X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROCUP

Άρης - Ντόνετσκ 66-77

Ο Άρης ηττήθηκε από την Ντόνετσκ με σκορ 77-66 στο τελευταίο του φετινό ευρωπαϊκό ματς, ενώ οι Ουκρανοί προκρίθηκαν ως πρώτοι από τον όμιλο

Η Ντόνετσκ με τη νίκη της επί του Άρη με σκορ 77-66 πέρασε ως πρώτη από τον J όμιλο του Eurocup, ενώ ο Άρης υπέστη μία ακόμα ήττα στο Last-16.

Αυτή ήταν η 5η ήττα για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή στη β' φάση της διοργάνωσης, όπου δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις και να δείξει ανταγωνιστική.

Από την άλλη, η ουκρανική ομάδα που είχε ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση, ήθελε τη νίκη για να περάσει ως πρώτη στα προημιτελικά και την πέτυχε, αφήνοντας πίσω της την Κίμκι.

Έτσι, ο Άρης δεν πέτυχε τη νίκη γοήτρου που ήθελε για να κλείσει με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο Eurocup λόγω κυρίως του ότι έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (21-37) και δεν είχε υπομονή στο γ' δεκάλεπτο.

Ο αγώνας:

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Βαγγέλης Αλεξανδρής υποχρεώθηκε να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ στο ματς, καθώς η ομάδα του δεν αμύνθηκε σωστά στο ξεκίνημα του αγώνα και δέχτηκε δύο διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων (3-6). Η Ντόνετσκ προηγήθηκε με 10-14 και 13-16, ωστόσο ο Νταν Μαυροειδής ισοφάρισε σε 16-16 στο 7ο λεπτό.

Ακολούθησε ένα επιμέρους 7-1 από πλευράς φιλοξενουμένων που έκανε το 17-24, πριν μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου ο Βεργίνης με 1/2 βολές.

Οι Ουκρανοί έπαιξαν ακόμα καλύτερη άμυνα κι έτρεξαν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας το εύκολο καλάθι. Με τους Κραβτσόφ και Κάρι να σκοράρουν, η διαφορά υπέρ της Ντόνετσκ εκτοξεύτηκε στους 10 πόντους (20-30), υποχρεώνοντας τον Αλεξανδρή να πάρει τάιμ άουτ στα 6.31'' πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα κι έτσι βρέθηκε ξανά στο +10 (27-37) πριν τελικά ο Άρης αντιδράσει με τον Κρούσιτς (34-39). Ένα λάθος του Ντέιβις πάντως έδωσε την ευκαιρία στον Γκλιέμποφ να γράφει το 34-41 του ημιχρόνου.

Ξέφυγαν οι Ουκρανοί

Τις βεβιασμένες ενέργειες του Άρη εκμεταλλεύτηκε η Ντόνετσκ η οποία στο γ' δεκάλεπτο εδραίωσε την κυριαρχία της στο παιχνίδι. Ο Άρης έχασε πολλά ριμπάουντ, δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και γενικά έδειχνε να μην έχει υπομονή στο παιχνίδι του.

Με ένα επιμέρους 19-11 η Ντόνετσκ κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά, αλλά και να την αυξήσει κιόλας, προηγούμενη δις με 17 πόντους διαφορά (43-60, 45-62).

Το 45-62 του 30ου λεπτού έδινε σαφές προβάδισμα στη Ντόνετσκ, όμως ο Άρης είχε τον κόσμο στο πλευρό του και προσπάθησε να αντιδράσει. Με επιμέρους 12-4 κατάφερε να μειώσει στους 9 (57-66) με τον Ντέιβις να βάζει κάποια κρίσιμα καλάθια. Ένα τρίποντο του Κάρι έγραψε το 57-69 και ουσιαστικά έδωσε πνοή στην ουκρανική ομάδα που έκτοτε δεν απειλήθηκε ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-41, 45-62, 66-77

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυροειδής 7(1), Κερούς 2, Ταπούτος 5, Τσαϊρέλης 6(2), Ντέιβις 19(2), Κρούσιτς 6, Μποχωρίδης 5(1), Μπόγρης, Μάλντροου 13(1), Βεργίνης 3, Δήμας.

Ντόνετσκ (Ομπράντοβιτς): Πουστοζβονόφ 2, Λι 5, Κάρι 15(3), Στογιανόφσκι 7, Αβντάλοβιτς 11, Ραντένοβιτς 9, Γκλιεμπόφ 11(1), Τζάκσον 9, Κραβτσόφ 8.