VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Εύκολο τρίποντο για τον Φοίνικα, επικράτησε 3-0 του Μίλωνα

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού
Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Ο Φοίνικας Σύρου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, επικράτησε 3-0 κόντρα στον Μίλων και έδειξε έτοιμος για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε εύκολα το Μίλωνα με 3-0 σετ και σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του στην Β φάση του πρωταθλήματος Volley League έφτασε στους 14 βαθμούς πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ομως, οι ερυθρόλευκοι έχουν έναν αγώνα λιγότερο, το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ αύριο Δευτέρα στο Ρέντη για να ολοκληρωθεί η 3η αγωνιστική. Πριν τον αγώνα βραβεύτηκαν τρεις αθλητές του Φοίνικα ΟΝΕΧ που έχουν πάρει διακρίσεις MVP Βίκος Cola, ο Μιχάλοβιτς, ο Τζούριτς και ο Στερν.

Ο Μίλωνας δεν κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός, δεν πίεσε στο σερβίς και έπεσε πάνω στο αδιαπέραστο μπλοκ των συριανών. Κορυφαίοι ήταν οι Κόστα, Τζούριτς και από το Μίλωνα ο Σπυριούνης.

Ο Φοίνικας με δραστήριο τον Ιερεζουέλο μπήκε δυνατά με προβάδισμα 12-7. Ο Μίλωνας δεν απάντησε και ο Φοίνικας σταθερά με τους Κόστα, Παπαδόπουλος ξέφυγε 22-14 και έκλεισε το σετ με τον Τζιουμάκα 25-16.

Τα ίδια και στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να ξέρει τι θέλει από το ματς και να αποκτά προβάδισμα 10-8 με τον Στερν. Το σερβίς του Τζούριτς έκανε σερί 3-0 για το 17-11 και το σετ έκλεισε 25-20 με τον Τζούριτς.

Ο Μίλων δεν είχε λύσεις και ο Φοίνικας που κυνηγούσε το τρίποντο δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του. Με τον Τζούριτς έκανε το 8-3 και τον άσσο του Ιερεζουέλο το 12-6. Ο αγώνας τελείωσε με το μπλοκ του Στερν για το 25-15.

Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Μίλων 3-0

Τα σετ: 25-16, 25-20, 25-15 σε 65΄.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ προήλθαν: 9 άσσοι, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 1 άσσος, 28 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλεκόνσκι): Μιχάλοβιτς 3π. (3/11επ.), Ιερεζουέλο 7 (5/6επ., 2 άσσοι), Κόστα 16 (9/11επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζούριτς 13 (6/13επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Φράγκος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 44%αρ.), Στερν 10 (7/12επ., 3 μπλοκ, 53%υπ., 27$αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 53%υπ., 27%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 1 (1 άσσος), Παπαλεξίου 1 (1/1επ.), Κωνσταντινίδης (λ), Ηλίας, Τζιουμάκας. 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 7π. (6/19επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 13%αρ.), Μπράιαν 3 (3/7επ.), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 6 (6/10επ., 60%υπ., 53%αρ.), Καϊσλασάλο 9 (8/18επ., 1 άσσος), Ματσιέι 1 (1/3επ.) / Χανδρινός Άρης (λ.- 50%υπ. 29%αρ.), Μούχλιας 1 (1/2επ.), Δρογκάρης, Λάππας 1 (1/2επ.), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.