VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, άνετα και ο ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Μίλωνα
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Μίλωνα INTIME

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα της Volley League, καθώς νίκησε τον Μίλωνα με 3-0 σετ και έφτασε τους 15 βαθμούς. Νίκες και για τους ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό απέναντι σε ΟΦΗ και Κηφισιά αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με 3-0 του Μίλωνα και διατήρησε τη 2η θέση, φτάνοντας τους 15 βαθμούς. Οι Πράσινοι πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ αλλά από το 3ο σετ ο Μίλωνας μπήκε στον αγώνα και απείλησε με την απόδοσή του. Μάλιστα, η ομάδα της Νέας Σμύρνης στη μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου σετ είχε προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα ντεμαράζ στο φινάλε έκλεισε τον αγώνα στα τρία σετ και απέφυγε τις περιπέτειες, όπως την περσινή σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 7-7 του 1ου σετ πήρε δύο κόντρα επιθέσεις με Ανδρεόπουλο και Στάλεκαρ και με ένα λάθος του Μίλωνα ξέφυγε 10-7. Η διαφορά άνοιξε στο 16-11 με την επίθεση του Βαν ντε Ντρις και στη συνέχεια με όπλο το μπλοκ οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης και το σετ έκλεισε άνετα 25-16 με τον Βέλγο διαγώνιο να κάνει επίθεση.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ μόνο που εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε το μίνι σερί του στο 6-6 όταν ο Στάλεκαρ σκέπασε το μπλοκ της ομάδας του και έδωσε διαφορά με 14-9 και συνολικό σερί 4-0. Απάντηση δεν είχε ο Μίλωνας και όταν ο Ράπτης πήγε στο σερβίς τελείωσε το σετ με 25-18 κάνοντας άνετα το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας με τον Μούχλια και τα λάθη του Παναθηναϊκού πήρε διαφορά 6-3 και αργότερα 9-6, αλλά ο Ανδρεόπουλος με ωραίο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και με συνολικό σερί 4-0 έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 10-9. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο με τον Ανδρεόπουλο να κάνει το 20-19 αλλά το Μίλωνα να απαντάει με σερί 3-0 και να βγαίνει μπροστά 22-20. Ο Ανδρεόπουλος και ο Ράπτης απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 για το 23-22 για το τριφύλλι. Ο Ματσιέι ισοφάρισε 23-23 αλλά Ράπτης και Ρανγκέλ με επιθέσεις λύτρωσαν τον Παναθηναϊκό για το 25-23 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-18, 25-23) σε 79 λεπτά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/10επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 8 (8/14επ., 71%υπ., 14%αρ.), Ράπτης 13 (11/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63%υπ., 26%%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (13/25επ., 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/6επ., 6 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 68%υπ., 47%αρ.), Ρουσσόπουλος, Μπάσης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 5π. (5/14επ., 33%υπ., 6%αρ.), Μπράιαν 6 (3/9επ., 3 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1/1επ.), Σπυριούνης 3 (1/8επ., 2 μοπλοκ, 56%υπ., 22%αρ.), Καϊλασάλο 8 (8/26επ.), Ματσιέι 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)Π / Χανδρινός Άρης (λ. - 69%υπ., 38%αρ.), Μούχλιας 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 13%αρ.), Δρογκάρης, Δορδοκίδης, Λάππας 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου 1 (1/1επ.), Δημόπουλος.

