X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Δεύτερος με ανατροπή ο Ερυθρός Αστέρας!

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέτρεψε το εις βάρος του -19, επικράτησε της Μάλαγα με 72-78 και πλέον ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό και τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στο 7-4 στον Ε' όμιλο του Top-16.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επιμέρους σκορ 25-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Μάλαγα και επικράτησε στο "Martin Carpena" με σκορ 72-78, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 19 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου (49-30, 21'40")!

Τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον οι Σέρβοι έχουν ρεκόρ 7-4 στον Ε' όμιλο του Top-16, μαζί με τον Παναθηναϊκό και τη Λοκομοτίβ Κουμπάν έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια με τους "πράσινους" και τη "Λόκο" ενώ υπερτερούν στην τριπλή ισοβαθμία.

Η Μάλαγα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα, προηγήθηκε 18-10 με τον Νέμανια Νέντοβιτς στο 9'40" ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 20-12, έχοντας 2/3 τρίποντα και 4 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα ο Ντίεθ έστειλε τη διαφορά στο +10 (31-21, 15'07") για την Ουνικάχα που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-27! Σε αυτό το διάστημα οι Νέντοβιτς (16π.), Κουζμίνσκας (7π.) έδωσαν λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που είχε 1/8 τρίποντα (12%) και 9 λάθη.

Ο Τόμας έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+19) για τους Ίβηρες κάνοντας το 49-30 στο 21'40" ωστόσο οι Σέρβοι πήραν πόντους πίσω από τα 6μ.75 με τους Γκούντουριτς, Λάζιτς, έκαναν επιμέρους σκορ 11-2 και μείωσαν σε 51-41 (24'40")! Ο εξαιρετικός Νέντοβιτς έκανε το 55-43 ενώ ο Ερυθρός Αστέρας "έτρεξε" σερί 8-0 και μείωσε σε 55-51 με τον Γκούντουριτς. Η Μάλαγα προηγήθηκε 60-53 με το τρίποντο του Ντίαθ όμως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 8-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τον Μάρκο Σιμόνοβιτς (60-61, 32'44")!

O Σέρβος φόργουορντ έκανε το 67-76 με τρίποντο για τον Ερυθρό Αστέρα που κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και επικράτησε με 72-78, κάνοντας επιμέρους σκορ 25-12 στην τελευταία περίοδο. Έτσι η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ολοκλήρωσε το comeback και πλέον έχει ρεκόρ 7-4 στον Ε' όμιλο του Top-16, μαζί με τον Παναθηναϊκό και τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, έχοντας το πλεονέκτημα στην τριπλή ισοβαθμία. Από την άλλη πλευρά, η Μάλαγα αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια.