VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ανέβηκε δεύτερη η ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός έπιασε τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Ηλυσιακού και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League, ενώ ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ στο Αιγάλεω και έπιασε τον Ολυμπιακό στην τρίτη.

Μόνη στη δεύτερη θέση βρίσκεται πλέον η Α.Ε.Κ. μετά τη νίκη της με 3-0 σετ στην έδρα του Ηλυσιακού. Στους 19 βαθμούς βρίσκεται η Ένωση με την 7η νίκη της σε 8 αγωνιστικές, καθώς μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Π.Α.Ο.Κ. βρίσκεται στο +1 από τις «ερυθρόλευκες» αλλά και από τον Παναθηναϊκό.

Μόνο στο δεύτερο σετ χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή η Α.Ε.Κ., με τον Ηλυσιακό να προηγείται νωρίς με 6-1 αλλά η ισοφάριση ήρθε στο 12-12, για να τελειώσει το σετ με 18-25.

Ηλυσιακός - ΑΕΚ 0-3

Τα σετ: 19-25, 18-25, 19-25 σε 79'

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 4 (1/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πένε 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 0% άριστες), Μπέντα 1 (1 άσσος), Μπορχανί 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 5 (5/17 επ., 36% υπ. - 14% άριστες), Αργυρίου 5 (5/8 επ.) / Σαμπάτη (λ, 30% υπ. - 10% άριστες), Γαροφαλάκη, Αποστολάκη, Ζίγκα.

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 13 (13/23 επ., 56% υπ. - 39% άριστες), Καλαντάτζε 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 14 (13/23 επ., 1 άσσος), Κουλίκοβα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 27% άριστες), Καλντερόν 8 (8/14 επ.).

Εύκολο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό

Το τρίποντο στην έδρα του Αιγάλεω με 3-0 σετ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε στον πάγκο τον Δημήτρη Μαρκάκη. Οι «πράσινες» με τους τρεις βαθμούς της νίκης «έπιασαν» τον Ολυμπιακό στους 18 βαθμούς και ανέβηκαν προσωρινά στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση το πρώτο σετ που βρέθηκε πίσω με 19-17 για να το κατακτήσει με 20-25, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στο νεοφώτιστο Αιγάλεω που ακόμα αναζητεί τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Αιγάλεω - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 20-25, 20-25, 17-25 σε 67'

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μελετιάδη 2 (2/3 επ.), Διώτη 3 (3/9 επ., 42% υπ. - 17% άριστες), Κελεσίδη 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ντεκανί 15 (13/20 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 19% άριστες), Πετοβάρι 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 33% υπ. - 20% άριστες), Μάρκου (λ), Κάστανου, Σιμανίκοβα 2 (1/2 επ., 1 άσσος, 78% υπ. - 44% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Μαρκάκης): Χατζηευστρατιάδου 11 (7/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανάε 6 (6/14 επ., 76% υπ. - 53% άριστες), Γκρότους 12 (9/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 25% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (14/21 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μέντιτς 11 (8/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Νικολογιάννη 1 (1/2 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Μεταξά 1 (1/4 επ.).

Μεγάλη νίκη για τη Λαμία

Σπουδαία νίκη με ανατροπή στην έδρα του Άρη πήρε ο Α.Ο. Λαμίας 2013, ο οποίος πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ. Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη μακριά από τη Λαμία για τις αθλήτριες του Ηλία Αγγέλη και ήρθε με ανατροπή, καθώς ο Άρης ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ κρίθηκε με το μίνιμουμ της διαφοράς (24-26), γεγονός που έδωσε ψυχολογία στις φιλοξενούμενες, που κατέκτησαν και το τρίτο σετ με 21-25 για να περάσουν μπροστά.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ με 15-13, για να ακολουθήσει ένα σερί 6-0 για τη Λαμία, που πέρασε μπροστά με 15-19, για να τελειώσει λίγο αργότερα το σετ με 19-25 και ο αγώνας με 1-3.

Άρης - Λαμία 1-3

Τα σετ: 25-21, 24-26, 21-25, 19-25 σε 116'

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη, Ρόμπινσον, Απλαδά, Τσούμπα, Μοντάνο, Σίλβα / Θεοδοσίου (λ), Καμπούρη (λ), Αποστολίδου, Σαλαγκούδη, Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου, Βαρμπάνοβα, Μέμπους, Λίβινγκστον, Μητακίδου, Περέιρα / Γεωργιάδου (λ), Κουτρουμπή, Γκόλτσιου.

