Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΕΛ-Ολυμπιάδα: 70-60

Τιγκ

Η ΑΕΛ έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα καθώς επιβλήθηκε της Ολυμπιάδας με 70-60

H AEΛ πριν από τέσσερις εβδομάδες όταν ξεκινούσε το πρωτάθλημα είχε ως στόχο να μην ηττηθεί στην έδρα της ιδιαίτερα από ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο. Η επιθυμία έγινε πράξη καθώς οι "βυσσινί" έχουν κερδίσει μέχρι τώρα τόσο Κολοσσό όσο και την Ολυμπιάδα (η τρίτη νίκη είναι απέναντι στην Ολύμπια) και πλέον οι Θεσσαλοί κοιτούν με αισιοδοξία το μέλλον.
Aπό την άλλη πλευρά η Ολυμπιάδα μετράει τέσσερις ήττες στο πρωτάθλημα. Αν αυτό θα παίξει σημαντικό ρόλο θα το δούμε στη συνέχεια, ωστόσο, το μόνο σίγουρο είναι ότι τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα γιατί ακόμα και αλλαγές να γίνουν θα θέλουν τον χρόνο τους...

O μονόλογος του Τσέρανιτς

Στο αγωνιστικό κομμάτι τον Κις περίμεναν στην Ολυμπιάδα, ο Ντράγκαν Τσέρανιτς όμως έκανε τη ζημιά. Οι παίκτες της ΑΕΛ πολύ έξυπνα περνούσαν την μπάλα στο Σέρβο σέντερ και εκείνος δεν δυσκολλευτόταν να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι καθώς οι "πορτοκαλί" δεν μπορούσαν να τον αντιμετωπίσουν.

Σαν να μην έφτανε όμως αυτό για τον Γιάννη Χριστόπουλο, έβλεπε και τους παίκτες να μην βρίσκουν στόχο στην επίθεση αφού στο πρώτο δεκάλεπτο -το οποίο έληξε 23-9 υπέρ των γηπεδούχων- είχαν μόλις δύο εύστοχα σουτ (ένα δίποντο και ένα τρίποντο) σε 16 προσπάθειες και οι υπόπλοιποι τέσσερις πόντοι προέρχονταν από βολές.

Μην φανταστείτε όμως ότι στη συνέχεια άλλαξε κάτι σημαντικά καθώς οι Θεσσαλοί διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ, ανέβασαν τη διαφορά ακόμη και στους 18 πόντους (27-9) αφού ανέλαβε δράση και ο Ντέιβιντ Τιγκ και είχαν 25 ριμπάουντ αντίθετα με τους Πατρινούς που είχαν μόλις 10!

Όλα πήγαιναν ιδανικά για τους γηπεδούχους που εκμεταλλεύτηκαν τους διαδρόμους που τους δόθηκαν και με μία... σοβαρή άμυνα κρατούσαν το προβάδισμα. Αντίθετα οι παίκτες του Χριστόπουλου δεν έδειξαν να κάνουν πράξη όσα λέγοντας κατά διάρκεια της εβδομάδας. Δηλαδή ότι θα τα δώσουν όλα για να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Προσπάθησε για ολική επαναφορά

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν τραγική για την Ολυμπιάδα και μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα. Με επιθετικές αιχμές τους Λέλτον Μπράουν και Τόμας Νάγγις και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα που άφησε την ΑΕΛ τρία λεπτά χωρίς πόντο η πατρινή ομάδα μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (49-44) και έκανε τον αγώνα ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Νάγγις και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 52-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι "βυσσινί" σοβαρεύτηκαν και δεν επέτρψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν περαιτέρω παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν.

Tα δεκάλεπτα: 23-9, 38-22, 52-46, 70-60

ΑΕΛ (Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος, Κις 11(1), Παπανικολόπουλος 9(1), Παπαχρήστος 2, Αγγελακόπουλος 7, Τιγκ 19(1), Κολώκας 2, Κλιμαβίτσιους 8, Καραβανάς, Τσέρανιτς 12.

Ολυμπιάδα (Χριστόπουλος): Γκιμπς 6(2), Γουίτφιλντ 10(2), Μπράουν 13(1), Πέττας 6, Τζέφερσον 8(2), Δορκοφίκης, Λίντεκα 2, Λάππας 3, Νάγγις 12.

Πιλαφίδης: "Έρχεται δύσκολο πρόγραμμα"

Ο Κώστας Πιλαφίδης μετά το τέλος αγώνα σχολίασε: " Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για την προσπάθεια. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί ήταν μεταξύ δύο ομάδων με ίδιους στόχους και αυτά τα παιχνίδια είναι πιο κρίσιμα για την ΑΕΛ. Ξεκινήσαμε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαμε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο με την Ολυμπιάδα να πιέζει και θα πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιχνίδια δεν τελειωμένουν στο πρώτο ημίχρονο.

Ήμασταν νωθροί στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια η Ολυμπιάδα έμεινε από δυνάμεις και το ζητούμενο για μας είναι να βρούμε λύσεις στην αυξομείωση της απόδοσής μας στο 40λεπτο γιατί έρχεται δύσκολο πρόγραμμα. Αυτό που θα πρέπει να σκεφτούμε είναι το επόμενο παιχνίδι αφού διαφορετικά θα είναι μοιραίο για μας".

Ο Ντέιβιντ Τιγκ από την πλευρά του τόνισε: " Βγήκαμε με ενέργεια στο παιχνίδι παίξαμε καλή άμυνα, πήραμε τα ριμπάουντ και δείξαμε ότι ήμασταν καλύτεροι από ότι στο παιχνίδι με το Αιγάλεω. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοί μας επέστρεψαν στο παιχνίδι. Ο κόουτς μας ζήτησε να παίξουμε σκληρά και δυνατά για αυτό και στο τέλος ήμασταν καλύτεροι".

Χριστόπουλος: "Δεν υπήρχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο"

Ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε: " Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ που ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε την διαφορά. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. Κάναμε δύο φάουλ και αυτά στον ίδιο παίκτη και υπήρχε τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ. Στη συνέχεια και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο παλέψαμε όπως ήταν φυσιολογικό αλλά φυσιολογική ήταν και η αντίδραση της ΑΕΛ.

Είχαμε μείνει όμως και από δυνάμεις και δεν ήταν αρκετός και ο χρόνος και δεν είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση αμυντικά και επιθετικά. Το ξέραμε από την αρχή δεν είναι καινούριο για μας, θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι για τους αγώνες της Α1".

Ο Νίκος Πέττας υπογράμμισε: " Χάσαμε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο όπου οι αντιδράσεις μας ήταν λάθος. Προσπαθήσαμε να παίξουμε καλύτερα στο δεύτερο και θα πρέπει να καταλάβουμε ότι ο σωστός τρόπος παιχνιδιού είναι αυτός του δευτέρου ημιχρόνου. Από εδώ και πέρα κάθε παιχνίδι είναι τελικός για μας και θα πρέπει να παίζουμε σαν ομάδα και όχι μεμονωμένα. Η ΑΕΛ μπορεί να κέρδισε το παιχνίδι αλλά ήταν χάρη στην κακή δική μας εμφάνιση".