ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Volley League ανδρών: Καθάρισε σε μία ώρα ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Φίλιππο

VOLLEY LEAGUE 2020-2021 / ΟΣΦΠ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός δίχως να συναντήσει καμία δυσκολία επικράτησε με 3-0 σετ του Φίλιππου Βέροιας και έκανε το 2/2 στη Volley League.

Mέσα σε 62 λεπτά ο Ολυμπιακός έκαμψε με 3-0 σετ την αντίσταση του νεοφώτιστου Φιλίππου Βέροιας σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League.

Oι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-0 σετ και έβαλαν στο ενεργητικό τους το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες. Μάλιστα μετά την άνετη επικράτηση στα δύο πρώτα σετ ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης έδωσε ευκαιρίες σε όλους τους αθλητές του ρόστερ.

Ο Φίλιππος πιέστηκε πολύ στην υποδοχή και δε μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστικός απέναντι στους γηπεδούχους που ήταν αποφασισμένοι να κάνουν επίδειξη δύναμης.

Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν ο πασαδόρος Κώστας Στιβαχτής και οι δύο κεντρικοί του Αλεξάντερ Όκολιτς και Θεόδωρος Βουλκίδης οι οποίοι άγγιξαν το τέλειο στην επίθεση αλλά και στο μπλοκ. Από τον Φίλιππο πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας με 12 πόντους.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε μεγάλες διαφορές στο σκορ και δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ολυμπιακός - Φίλιππος Βέροιας 3-0

Τα σετ: 25-13, 25-11, 25-20 σε 62΄.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 10 άσσοι, 34 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 2 άσσοι, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 10 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8π. (6/9επ., 2 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 10 (7/16επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 43%αρ.), Εγκλεσκάλνς 9 (8/13επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 12 (5/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Όκολιτς 10 (7/7επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 89%υπ. 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Τζιάβρας (λ), Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραμίδης Δημ. 1 (1/1 επ.)

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στέλιος 3 (3/15επ., 26%υπ., 11%αρ.), Γάτσης 6 (2/3επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τζιουμάκας Γιώργος 12 (10/23επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 6 (6/14επ., 25%υπ., 12%αρ.) / Μπουράκης (λ. 31%υπ., 31%αρ.), Μπουτόπουλος λ. (50%υπ., 50%αρ.), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης.