Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

NBA

Χοκς - Σίξερς 99-104: Μπρέικ στο μπρέικ για την Φιλαντέλφεια, όλα για όλα σε Game 7

Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς Ⓒ 2021 MATT SLOCUM/ASSOCIATED PRESS

Ψυχωμένοι οι Σίξερς, άλωσαν με 104-99 την Ατλάντα στο Game 6 της σειράς, έκαναν το μπρέικ στο μπρέικ και έστειλαν την σειρά σε Game 7.

Δεν ήταν όμορφο, αλλά ήταν αποτελεσματικό. Οι Σίξερς ήξεραν ότι δεν είχαν περιθώριο πλέον στο Game 6 στην Ατλάντα. Πόνταραν λοιπόν στο μέγεθός τους κοντά στο καλάθι, είδαν τους Σεθ Κάρι και Ταϊρίς Μάξεϊ να δίνουν λύσεις, πήραν την νίκη με 99-104 και έστειλαν την σειρά σε Game 7.

Ο Τομπάιας Χάρις και ο Κάρι είχαν από 24 πόντους για τους Σίξερς, με τον Τζοέλ Εμπίντ να προσθέτει 22 πόντους (αλλά με 9/24 σουτ) και 13 ριμπάουντ και τον Ταϊρίς Μάξεϊ 16 πόντους.

Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 34 πόντους (αλλά με 13/30 σουτ) και 12 ασίστ, ο Κέβιν Χέρτερ 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντανίλο Γκαλινάρι 16 πόντους.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Χοκς να έχουν το πάνω χέρι, ξεφεύγοντας με 20-8 στην αρχή, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-22. Και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο στην δεύτερη περίοδο, έχοντας σταθερά το προβάδισμα για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 51-47.

Στην τρίτη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν. Οι Σίξερς μπήκαν δυνατά και χάρη σε ένα σερί 14-0 ξέφυγαν με 51-61. Πλέον είχαν το πάνω χέρι και ένα σταθερό προβάδισμα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με 76-80.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Φιλαντέλφεια να έχει ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι η Ατλάντα να μειώσει σε 93-94. Ένα σερί 4-0 όμως βοήθησε τους Σίξερς να ξεφύγουν με 93-98, με τους φιλοξενούμενους έκτοτε να βάζουν τις βολές που έπρεπε για να πάρουν την νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 51-47, 76-80, 99-104

ΧΟΚΣ: Κόλινς 7 (10 ριμπάουντ), Καπέλα 14 (11 ριμπάουντ), Γιανγκ 34 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 7 (3/11 σουτ, 1/6 τρίποντα), Χέρτερ 17 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 16 (2), Οκόνιου 4, Χιλ, Γουίλιαμς

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 24 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Εμπίντ 22 (9/24 σουτ, 1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Σίμονς 6 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 24 (6), Κορκμάζ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Μάξεϊ 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Θάιμπουλ, Μίλτον, Χιλ 3 (1)