VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Στο ρελαντί Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, απώλεια βαθμού για τον Φοίνικα

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός επικράτησαν εύκολα 3-0 κόντρα σε Φίλιππο και ΟΦΗ αντίστοιχα, ενώ ο Φοίνικας πήρε τη νίκη 3-2 σετ κόντρα στο Μίλωνα για την 2η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη σπουδαία νίκη στη Σλοβακία κόντρα στην Κομάρνο για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Φίλιππου Βέροιας σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ (27-25, 25-16, 25-19) στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Οι πρωταθλητές έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα αφού είχε προηγηθεί η εκτός έδρας επικράτηση με αντίπαλο τον ΟΦΗ και περιμένουν πλέον την Κομάρνο την προσεχή Τετάρτη (27/10, 17:00) στο Ρέντη για να σφραγίσουν το εισιτήριο για την γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-3, αλλά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο 4-3 με άσσο του Μιγιαήλοβιτς. Ο Δαλακούρας σημείωσε το 8-5 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στο 14-10 στη συνέχεια, αλλά ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 15-15 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Πέριτς επανέφερε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού για το 16-15, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν στο 17-18.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ανέτρεψε την κατάσταση και με ένα 5-0 σερί, που ολοκληρώθηκε με άσσο του Παγένκ έφτασε στο 22-18. Όμως η ομάδα της Ημαθίας έβγαλε ξανά αντίδραση και απάντησε με ένα δικό της 4-0 σερί, ισοφαρίζοντας σε 22-22. Ο Μιγιαήλοβιτς έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά (23-22), αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο σετ μπολ με 23-24, αρχικά και με 24-25 στη συνέχεια. Ο Έγκλεσκλανς με δυο σερί πόντους ανέτρεψε ξανά την εικόνα και έδωσε το πρώτο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό με 26-25 και ο Ζουπάνη με άσσο τελείωσε το σετ στο 27-25!

Στα άλλα δύο σετ ο Ολυμπιακός δεν είχε κανέναν πρόβλημα παίρνοντας από την αρχή κεφάλι στο σκορ και έφτασε εύκολα στο 3-0 σετ.

Ολυμπιακός - Φίλιππος Βέροιας 3-0

Τα σετ: 27-25, 25-16, 25-19 σε 75'

Εύκολο τρίποντο για τους πράσινους

Tην δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός και μάλιστα στην έδρα του. Οι πράσινοι μετά την Κηφισιά νίκησαν και τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και έφτασαν στους 6 βαθμούς σε δύο αγώνες και μάλιστα χωρίς απώλειες σετ.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του καθώς επιβλήθηκε άνετα του ΟΦΗ σε όλους τους τομείς και είναι χαρακτηριστικό ότι λίγο μετά τα μισά του πρώτου σετ το σκορ ήταν 16-9 για να λήξει τελικά με 25-16.Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην αρχή του σετ καθώς δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από τον αντίπαλο καθώς ήταν ισόπαλος με 6-6 και 10-10.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε με ωραία τελειώματα και μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα πήρε προβάδισμα με 20-16 σε 22 λεπτά . Ο ΠΑΟ κατάφερε να τελειώσει το σετ με 25-20 σε 25 λεπτά.

Δεν άλλαξε κάτι στο τρίτο σετ καθώς ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι τον έλεγχο από την αρχή ως το τέλος και το κατέκτησε τελικά με 25-20.

Εξαιρετική εμφάνιση έκαναν ο Πρωτοψάλτης, ο Ρανγκέλ και ο Στάλεκαρ από τον Παναθηναϊκό ενώ από τον ΟΦΗ ο Ντίβις που έπιασε τους 10 βαθμούς.

Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 3-0

Τα σετ: 25-16, 25-20, 25-22 σε 73΄

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 8 άσσοι, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 24 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 9π. (5/9επ., 4 άσσοι, 75%υπ., 50%αρ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 11 (7/9επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 10 (8/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 88%υπ., 62%αρ.), Βαν ντε Ντρις 8 (6/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 8 (6/9επ., 2 μπλοκ).

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Ντιβίς 10 (7/25επ., 3 μπλοκ), Αρπάγιου, Κότο 6 (4/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 8%αρ.), Βαιόπουλος 6 (3/5επ., 3 μπλοκ), Τσέλιος 3 (3/6επ.), Βάργκας 7 (7/14επ., 52%υπ., 20%αρ.) / Δαρίδης λ. (54%υπ., 46%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλλας, Τεφτσής (λ), Τζουκγκαράκης, Σαλταφερίδης.

Νίκη με απώλεια για τον Φοίνικα

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος σημείωσε ο Φοίνικας ΟΝΕΧ αλλά σημείωσε και τις πρώτες βαθμολογικές απώλειες απέναντι στο μαχητικό Μίλωνα ο οποίος παρότι έχανε 2-0 σετ οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά από το 3ο σετ έκανε πολλά λάθη και από την άλλη ο Μίλωνας με την είσοδο του Μούχλια βελτίωσε την υποδοχή του, μπήκε στον αγώνα και ισοφάρισε σε 2-2 σετ. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ επικράτησε με δυσκολία στο τάι μπρέικ όπου διατήρησε το αήττητο του.

Μίλων - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 2-3

Τα σετ: 2-3 (16-25, 21-25, 25-23, 25-22, 12-15) σε 138΄.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 19 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 5π. (4/14επ., 1 μπλοκ, 62%υπ., 23%αρ.), Μπράιαν Γκουστάβο 7 (6/12επ., 1 άσσος), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (8/23επ., 1 μπλοκ, 56%υπ., 20%αρ.), Καϊσλασάλο 20 (19/45επ., 1 μπλοκ), Ματσέι 12 (8/15επ., 4 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (λ. - 53%υπ., 37%αρ.), Δημόπουλος, Βελούδης (λ), Λάππας, Δορδοκίδης 1 (1/1επ.), Μούχλιας 4 (2/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77%υπ., 38%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 26π. (21/38επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 6 (3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κόστα 10 (6/10επ., 4 μπλοκ), Τζούριτς 8 (5/7επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/19επ., 3 μπλοκ, 65%υπ., 50%αρ.), Στερν 12 (9/21επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 20%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 52%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος Π., Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Γαλιώτος.