X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Αναντολού Εφές - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 69-78

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν σταμάτησε ούτε στην έδρα της Αναντολού Εφές και χάρη σε σερί 5-12 στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε τη νίκη με 78-69, κάνοντας το 3Χ3 στο Top 16.

Τι κι αν έπαιξε χωρίς τον Σόνι Ουίμς, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον αχίλλειο; Τι κι αν έπαιζε σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της Ευρώπης; Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν καταλαβαίνει από δυσκολίες. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παραμένει αήττητη, μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής του Top 16, επικρατώντας με 78-69 της Αναντολού Εφές στο "Abdi Ipehci".

Για να έρθει η νίκη, όμως, έπρεπε η τριάδα Ντε Κολό-Τζάκσον-Βοροντσέβιτς να πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση, κάτι που έκανε (και με το παραπάνω). Ο Γάλλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Τζάκσον σταμάτησε στους 21 πόντους (με 8/9 δίποντα), ενώ ο Ρώσος φόργουορντ πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Από την Αναντολού Εφές ξεχώρισε ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος παρά την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε (17 πόντοι με 3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 23 λεπτά) δεν απέτρεψε την πρώτη ήττα της ομάδας του στο Top 16.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα άνηκαν στους γηπεδούχους. Ο Ντάριο Σάριτς μπήκε από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (7-2, 3'). Τζάκσον και Βοροντσέβιτς μπήκαν στην... εξίσωση, μένοντας σε απόσταση βολής (7-6, 5'). Από τα μέσα της περιόδου ο Στράτος Περπέρογλου φώναξε "παρών" και χάρη στις βοήθειες των Ντρέιπερ και Λάσμε, αλλά και το νέο καλάθι του Σάριτς, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, για πρώτη φορά, (18-8, 9'). Την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο είπε ο Βοροντσέβιτς, που με τρίποντο διαμόρφωσε το 18-11.

Αποφασισμένη να μαζέψει τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι περιφερειακοί των φιλοξενούμενων έδωσαν πόντους στην ομάδα τους , μειώνοντας στον πόντο (20-19, 13'). Μπιέλιτσα και Κρίστιτς δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ (27-21, 15'). Ένα επί μέρους 6-0 από πλευράς φιλοξενουμένων έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία, μετά από ώρα, χάρη σε βολές του Ντε Κολό (27-27, 17'). Οι πρώτοι πόντοι του Ερτέλ έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (32-27, 18'). Αυτό ήταν και το τελευταίο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι "έτρεξαν" επί μέρους 7-0 και με καλάθι του Χάινς πήραν για πρώτη φορά, μετά το αρχικό 0-2, προβάδισμα στο σκορ με 32-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μεγάλο μερίδιο ευθύνης είχε ο Άαρον Τζάκσον. Ο Αμερικανός ήταν "ζεστός" και με 7 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο έστειλε στο +9 την ομάδα του (34-43, 23'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν με τους Περπέρογλου, Κρίστιτς και Σάριτς να δίνουν λύσεις (41-46, 25'). Ο Τζάκσον "απάντησε", όμως Περπέρογλου και Σάριτς είχαν "πάρει μπρος" και με επί μέρους 8-0 δεν άργησε να έρθει η ισορροπία στην αναμέτρηση (49-49, 28'). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, όμως παρέμειναν ψύχραιμοι και μετά τις εύστοχες προσπάθειες των Ντε Κολό και Φριτζόν έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 51-54.

Το σκηνικό δεν άλλαξε σημαντικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο, με την Εφές να ακολουθεί σε απόσταση βολής (53-55, 32'). Ντε Κολό και Τζάκσον συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, ο Κορόμπκοφ, έστω και με καθυστέρηση, μπήκε στο κλίμα και κάπως έτσι η ρωσική ομάδα βρέθηκε στο +7 (55-62, 35'). Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει, που με τους Περπέρογλου και Ντρέιπερ μείωσε στο καλάθι (64-66, 37'), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν για τα καλά. Η τριάδα Ντε Κολό-Τεόντοσιτς-Τζάκσον ανέλαβε δράση και με lay up του Αμερικανού 28'' πριν το τέλος, "σφράγισε" τη νίκη (66-76, 39'). Το τελικό σκορ (69-78), βρήκε τους φιλοξενούμενους θριαμβευτές και αήττητους στον όμιλο του Top 16.

Δεκάλεπτα: 18-11, 32-34, 51-54, 69-78.