Άνετο πέρασμα του ΑΟ Θήρας από το Μαρκόπουλο

Στο... ντέρμπι (καθώς πριν την έναρξη του αγώνα η διαφορά των δύο ομάδων ήταν ένας βαθμός) των απουσιών, ο ΑΟ Θήρας είχε περισσότερες λύσεις και έφυγε με το τρίποντο από τα Μεσόγεια.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον ΑΟ Θήρας και αντιστοίχως η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil με τη γηπεδούχο ομάδα να παρατάσσεται χωρίς Φιτζμόρις, Φίτερερ (τραυματίες) και τις φιλοξενούμενες χωρίς τη Λάγκερερ.

Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην επίθεση και το μπλοκ με τον ΑΟΘ στο πρώτο σετ να προηγείται 1-7 και τον ΑΟΜ να μαζεύει λίγο τη διαφορά (7-9), χωρίς όμως να απειλήσει.

Στα δύο επόμενα το σκηνικό ήταν διαφορετικό με τον ΑΟΜ να έχει επαφή στο σκορ (16-18 στο β', 15-16 στο γ'), αλλά η ομάδα της Σαντορίνης έβρισκε τον τρόπο να ανοίξει τη διαφορά και να φτάσει στο 0-3.

Μαρκόπουλο - ΑΟ Θήρας 0-3

Τα σετ: 0-3 (19-25, 18-25, 18-25) σε 75'

*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Σπανάκη 12 (11/33 επ., 1 άσσο), Νάγκελς 3 (1/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σμιθ 5 (5/19 επ., 69% υπ.-23% άριστες), Αλαγιάννη 5 (2/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δικαιούλια 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 10 (9/32 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ.-28% άριστες) / Γούλα (λ, 62% υπ.-23% άριστες), Ευαγγελίου, Βαϊοπούλου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (2/6 επ.), Φάκη 4 (2/9 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-05% άριστες), Μερκάδο 26 (20/45 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κέτσμαν 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.-18% άριστες), Κιουτσιούκη 11 (9/13 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 31% υπ.- 06% άριστες), Καραμπαλάση (λ).

Τρίποντο για τη Θέτιδα στην έδρα του ΖΑΟΝ

Επιστροφή στις νίκες για τη Θέτιδα που πέρασε νικηφόρα από το Ζηρίνειο υποχρεώνοντας τον Ζ.Α.Ο.Ν. στην 8η ήττα του σε ισάριθμα ματς.

Η γηπεδούχος ομάδα αγωνίστηκε και πάλι με μόνο με Ελληνίδες και στο πρώτο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστική, κόντρα στην ανώτερη Θέτις. Από την αρχή του πρώτου σετ η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε μια μικρή διαφορά (2-4, 4-8) και τη συντηρούσε σε όλη τη διάρκεια του (7-10, 10-14, 13-17. 18-21) με τον μαχητικό Ζ.Α.Ο.Ν. να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να πλησιάζει περισσότερο.

Στα δύο επόμενα η Θέτις άνοιξε γρήγορα τη διαφορά (0-6 στο 2ο σετ, 3-9 από 3-3 στο 3ο σετ) και έφτασε χωρίς απρόοπτα στη νίκη.

ΖΑΟΝ - Θέτις 0-3

Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 16-25) σε 68'

*Οι πόντοι του ΖΑΟΝ προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Ζ.Α.Ο.Ν. (Κώστας Λιώσης): Μικρουδάκη 8 (5/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.-35% άριστες) Γιοβάνη 11 (10/33 επ., 1 άσσο), Παπαδέδε 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 34% υπ.-31% άριστες), Κούση 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αρβανιτόπουλου 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πατέλη 3 (3/4 επ.) / Γρυλλάκη (λ, 25% υπ.-17% αριστες), Μερακλή.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ.-33% άριστες), Πολιτάνσκα 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Λέιθαμ 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-30% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (7/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 62% υπ.-50% άριστες), Μανάι 5 (5/9 επ.), Φλιάκου, Παυλοπούλου, Λουκά.