X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Εφές Αναντολού - Ρεάλ Μαδρίτης 75-72

Με τον Ματ Τζάνινγκ να πετυχαίνει το μπάζερ μπίτερ στο τέλος η Εφές κατάφερε να κερδίσει με 75-72 την Ρεάλ και να μειώσει σε 2-1 τη σειρά. Επόμενο ραντεβού των δύο είναι την ερχόμενη Πέμπτη (23/4)

Με τον Ματ Τζάνινγκ να σκοράρει 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, εκ των οποίων οι 3 ήταν με μπάζερ μπίτερ στο τέλος του αγώνα η Εφές κατάφερε να δείξει τα... δόντια της στην Ρεάλ κερδίζοντας με 75-72. Ο αγώνας ήταν δραματικός σε εξέλιξη κι όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν και ο Τζέισι Κάρολ με τρίποντο ισοφάρισε σε 72-72, όμως ο Αμερικανός των Τούρκων (βλ. Τζάνινγκ) είχε αντίθετη άποψη και με σουτ στη λήξη έγραψε το τελικό 75-72 που κρατάει την ομάδα του μέσα στην διεκδίκηση της πρόκρισης, καθώς μείωσε σε 2-1. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν κι οι Νέναντι Κρστιτς (17π.) και Σέρχι Ροντρίγκες (17π.) με τον Ισπανό γκαρντ να πετυχαίνει 15 πόντους στη τελευταία περίοδο! Όσον αφορά τους ηττημένους πλήρωσαν ακριβά την αδυναμία τους στο ριμπάουντ, καθώς είδαν τους γηπεδούχους να κατεβάζουν 14 περισσότερα ριμπάουντ (45-31), ενώ είδαν 12 φορές τους αντιπάλους τους να ανανεώνουν χαμένη επίθεση.

Το buzzer beater του Τζάνινγκ

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι έχουν διάθεση να επενδύσουν περισσότερο στην άμυνα τους, όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ ή τουλάχιστον κράτησε μέχρι να ζεσταθούν τα... όπλα (4-5 στο 5'). Οι γηπεδούχοι έχοντας επιθετικό πλουραλισμό προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να μπουν μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι με τα τρίποντα του Φερνάντες και την δεινότητα του Γιούλ κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 7-0 (11-19 στο 8'). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-20 και την Ρεάλ να δείχνει ότι ήρθε για να... τελειώσει από νωρίς.

Οι Ερτέλ και Κρστιτς για ακόμα μία φορά ήταν σημεία αναφοράς σε δημιουργία και εκτέλεση για την Εφές, όμως οι Ισπανοί είτε παίζοντας από μπροστά τον Σέρβο είτε δίνοντας βοήθειες προσπαθούσαν να μπλοκάρουν τους δύο κινητήριους μοχλούς όσο μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Ο Γάλλος γκαρντ μπορεί από πλευράς σκοραρίσματος να είχε μείνει πίσω, όμως ο σέντερ των Τούρκων ήταν ένας μόνιμος πονοκέφαλος για τους ψηλούς της Ρεάλ (28-26 στο 16'). Αστοχία και λάθη βασάνιζαν επιθετικά τους παίκτες του Λάσο, όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αυτό το πρόβλημα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 32-30.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να χτίσει διαφορά μεγαλύτερη των 3 πόντων (38-35 στο 25'). Με την Ρεάλ να έχει σουτάρει περισσότερα τρίποντα σε σχέση με δίποντα (23 έναντι 21) χωρίς αυτό να δικαιολογείται από τα ποσοστά της (6/23, 26%), η Εφές βρήκε την ευκαιρία και με τον Ματ Τζάνινγκ να πραγματοποιεί το καλύτερο του παιχνίδι στη σειρά, κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα επιμέρους 10-3 (56-46). Ο Αμερικανός γκαρντ της Εφές μόνο στη τρίτη περίοδο κατάφερε να σκοράρει τους 13 από τους 24 πόντους της ομάδας του.

Ο Ματ Τζάνινγκ μπορεί να ήταν χάρμα ιδέσθαι (16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο), όμως στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Σέρχι Ροντρίγκες φρόντισε να του κλέψει τα φώτα της δημοσιότητας. Ο Ισπανός με ένα προσωπικό σερί 8-0 κατάφερε να μειώσει σε 59-54 βάζοντας και πάλι τους "μερένχες" μέσα στο παιχνίδι (59-54). Σε όλο το παιχνίδι η μεγάλη "πληγή" των φιλοξενούμενων δεν ήταν άλλη από τα ριμπάουντ κι αυτός ήταν ο λόγος που οι παίκτες του Λάσο ακόμα κι όταν έβρισκαν τον τρόπο να απειλούν συστηματικά το αντίπαλο καλάθι, εντούτοις δεν κατάφερναν να μπουν μπροστά (64-61 στο 36'). Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Κρστιτς έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα στην Εφές (68-61), όμως Γιουλ και Ροντρίγκες ανέλαβαν να δώσουν μία άγρια ομορφιά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (68-65). Στα 27 δευτερόλεπτα ο Γιούλ θα κάνει το ντράιβ μειώνοντας σε 68-67, ενώ στα 23'' ο Ντρέιπερ από τη γραμμή των βολών θα κάνει το 70-67. Με το χρονόμετρο να δείχνει 16 δευτερόλεπτα για το φινάλε ο Φερνάντες πήγε στις βολές κι όντας ψύχραιμος έκανε το 70-69. Επόμενος που είχε... σειρά για να πάει στη γραμμή της "φιλανθρωπίας" ήταν ο Στράτος Περπέρογλου, με τον Έλληνα διεθνή να βάζει και τις δύο κάνοντας το 72-69. Ο Κάρολ στα 7 δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 72-72, όμως ο Ματ Τζάνινγκ είχε και πάλι αντίθετη άποψη. Ο Αμερικανός με μπάζερ μπίτερ έγραψε το τελικό 75-72 κι έδωσε παράταση ζωής κι ελπίδας στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-30, 56-46, 75-72.