VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Πρώτο τρίποντο για τον Πήγασο, επικράτησε 3-0 του Άθλου

Ο Πήγασος Πολίχνης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Volley League ανδρών αφού επικράτησε 3-0 σετ του Άθλου Ορεστιάδας με πρωταγωνιστή τον Μαυροβουνιώτη.

Την πρώτη του νίκη στη Volley League και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει ο Πήγασος Πολίχνης στο ντέρμπι με τον Άθλο Ορεστιάδας που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

Ο Πήγασος δείχνοντας πολύ καλό φορμάρισμα και υπεροχή στην επίθεση και στο σερβίς επικράτησε με 3-0 σετ έχοντας κορυφαίους τους Αργύρη Μαυροβουνιώτη, Απόστολο Αρμενάκη που σημείωσαν 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Με το τρίποντο ο Πήγασος ανέβηκε στους 3 βαθμούς ενώ ο Άθλος έχει 2 βαθμούς αλλά είναι πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη. Καθοριστικό ήταν πάντως το 2ο σετ όπου ο Πήγασος με καλή εμφάνιση στο πρώτο μισό του σετ προηγήθηκε ακόμα και με 20-15 με τα σερβίς του Αρμενάκη.

Σταδιακά ο Άθλος με την επίθεση του Κάιο και τον άσσο του Γκλαντσόουν ισοφάρισε. Ο Αλγκούλ με μπλοκ στον Μπαρέτο έδωσε προβάδισμα στον Άθλο 25-24 αλλά ο Άθλος έκανε ρεσιτάλ λαθών. Ο Γκλαντστόουν έχασε το σερβίς (25-25), ο Γκένοφ έκανε λάθος (26-25) και το φινάλε ήρθε από το μπλοκ του Αρμενάκη στον Ριζόπουλο για το 27-25 και το 2-0 σετ. Από εκεί και πέρα ο Άθλος κατέρρευσε, ο Πήγασος με καλύτερη ψυχολογία, σερβίς και υποδοχή κυριάρχησε πλήρως και πήρε δίκαια τη νίκη.

Νωρίτερα στο 1ο σετ μετά το 8-8 ο Πήγασος με δύο πόντους του Μήλη και μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Κάιο μπήκε στη θέση του οδηγού με 12-9. Από το 18-15 ο Γκένοφ με δύο πόντους μείωσε 18-17 αλλά το λάθος του Κάιο, η επίθεση του Μήλη και ο άσσος του Μπαρέτο άνοιξαν τη διαφορά στο +4 (21-17). Ο Γκένοφ με 2 πόντους μείωσε 21-19 , αλλά ο Πήγασος κράτησε τη διαφορά και ο Μαυροβουνιώτης τελείωσε το σετ 25-22 για το 1-0.

Πήγασος Πολίχνης - Άθλος Ορεστιάδας 3-0

Τα σετ: 25-22, 27-25, 25-17 σε 95'

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 1 (1/2 επ.), Πένα 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 73% υπ. - 47% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (6/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 88% υπ. - 62% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 11 (9/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Αλγκούλ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 20% άριστες), Γκένοφ 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 75% υπ. - 35% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 1 (1/1 επ.), Τσολακίδης, Μποζίδης.