VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Η Κηφισιά με τρομερό σερβίς νίκησε 3-0 σετ τον Φίλιππο Βέροιας

VOLLEY LEAGUE 2020-2021 / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Κηφισιά με 13 άσσους νίκησε 3-0 τον Φίλιππο Βέροιας και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση 5ης θέσης στην τελική κατάταξη της Volley League.

O A.O.Π. Κηφισιάς έχοντας εκρηκτικό σερβίς που του απέφερε συνολικά 13 άσσους - εκ των οποίων τους 5 σημείωσε ο Κυριάκος Σπυριούνης - νίκησε τον Α.Π.Σ.Φίλιππο Βέροιας με 3-0 σετ και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση 5ης θέσης στην τελική κατάταξη της Volley League. Hταν αγώνας για την 2η αγωνιστική του α΄γύρου της β΄φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8.

Ο Φίλιππος χωρίς Μπίσετ και Μαυροβουνιώτη δεν άντεξε την πίεση του σερβίς της Κηφισιάς και δε μπόρεσε να οργανώσει παιχνίδι.

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και με «όπλα» το πιεστικό σέρβις και το ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 8-2 μετά από επίθεση του Ζουπάνη. Ο Γάτσης από τη θέση του σέρβις «ξεκόλλησε» την ομάδα της Ημαθίας η οποία μείωσε 8-5. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε επιθετικές λύσεις από την πάιπ με τον Κωτσάκη να τελειώνει εντυπωσιακά δύο επιθέσεις για το 18-13. Η Κηφισιά δεν «κοίταξε πίσω» με άσσο του Σπυριούνη έφτασε στο +7 (21-14) και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-19 με επίθεση του Τσάμπερλειν.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με προβάδισμα και στο 2ο σετ. Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να είναι εντυπωσιακή και με συνεχόμενους άσσους του Κασαμπαλή έφτασε σε νταμπλ σκορ 12-6. Ο Φίλιππος έβγαλε «πείσμα» στο γήπεδο και μείωσε 13-10, όμως και πάλι το Κηφισιώτικο σέρβις ήταν εντυπωσιακό με τον Τσάμπερλέιν να κάνει το 15-10 με νέο άσσο. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +8 (20-12) με συνεχόμενους άσσους του Σπυριούνη και τελικά η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 μετά από σερβίς στο φιλέ από τον Γάτση.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με την Κηφισιά να πιέζει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και να φτάνει γρήγορα στο 7-3 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σπυριούνη. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με τον Κασαμπαλή να νικά στον αέρα τον Φέρελ σε δύο περιπτώσεις «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +7 (13-6). Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το σετ με 25- 16 με επίθεση του Κωτσάκη.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ράντσιου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Παπαγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Εμμανοηλίδη.