Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Έκανε... σεφτέ η Ολυμπιάδα

Τζέφερσον

Η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 57-51 και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα

"Πορτοκαλί"... επίθεση

Η Ολυμπιάδα κυριάρχησε απόλυτα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αντίθετα με όσα μας είχε συνηθίσει μέχρι τώρα. Τζέφερσον και Νάγγις ανέλαβαν να τελειώσουν τις περισσότερες επιθέσεις με επιτυχία. Έτσι οι "πορτοκαλί" κατάφεραν πολύ γρήγορα να προηγηθούν με έντεκα πόντους διαφορά (5-16), έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Έλτον Μπράουν.

Η ομάδα του Ρεθύμνου σοβαρεύτηκε στη συνέχεια και με επιθετική αιχμή τον Μιλένκο Τόπιτς μείωσε σε 14-17, ωστόσο, οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία και αν δεν ήταν άστοχοι στις ελεύθερες βολές (4/9) και τα τρίποντα (2/10) ίσως να είχαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη βελτίωσαν την άμυνα τους με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν 4:30 χωρίς πόντο και με ένα σερί 7-2 το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-25 υπέρ της Ολυμπιάδας. Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα κάτι που φαίνεται και από το σκορ, ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι οι άμυνες ήταν δυνατές και οι αντίπαλοι έδειξαν πρόθεση να μην ανοίξουν το παιχνίδι τους.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Η νευρικότητα των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όπως και η αστοχία. Το βάρος έπεσε στην άμυνα με τους γηπεδούχους να επιχειρούν την αντεπίθεση κάτι που κατάφεραν 2:30 πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου όταν με καλάθι του Μιλένκο Τόπιτς πέρασαν μπροστά (40-39) για πρώτη φορά στον αγώνα.

Στη συνέχεια η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι αφού Ρέθυμνο και Ολυμπιάδα εναλλάσονταν στο σκορ με τους Κρητικούς να βρίσκουν λύσεις από τους Τόπιτς και Ζούζα ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώριζε ο Νίκος Πέττας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μετέφεραν την μπάλα κοντά στο καλάθι προκειμένου να πάρουν πόντους από τον Ζούζα, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν. Το παιχνίδι παρέμενε αμφίρροπο καθώς η Ολυμπιάδα πάλευε να φύγει με το "διπλό" με τον Ντάνια Έιμπραμς να αναλαμβάνει πολλές επιθέσεις.

Με τρίποντο του Τζέφερσον οι "πορτοκαλί" πήραν προβάδισμα με 54-51 και ενώ ήθελε λιγότερο από μισό λεπτό για τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η Ολυμπιάδα πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-28, 44-43, 51-57

Ρέθυμνο (Πεδουλάκης): Νικολαΐδης, Κούμουλος 3, Τόπιτς 17(2), Πετρόπουλος, Βαγενάς, Καραποστόλου 6(1), Γκαγκαλούδης 2, Βασίλιους 3, Βαρδαβάς, Ο' Μπάνον, Ζούζα 12, Βουγιούκας 8.

Ολυμπιάδα (Χριστόπουλος): Έιμπραμς 13, Γουίτφιλντ 2, Σούλης, Μπράουν 6, Πέττας 11(2), Τζέφερσον 13(3), Δορκοφίκης 4, Λάππας, Νάγγις 8. H εξέλιξη του αγώνα:

Χριστόπουλος: "Αφιερώνω τη νίκη στους συνεργάτες μου"

Ο Γιάννης Χριστόπουλος μετά την πρώτη νίκη της Ολυμπιάδας ανέφερε: " Ήρθαμε καλά διαβασμένοι για να παίξουμε απέναντι σε μία ομάδα με έναν αμυντικό και πειθαρχημένο προπονητή. Σπάσαμε το πικ εν ρολ που παίζει ο ΑΓΟΡ με τον Γκαγκαλούδη και ελέγξαμε τα ριμπάουντ, κάτι που αντισταθμίζει τις πολλές χαμένες βολές. Αφιερώνω αυτή τη νίκη στους συνεργάτες μου".

