VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

VolleyLeague: Πέρασε από τη Βέροια ο Ολυμπιακός

Η ομάδα βόλει του Ολυμπιακού
Η ομάδα βόλει του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Την ενδέκατη του νίκη σε δώδεκα ματς πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 3-1 τον Φίλιππο Βέροιας και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τι κι' αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τα τρία επόμενα με σχετική άνεση και επικράτησε του μαχητικού Φίλιππου Βέροιας με 3-1 σετ για την εξ' αναβολής 9η αγωνιστική της VolleyLeague ανδρών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Έγκλεσκαλνς και Φρομ με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα και πρόσθεσαν άλλο ένα τρίποντο στο ενεργητικό τους.

Ο γηπεδούχος Φίλιππος Βέροιας απ΄ την άλλη πλευρά έπαιξε χωρίς τους Φέρελ, Μπίσετ, Προύσαλη και Μαυροβουνιώτη και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 1-0 στα σετ, δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Στο 1ο σετ η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ απ' τη γραμμή του σέρβις και με οργανωμένο μπλοκ κατάφεραν να προηγηθούν στα σετ. Ο Τάσος Γάτσης ήταν απ' τους μεγάλους πρωταγωνιστές σε μπλοκ και σέρβις δίνοντας αέρα τριών πόντων στην ομάδα του με 12-9. Ο Ολυμπιακός , κάνοντας το δικό του σερί, επέστρεψε στο σετ και μάλιστα προσπέρασε με 23-22, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και κατάφεραν να κατακτήσουν το σετ με 27-25.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν αντίστοιχη. Ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να κατακτήσει το 2ο σετ με 25-11 φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 3ο και 4ο σετ με τον Φίλιππο Βέροιας να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να "πυροβολεί" από τη θέση του σέρβις, φτάνοντας έτσι τους 34 βαθμούς και παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.