X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Επέστρεψε στις νίκες με 100άρα η Κηφισιά

Έπειτα από 4 ήττες στο πρωτάθλημα, η Κηφισιά επικράτησε του Ρεθύμνου στο Ζηρίνειο με σκορ 100-88! Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στους Κρητικούς και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα playoffs.

Η Κηφισιά επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Ρεθύμνου στο "Ζηρίνειο" με σκορ 100-88 για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους που είχαν από την αρχή τον έλεγχο του ματς απέναντι στους Κρητικούς που διατήρησαν το +13 (74-61) της νίκης τους στο "Μελίνα Μερκούρη"

Ο ΜVP

Ο Μουχάμεντ Ελ-Αμίν ήταν ο κορυφαίος της Κηφισιάς στη νίκη επί του Ρεθύμνου. Τελείωσε το ματς με 25 πόντους (5/5 βολές, 4/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα), 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 33'27" συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Τα 39 ριμπάουντ της Κηφισιάς, αντί των 26 του Ρεθύμνου

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε την Κηφισιά μπροστά στο σκορ με 20-18. Το Ρέθυμνο κράτησε επαφή με το σκορ ως το 16' (26-26) όμως... κατέρρευσε στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 19-6 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ τους +13 (45-32).

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 22 πόντους για την Κηφισιά (65-43 στο 26'), με το Ρέθυμνο, να μειώνει στους 12 πόντους. Με το σκορ στο 100-86, ο Στόουν πέτυχε καλάθι, μείωσε σε 100-88 17" πριν το τέλος, ενώ στην τελευταία επίθεση της Κηφισιάς, ο Ελ-Αμίν δεν κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 14 πόντους και να χαρίσει το πλεονέκτημα στην Κηφισιά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-32, 71-58, 100-88

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χογκ 12, Ελ – Αμίν 25 (4), Γλυνιαδάκης 15, Σμιθ 4, Στίγκερς 6 (2), Γκίκας 11 (3), Πόποβιτς 2, Κασελάκης 9, Χρυσικόπουλος 16 (2)

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5 (1), Μέιντεν 10 (1), Σάφτενααρ 13 (1), Χάροου 16 (3), Στόουν 11 (2), Ντελινινκάιτις 9 (1), Γιαννόπουλος 15 (3), Τσακαλέρης, Κάρτερ 20