O Γιάννης Λάππας είπε: " Αυτή η νίκη έχει πολύ μεγάλη αξία για εμάς επειδή επιτέλους βγήκε στο παρκέ αυτό που δουλεύουμε τόσο καιρό στις προπονήσεις. Η νίκη έχει μεγαλύτερη αξία, καθώς στον αντίπαλο πάγκο βρισκόταν ο Αργύρης Πεδουλάκης. Αφιερώνω τη νίκη σε όσους βρίσκονται δίπλα στην ομάδα".

Πεδουλάκης: "Θα επανέλθουμε"

O Αργύρης Πεδουλάκης μετά το τέλος της αναμέτρησης σχολίασε: " Ήταν ένα κακό ματς, Υπήρχε πίεση και στρες και στις δύο ομάδες. Εμείς χρειαζόμαστε ένα-δύο παιδιά που να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην ομάδα. Έχουμε θέσει πρωταγωνιστικούς ρόλους σε παιδιά που πριν δεν τους είχαν στις ομάδες τους.

Ο Έιμπραμς στο τέλος έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι. Είναι δύσκολο αυτήν την εποχή να πάρεις παίχτη από την Αμερική και μην ξεχνάτε ότι εμείς αγωνιζόμαστε με έναν Αμερικανό. Είμαστε σε πολύ δύσκολη θέση, αλλά πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να επανέλθουμε

".

Aπό την πλευρά των παικτών ο Ίαν Βουγιούκας τόνισε: " Περάσαμε μια εβδομάδα γεμάτη άγχος και πίεση για να γυρίσουμε στις νίκες. Χάσαμε απόψε μια μεγάλη ευκαιρία να διώξουμε αυτήν την πίεση. Η Πατρα έπαιξε καλά, κάναμε όμως και εμείς πολλά λάθη και δεχτήκαμε 2 τρίποντα από το πουθενά στο τέλος. Πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας".

Τελειώνει ο Ο' Μπάνον

Eβδομάδα εξελίξεων αναμένεται να είναι αυτή που έρχεται καθώς πιθανότατα θα υπάρξουν αλλαγές στο ρόστερ της κρητικής ομάδας. Στην έξοδο βρίσκεται ο Λάρι Ο' Μπάνον ο οποίος μέχρι τώρα δεν έχει προσφέρει και ο Αργύρης Πεδουλάκης θα εξετάσει περιπτώσεις παικτών προκειμένου να ενισχυθεί ο ΑΓΟΡ.

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ρέθυμνο Tόπιτς (2-0)
2' Δίποντο Ολυμπιάδα Νάγγις (2-4)
6' Δύο βολές Ρέθυμνο Τόπιτς (5-11)
Αστόχησε στη μία.
7' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πέττας (5-14)
8' Δίποντο Ολυμπιάδα Μπράουν (5-16)
9' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (11-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 11-17
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Ρέθυμνο Τόπιτς (13-17)
12' Δύο βολές Ρέθυμνο Καραποστόλου (14-17)
15' Δίποντο Ολυμπιάδα Νάγγις (17-24)
16' Δίποντο Ολυμπιάδα Μπράουν (18-26)
18' Δύο βολές Ρέθυμνο Βουγιούκας (20-26)
20' Λήξη ημιχρόνου 25-28
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (25-30)
22' Δίποντο Ρέθυμνο Τόπιτς (27-30)
23' Δίποντο Ολυμπιάδα Γουίτφιλντ (27-32)
24' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (29-32)
25' Δύο βολές Ρέθυμνο Ζούζα (31-34)
26' Δίποντο Ρέθυμνο Καραποστόλου (33-34)
26' Τρίποντο Ρέθυμνο Καραποστόλου (36-36)
29' Δίποντο Ρέθυμνο Ζούζα (42-40)
30' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πέττας (42-43)
30' Λήξη 3ης περιόδου 44-43
31' Έναρξη 4ης περιόδου
34' Δύο βολές Ρέθυμνο Τόπιτς (50-49)
35' Δύο βολές Ρέθυμνο Τόπιτς (51-51)
Ευστόχησε στη μία.
40' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (51-54)
40' Λήξη αγώνα 51-57