ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ζοκ - Ολυμπιακός 3-2: Στον Ρέντη θα κριθεί η πρόκριση στους ομίλους του Champions League για τις ερυθρόλευκες

Η Μαριάνα Κόστα με την φανέλα του Ολυμπιακού
Η Μαριάνα Κόστα με την φανέλα του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Ζοκ στη Σερβία στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, ωστόσο η πρόκριση θα κριθεί στον Ρέντη.

Στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρέντη θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός την είσοδό του στους ομίλους του Champions League (4/11, 16:30) καθώς λύγισε στην Σερβία από τη Ζοκ με 3-2 σετ. Οι παίκτριες του Κουτίνιο ωστόσο παραμένουν στο παιχνίδι της πρόκρισης καθώς χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να πάρουν αυτές την πρόκριση. Σε περίπτωση που νικήσει με 3-2 σετ τότε η πρόκριση στους ομίλους θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Οι Σέρβες αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ, ισοφάρισαν και προηγήθηκαν στο σκορ με 2-1 για να ισοφαριστούν από τον Ολυμπιακό. Στο τάι μπρέικ είδαμε πραγματικό ντέρμπι, με την Ζοκ όμως να είναι εκείνη που πανηγύρισε στο τέλος.

Οι ερυθρόλευκες έδειξαν την ανωτερότητά τους από το πρώτο κι όλας σετ εκεί όπου με καλό σερβίς, καλή τακτική στο κομμάτι μπλοκ-άμυνα αλλά και αποτελεσματικότητα στις κόντρα επιθέσεις, το πήραν εύκολα με 25-16 πιάνοντας ουσιαστικά "στον ύπνο" τις Σέρβες. Η είσοδος της Γενιτσαρίδη αντί της Σάλας στο δεύτερο σετ θα έλεγε κανείς ότι αποπροσανατόλισε τις ερυθρόλευκες που ωστόσο με καλό μπλοκ μείωσαν στους δύο (10-8) και πήραν προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο (20-21). Οι Σέρβες όμως βρήκαν τη δύναμη και ισοφάρισαν το ματς σε 1-1- σετ.

Και στο τρίτο σετ η Ζοκ ήταν ανώτερη, πίεσε τον Ολυμπιακό με το σερβίς και πήρε πόντους στην κόντρα μπάλα. Οι ερυθρόλευκες έχασαν τον καλό εαυτό του πρώτου σετ και έχασαν το τρίτο με 25-19. Στο τέταρτο σετ είδαμε και πάλι το καλό πρόσωπο του Ολυμπιακού τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι ερυθρόλευκες με όπλο τους τη Χίπε δεν έχασαν το προβάδισμα και έστειλαν το ματς σε τάι μπρέικ. Εκεί είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις ερυθρόλευκες να φέρνουν το ματς στον πόντο αλλά τις Σέρβες να πανηγυρίζουν τη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 16-25, 25-23, 25-19, 18-24, 15-13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Zιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 11 (6/16 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 25 (25/39 επ., 52% υπ. - 41% άριστες), Μαριάνα Κόστα 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. - 36% άριστες), Γενιτσαρίδη, Τοτσίδου (λ), Ζιώγα, Ξανθοπούλου.

ΖΟK (Μαριγιάνα Μπόρισιτς): Πάβλοβιτς 13 (13/39 επ.), Βουτσέτσιβτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Βεσελίνοβιτς 1 (1/6 επ.), Ράνκοβιτς 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 43% άριστες), Κέτσμαν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 32% άριστες), Μέντιτς 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντούρνεβιτς (λ, 53% υπ. - 32% άριστες), Γκλίγκοριτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 22% άριστες).