X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - ΚΑΟΔ 77-70

Την 6η του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Άρης ο οποίος νίκησε με σκορ 77-70 τον μαχητικό ΚΑΟΔ για την 17η αγωνιστική

Ο Άρης σημείωσε την 6η του νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 77-70 επί του ΚΑΟΔ που πάλεψε σκληρά, κόντραρε τον Άρη, αλλά δεν είχε την εμπειρία για να κρατήσει το ματς, χάνοντας γρήγορα ότι διαφορά έπαιρνε.

Έτσι, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή επέστρεψε στις νίκες καθώς την προηγούμενη αγωνιστική είχε χάσει μέσα στο Αλεξάνδρειο από τον Πανιώνιο.

Ο Άρης ήταν ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των Δραμινών, οι οποίοι τελείωσαν το ματς έχοντας κάνει 18. Ο ΚΑΟΔ έπαιξε ανοικτά, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, είχε 6/8 δίποντα, αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει τον Ταπούτο που έδωσε σημαντικές ανάσες στο τέλος.

Ο αγώνας:

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για τον ΚΑΟΔ που εκμεταλλεύτηκε τη νευρικότητα των γηπεδούχων κι έδειξε άγριες διαθέσεις, χτίζοντας μάλιστα διψήφια διαφορά πόντων από το ξεκίνημα. Έτσι, λοιπόν το 2-2 του πρώτου λεπτού έγινε μέσα σε ένα πεντάλεπτο 2-15 με την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη να παίζει αρκετά καλά. Πάντως, με τον Ντέιβις ο Άρης μείωσε στους 7 πόντους (10-17).

Στο τέλος του α' δεκαλέπτου, ο Ταπούτος με 2/2 βολές έκανε το 12-19 με τους Δραμινούς να υποπίπτουν σε λάθη και να χάνουν εν μέρει τη διαφορά που είχαν χτίσει.

Η αντεπίθεση του Άρη με όπλο την άμυνα του και την καλή κυκλοφορία της μπάλας συνεχίστηκε στη β' περίοδο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 19-19 μετά από τρίποντο του Μαυραϊδή στο 13'. Ωστόσο, ο ΚΑΟΔ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Μπένα (19-23, 20-25) και οι φιλοξενούμενοι διατηρώντας την ψυχραιμία τους κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι.

Ο Αθηναίου έκανε στο 15' το 20-28 με τρίποντο, όμως και πάλι οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν... Ισοφάρισαν σε 30-30 και με την τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον πάγκο των Δραμινών πρόσθεσαν στο τέλος 4 πόντους σε μία επίθεση γράφοντας το 37-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Είχε Ταπούτο και ψυχραιμία

Με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε το παιχνίδι, μπήκε και στην επανάληψη ο ΚΑΟΔ. Με επιμέρους 8-1 κατάφερε και ισοφάρισε σε 38-38 στο 22' υποχρεώνοντας τον Αλεξανδρή να καλέσει αμέσως σε τάιμ άουτ. Ο Αθηναίου με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Δραμινούς κι αφού ακολούθησαν μερικά εύστοχα εκατέρωθεν τρίποντα (43-41, 43-44) ο Άρης ξέφυγε και πάλι.

Ο Κρούσιτς έγραψε στο 26' το 49-44 και παρ΄ότι ο Άρης διατήρησε μέχρι το 29' την υπέρ του διαφορά, ο ΚΑΟΔ κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του γ' δεκαλέπτου σε 54-54.

Στο δ' δεκάλεπτο είχαμε μία ακόμα ισοπαλία (56-56), όμως ο Άρης βρήκε και πάλι λύσεις στην επίθεση, από τον Μαυροειδή αυτή τη φορά κι έκανε το 64-58 στο 34'. Καταλυτικός ήταν ο Χρήστος Ταπούτος ο οποίος με πέντε προσωπικούς του πόντου έγραψε το 69-60 στο τετράλεπτο πριν το τέλος στέλνοντας την ομάδα του στο +9.

Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να γυρίσει το παιχνίδι, από τη στιγμή άλλωστε που σε κάθε καλάθι των Δραμινών, ο Άρης είχε την απάντηση. Έτσι, γράφτηκε το τελικό 77-70 με 1/2 βολές του Μπάβτσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-30, 54-54, 77-70

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυροειδής 12(1), Κερούς 11(1), Ταπούτος 12(1), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 11, Κρούσιτς 3, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μάλντροου 6(1), Βεργίνης 10(2), Δήμας, Βεζένκοφ.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 10(1), Καρύδας 1, Χαρακαμπίδης 4, Αθηναίου 13(4), Ιωακειμίδης, Μισέλ 11, Κιτσούλης, Τσέρανιτς, Ζάρας 6, Μπάβτσιτς 7, Κακαρούδης 12(2), Μπένας 6.