X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δεύτερη φιλική νίκη για την Εθνική

Η Εθνική έπαιξε καλό μπάσκετ και κατάφερε να επικρατήσει της Σλοβενίας με 79-71 στο δεύτερο ματς της στο τουρνουά της Λιθουανίας.

Η Εθνική ομάδα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση απέναντι στη Σλοβενία, έλεγξε την αναμέτρηση και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβς με 79-71.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος κατά την διάρκεια της προετοιμασίας του, καθώς είχε επικρατήσει και της Σερβίας στην πρεμιέρα του τουρνουά στο Πο με 66-64.

Διαβάστε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στη Σλοβενία και την Ελλάδα...

Για την Εθνική μας ο Κώστας Παπανικολάου τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ. Από τη Σλοβενία που προσπάθησε να φτάσει στη νίκη, ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 14 πόντους και ο Ζόραν Ντράγκιτς 12. Να αναφέρουμε ότι οι διεθνείς μας αντιμετωπίζουν αύριο (18/8) τη Νέα Ζηλανδία.

Ο αγώνας:

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 4-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως στη συνέχεια οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με σερί 13-0 να ξεφύγουν με εννέα πόντους (13-4). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα του και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 13 πόντους (25-12), έπειτα από κάρφωμα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στην δεύτερη περίοδο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι για να πετύχουν οι Σλοβένοι με τον Όμιτς το 14-25. Η Σλοβενία προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει στους εννέα πόντους στο 15ο λεπτό του αγώνα (21-30). Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβς κατάφερε να πλησιάσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και να πάει στα αποδυτήρια στο -8 (30-38).

Η Σλοβενία κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο και με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε 37-40. Οι διεθνείς μας αντέδρασαν με τον Κώστα Σλούκα (37-42) για να ρίξει την διαφορά στο καλάθι ο Λόρμπεκ (είχε 2/2, 40-42). Ο Γιώργος Πρίντεζης έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Εθνική μας (40-44), ενώ ο Σλούκας, έπειτα από εξαιρετική ασίστ έδωσε στον Μπουρούση, ο οποίος κάρφωσε για το 42-47. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 50-42 για την Εθνική, ύστερα από τρίποντο, με τον Γιούρι Ζντοβς να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Κώστας Καϊμακόγλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντου (55-44).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Εθνική παρά την πίεση των Σλοβένων κατάφερε φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, δείχνοντας πολύ καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Η διαφορά στον αγώνα είχε φτάσει και τους 16 πόντους στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από εύστοχο σουτ του Κώστα Βασιλειάδη. Επόμενος αντίπαλος για τους διεθνείς μας η Νέα Ζηλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 30-38, 49-59, 71-79.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 10(1), Σλόκαρ, Πρέπαλιτς 8(2), Μούριτς 4, Ζούπαν, Γκ. Ντράγκιτς 14, Ζ. Ντράγκιτς 12(1), Λόρμπεκ 11(3), κλόμπουτσαρ 8(1), Όμιτς 4.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16(1τρ., 8ριμπ.), Ζήσης 1, Βασιλειάδης 13(2), Παπανικολάου 20(1), Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 7(1), Βουγιούκας 4, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3(1), Αντετοκούνμπο 3.