και 1/2 βολές στα 12'10'' που πρόλαβε να αγωνιστεί (αποβλήθηκε με 5 φάουλ) και η ενέργεια που παρείχε στην ομάδα του στην τέταρτη περίοδο έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ντέιβιντ Γουόκερ πρόσθεσε άλλους 11 (με 5/5 σουτ) για την Ανδόρα, η οποία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 36' (73-72), αλλά το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα το πέτυχε ο Αλμπισί 48,3'' πριν από τη λήξη, όταν έκανε το σκορ 79-76 με τρίποντο.

Κάπως έτσι η Ανδόρα έσπασε ένα σερί τριών ηττών και υποχρέωσε ταυτόχρονα τη Μανρέσα στην 5η συνεχόμενη ήττα της και στη 10η στη σειρά εκτός έδρας τους τελευταίους πέντε μήνες. Ο Μάικλ Μασάδο πέτυχε 20 πόντους με 7/9 σουτ και μαζί με τον Σκοτ Σαγκς (14π.) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Μανρέσα, η οποία δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα επί 36 λεπτά και προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 7' (11-25).

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 36-46, 58-68, 85-77