VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Ο Φοίνικας επικράτησε 3-0 σετ του ΟΦΗ και μάζεψε τη διαφορά του από την κορυφή

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν EUROKINISSI SPORTS

Ο Φοίνικας Σύρου ξέσπασε, επικράτησε 3-0 σετ του ΟΦΗ στην Κρήτη και μάζεψε τη διαφορά του από την κορυφή της Volley League ανδρών.

Με πρωταγωνιστές τους Τζούριτς, Φρομ, Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε στην Κρήτη τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα Volley League. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη με το τρίποντο που έβαλε στο ενεργητικό της έπιασε την Κηφισια στην 4η θέση με 11 βαθμούς, -4 από την κορυφή. Τον αγώνα παρακολούθησε ο υφυπουργός αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης.

Οι Συριανοί ήταν αποφασισμένοι να μην έχουν απώλειες και αυτό το έδειξαν από τον πρώτο πόντο και παρότι οι κρητικοί το πάλεψαν στο 1ο σετ όταν προηγήθηκαν 22-20 αλλά ο Φοίνικας με το μπλοκ του Τζούριτς έκανε σερί 5-0 και απάντησε για το 1-0 σετ.

Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση και ο Τζούριτς στο μπλοκ να φέρνουν εύκολα τους πόντους ο Φοίνικας είχε μικρό προβάδισμα 7-6, 9-7 και 13-8 μετά από σερί 4-0 μετά από σερβίς του Κλίνκεμπεργκ. Με τον Βαϊόπουλο στο σερβίς ο Ο.Φ.Η. απάντησε με σερί 4-0 μειώνοντας το σκορ σε 12-13. Ο Μιχάλοβιτς και ο Φρομ έδωσαν λύσεις στον Φοίνικα για το 13-16. Τα λάθη του Φοίνικα και η εντυπωσιακή παρουσία του Σικούκου πάνω στο φιλέ με σερί 4-0 έβαλε τον Ο.Φ.Η. στο παιχνίδι και μάλιστα του έδωσε προβάδισμα 21-19 και 22-20.

Το ματς πήρε φωτιά στο φιλέ και με τον Τζάρβιτς να αναδεικνύεται σε μοιραίο παίκτη για τον Ο.Φ.Η. καθώς σε δύο συνεχόμενες φάσεις έπεσε πάνω στο μπλοκ των φιλοξενουμένων για το 22-22. Το σερί του Φοίνικα ΟΝΕΧ συνεχίστηκε με τον Μιχάλοβιτς ενώ ο Τζούριτς έβαλε την υπογραφή του κάτω από την κατάκτηση του σετ με δύο μπλοκ πάνω στο Χήρα και στον Σικούκου. Με σερί 5-0 ο Φοίνικας ΟΝΕΧ γύρισε το σετ και με 25-22 έκανε το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Φοίνικας ΟΝΕΧ μείωσε τα λάθη του, ο Φρομ και ο Κλίνκεμπεργκ ανέβηκαν επιθετικά και με σερί 4-0 ξέφυγαν 12-7. Το +5 διατηρήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ και η διαφορά αυξήθηκε όταν ο Μιχάλοβιτς πήρε άσσο και πίεσε στο σερβίς την υποδοχή του ΟΦΗ διαμορφώθηκε στο 23-15. Με το χαμένο σερβίς του Τζάρβιτς έκλεισε το σετ 25-17 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ έκανε την τελευταία προσπάθεια να γυρίσει τον αγώνα και το πάλεψε αλλά εις μάτιν. Ο Σικούκου και ο Τζάρβις έδωσαν προβάδισμα στον ΟΦΗ με 10-6 και 13-10. Ο Φρομ πήρε πάνω του τον Φοίνικα σημειώνοντας 3 σερί πόντους και σε συνδυασμό με την επίθεση του Τζούριτς έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 14-14. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ράλι μέχρι τον 20ο πόντο. Ο Αμπράο έκανε το 20-19. Ο Μιχάλοβιτς ισοφάρισε 20-20 ενώ με δύο μπλοκ από Τζούριτς, Φρομ και άσσο του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έκανε το 23-20 και απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα. Με μπλοκ του Ιερεζουέλο στο Τζάρβιτς έκλεισε το σετ 25-21 και ο Φοίνικας ΟΝΕΧ πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

ΟΦΗ - Φοίνικας 0-3

Τα σετ: 22-25, 17-25, 21-25 σε 81΄.

