X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Άλμπα - Μπασκόνια 86-91: Οι Βάσκοι άντεξαν την αντεπίθεση των Γερμανών και πήραν την πρώτη τους νίκη στην EuroLeague

Η Μπασκόνια άντεξε την αντεπίθεση της Άλμπα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε με 91-86 την πρώτη της νίκη στην EuroLeague στην δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης επί γερμανικού εδάφους.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, η Μπασκόνια έμοιαζε να ξεφεύγει στο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο η Άλμπα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι Γερμανοί επέστρεψαν με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, ωστόσο οι Βάσκοι άντεξαν την πίεση και πήραν τη νίκη με 91-86.

Πρώτη νίκη στην EuroLeague για τους Ισπανούς, την ώρα που η Άλμπα ακόμα αναζητά το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα. Πρώτος σκόρερ ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ (17 πόντους), εξαιρετικός ο "διπλός" Σεντεκέρσκις με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, άξιος συμπαραστάτης ο Τσίμα Μόνεκε (15 πόντους, 4 ριμπάουντ), κομβικός Κοστέλο (10 πόντους, 6 ριμπάουντ) στο πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο της Μπασκόνια.

Στην τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης, η Άλμπα ταξιδεύει στην Ιταλία για το παιχνίδι με την Βίρτους (18/10, 21:30), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάγερν (17/10, 21:30)

Ένα παιχνίδι με υψηλό ρυθμό και με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα παίχτηκε το πρώτο μέρος. Η Μπασκόνια είχε κύριο εκφραστή των επιθετικών της ενεργειών στο πρώτο δεκάλεπτο τον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ, με τους Τιμ Σνάιντερ και Γιοχάνες Τίμαν να αποτελούν μόνιμη πηγή κινδύνου από πλευράς Άλμπα. Οι Βάσκοι είχαν μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (25-21), ενώ το επιμέρους 26-26 του δεύτερου δεκαλέπτου αποδεικνύει την υψηλή παραγωγικότητα των δύο ομάδων. Σκορ ημιχρόνου το 47-51, με την ομάδα του Πεναρόγια να πηγαίνει στο +4 στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια κυριάρχησε απόλυτα. Το επιμέρους 25-14 λέει πολλά, με τους Βάσκους να χτίζουν διαφορά εν όψει του τελευταίου κρίσιμου δεκαλέπτου. Ο Μάθιου Κοστέλο μπήκε στην εξίσωση προσφέροντας πολύτιμες βοήθειες και η ομάδα του Πεναρόγια έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +15 (61-76). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η αντεπίθεση της γερμανικής ομάδας. Η Άλμπα ροκάνισε την διαφορά με τον Γκαμπριέλε Πρόσιντα να σκοράρει κομβικά τρίποντα, κάνοντας το ματς εκ νέου ντέρμπι. Η Μπασκόνια άντεξε στην αντεπίθεση της Άλμπα και πανηγύρισε τη νίκη με 91-86, η οποία είναι η πρώτη της στην φετινή διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φερνάντο Ρότσα, Μίλος Κόλιενσιτς, Τόμας Τραβίκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 47-51, 61-76, 86-91.

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεζ): Μπράουν 5, Πρόσιντα 12 (2/7 τρίποντα), Σπανιόλο 12, Ντίλοου 5, Μάτισεκ, Σνάιντερ 17 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τόμας 5, Νίκιτς 2, Σάμαρ, Ολίντε 11 (3 ριμπάουντ), Τίμαν 13 (10 ριμπάουντ), Μπιν 4.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5, Μάνιον 8 (2/4 τρίποντα), Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις 11 (13 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 9, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 17 (3/7 τρίποντα), Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 3 (1/2 τρίποντα), Ντιόπ 7, Κότσαρ 6, Κοστέλο 10 (6 ριμπάουντ), Μόνεκε 15 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 23/39 δίποντα (59%), 8/28 τρίποντα (28%), 16/17 βολές (94%), 31 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 κλεψίματα, 16 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/35 δίποντα (60%), 12/33 τρίποντα (36%), 13/19 βολές (68%), 39 ριμπάουντ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα, 20 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Άλμπα ταξιδεύει στην Μπολόνια για το παιχνίδι με την Βίρτους (18/10, 21:30), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάγερν (17/10, 21:30).