VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αήττητη πορεία του στη Volley League των γυναικών, επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού και έκανε το 8/8.

Την εντυπωσιακή πορεία του στη Volley League των γυναικών συνέχισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού και έκανε το 8/8.

Οι παίκτριες του Φενόλιο περιμένουν την ολοκλήρωση της αγωνιστικής για να δουν αν θα βρίσκονται στο +5 ή στο +6 από τη δεύτερη θέση.

Το ματς: Οι δύο ομάδες κατάφεραν να κάνουν μικρά σερί στην αρχή του αγώνα όμως εκείνος που τα εκμεταλλεύτηκε ήταν ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες έχτισαν διαφορά η οποία έφτασε στους τέσσερις πόντους (12-16).

Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ άρχισε την αντεπίθεσή του και με τα σερβίς της Βεργίδου κατάφερε να τρέξει επί μέρους 4-0 και να μετατρέψει το 19-20 σε 23-20. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η Στράντζαλη η οποία έκλεισε το πρώτο σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ είχε διαφορετική εικόνα. Με την ψυχολογία στα ύψη ο ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή δυνατά και κατάφερε να χτίσει διαφορά που έφτασε μέχρι και τους τέσσερις πόντους (14-10).

Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να φέρει το σετ στα ίσα με 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι και το 18-18, όμως σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει και με επί μέρους 7-1 έκλεισε το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ είχαμε μάχη μέχρι τον τελευταίο πόντο. Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και οι δύο ομάδες έφτασαν στην τελική ευθεία χέρι - χέρι με τις Κρολ και Σάλας να αποτελούν τα βασικά επιθετικά όπλα τους.

Η Κουβανή ακραία του Ολυμπιακού έσβησε το πρώτο σετ μπολ του ΠΑΟΚ με μπλοκ στην Κρολ, όμως ο δικέφαλος με επίθεση της Κάφρεϊ και άσο της Μπλάνκο έκλεισε το σετ.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-19, 26-24

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Κρολ 16 (14/38 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 7 (7/25 επ., 28% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 1 (0/1 επ., 1 άσσο), Κάφρεϊ 18 (16/29 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 14% υπ.-07% άριστες), Μπλάνκο 4 (2/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 75% υπ.-50% άριστες), Κλέπκου 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.-43% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 6 (6/19 επ., 40% υπ.-35% άριστες), Όλμπρεχτ 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 12 (9/32 επ., 3 μπλοκ, 25% υπ.-21% άριστες) Κούμπουρα 17 (14/36 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/9 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), / Κοσμά (λ, 19% υπ.-19% άριστες), Αντωνακάκη (λ).