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 2 άσσοι, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 39 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 6π. (3/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 6%αρ.), Χήρας 3 (3/7επ.), Σικούκου 17 (15/34επ., 2 μπλοκ), Αντάμι, Βαϊόπουλος 7 (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αμπράο 2 (2/12επ., 62%υπ., 6%αρ.) / Τσαδήμας (λ. - 69%υπ., 34%αρ.), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 20π. (16/28επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Κλίνκεμπεργκ 7 (7/14επ., 71%υπ., 12%αρ.), Τζούριτς 9 (2/5επ., 7 μπλοκ), Φρομ 13 (12/20επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 17%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 57%υπ., 17%αρ.), Παπαλεξίου 1 (1/2επ.).

Μεγάλο διπλό για τον Πήγασο κόντρα στον Αριστοτέλη

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε με 3-2 σετ το μεγάλο ντέρμπι των νεοφώτιστων με τον Αριστοτέλη Σκύδρας στο γυμναστήριο των Καλυβίων και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα της Volley League.

Με πρωταγωνιστή τον Μπαρέτο Πένα, τον Μαυροβονιώτη να κρατάει υποδοχή, τον Αρμενάκη να σκεπάζει το φιλέ και τον Μίλη να δίνει λύσεις στο τάι μπρέικ ο Πήγασος πήρε το δίποντο.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα, βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ και έκανε αντεπίθεση διαρκείας οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί έκανε κακό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ και κράτησε τον πολύτιμο βαθμό που τον φέρνει ισόβαθμο με τον ΟΦΗ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μόλις -2 βαθμούς από τον Πήγασο και τον Άθλο Ορεστιάδας που έχουν 5. Από τον Αριστοτέλη κορυφαίοι ήταν οι Σαντοβάλ και Φλόρες.

Αριστοτέλης - Πήγασος 2-3

Τα σετ: 20-25, 17-25, 25-22, 25-17, 08-15 σε 142΄

*Οι πόντοι του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας προήλθαν: 6 άσσοι, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 0 άσσοι, 52 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 21π. (16/38επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζάκσον Φλόρες 19 (17/33επ., 2 μπλοκ, 70%υπ., 50%αρ.), Σαντοβάλ 18 (11/16επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Τσέλιος 10 (9/19επ., 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (6/21επ., 40%υπ., 10%αρ.) / Συναδινός (λ. - 66%υπ., 34%αρ.), Παπαγεωργίου 1 (1/1επ.), Παν.Σδραυκάκης, Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 2 (1/2επ., 1 μπλοκ).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδόρου): Κομητούδης 1π. (1/4επ.), Μπαρέτο Πένα 15 (14/21, 1 μπλοκ, 35%υπ., 19%αρ.), Μαυροβουνιώτης 13 (11/30επ., 2 μπλοκ, 87%υπ., 60%αρ.), Μίλης 16 (12/32επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 11 (3/8επ., 8 μπλοκ), Κανέλλος 9 (9/14επ.) / Μπουράκης λ. (59%υπ., 38%αρ.), Τσιράκης (λ), Γραμμενούδης, Σακόγλου 1 (1/2επ.), Κεσεσίδης 1 (1/1επ.).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Σάββατο 26/11

• Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10)
  • Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Άθλος Ορεστιάδας 2-3 (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16)
  • Π.Α.Ο.Κ. - Μίλων 3-0 (25-23, 25-18, 25-15)

Κυριακή 27/11

• Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλης Σκύδρας - Πήγασος Πολίχνης 2-3 (20-25, 17-25, 25-22, 25-17, 08-15)
  • Ο.Φ.Η. - Α.Ο. Φοίνικας 0-3 (22-25, 17-25, 21-25)