Κηφισιά - Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Ζηρίνειο με 1-0 σετ, αλλά νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Volley League με 17 βαθμούς, έναντι 15 του δεύτερου Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έβαλε δύσκολα στους ερυθρόλευκους οι οποίοι για άλλη μία φορά είχαν κενά στην υποδοχή αλλά είχαν έναν εξαιρετικό Έγκλεσκαλνς που έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση και σήκωσε πάνω του όλη την ομάδα. Η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς, στάθηκε καλά στο μπλοκ - άμυνα και είχε έναν εξαιρετικό Μαρκς.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε δυνατά και χτυπώντας από το κέντρο με τους Μίχαλι και Λινάρδο προηγήθηκε 4-2, ενώ λίγο αργότερα ο Μαρκς με άσο διαμόρφωσε το 6-3. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς όμως οι κυανόλευκοι ήταν αλάνθαστοι σε υποδοχή και side out, ενώ στην εξέλιξη του σετ με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αμπράο έφτασαν στο +4 (9-5). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και τρέχοντας σερί 4-0 έφεραν το σετ στα ίσα μετά από κόντρα μπάλα του Πέριτς και μπλοκ του Ανδρεάδη. Οι πρωταθλητές μάλιστα με "όπλο" το μπλοκ προσπέρασαν 14-12 μετά από επίθεση του Παγενκ. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε...με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα 19-18 μετά από άσο του Ντε Βάιερ και επίθεση του Μαρκς. Η Κηφισιά με εντυπωσιακό μπλοκ του Μίχαλι προηγήθηκε 20-18, όμως το μπλοκ του Πέριτς στον Μαρκς έφερε ξανά τις δύο ομάδες στα ίσα 22-22.

Ο Ολυμπιακός έφτασε δυο φορές σε σετ μπολ 24-23 και 25-24 όμως ισάριθμες φορές η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» ισοφαρίζοντας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Μιχαλί έφτασαν μία "ανάσα" από την κατάκτηση του σετ 26-25 κάτι που τελικά έκαναν με νέο μπλοκ του Κωτσάκη ο οποίος διαμόρφωση το 27-25.

Οι ερυθρόλευκοι δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του 1ου σετ και στο δεύτερο μπήκαν από νωρίς μπροστά 6-2 έχοντας αποτελεσματική κόντρα μπάλα. Η Κηφισιά με τον Λινάρδο στο σερβίς «πλήγωσε» την άμυνα του Ολυμπιακού και ισοφάρισε 8-8 με επίθεση του Κωτσάκη. Στην εξέλιξη του σετ ο Έγκλεσκλανς έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους στο +2 (11-9) όμως το μπλοκ του Μίχαλι έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 11-11. Ο Ολυμπιακός πήγε άλλες τρεις φορές στο +2 (14-12) (16-14) και (21-19) όμως η Κηφισιά σε ισάριθμες περιπτώσεις ισοφάρισε. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν αυτός που έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από μπλοκ του Ζουπάνι. Το λάθος σερβίς του Κασαμπαλή κράτησε στο σετ την Κηφισιά 24-23, όμως ο Δαλακούρας με εντυπωσιακή επίθεση έκλεισε το σετ 25-23.

Στο τρίτο σετ του αγώνα το καλό σερβίς του Ζουπάνη και τα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 4-1. Η Αθηναϊκή ομάδα μείωσε προσωρινά 5-4, όμως οι πρωταθλητές με συνεχόμενους πόντους από τον διαγώνιο τους έφτασαν στο 9-5. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν με το καλό σερβίς τους παίρνοντας μεγάλες διαφορές και φτάνοντας μέχρι το 19-10 . Ο Γιάννης Ορφανός προχώρησε σε αλλαγές και η Κηφισιά έδειξε "σφυγμό" μειώνοντας 20-16 με τους Λινάρδο και Κωστόπουλο. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν μπροστά και πήραν το σετ 25-19 με τον Έγκλεσκλανς να παίρνει το μπλοκ άουτ στην τελευταία επίθεση.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε όπως τελείωσε το 3ο με τους Ρούση και Κωστόπουλο στο βασικό σχήμα στη θέση του Ντε Βάιερ και Κωτσάκη αντίστοιχα. Αν και η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 4-2 στη συνέχεια υπέπεσε σε πολλά λάθη με τον Ολυμπιακό να τα εκμεταλλεύεται και να προσπερνά 11-5. Οι κυανόλευκοι με το αρχικό τους σχήμα ξανά στο γήπεδο περιόρισαν τα λάθη μειώνοντας 11-7 με τον Λινάρδο, όμως το μπλοκ των φιλοξενούμενων έκανε καλή δουλειά με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 14-7. Η Κηφισιά με συνεχόμενους άσους του Μαρκς μείωσε 19-15 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για επιστροφή. Μάλιστα με άσο του Κωστόπουλου πλασέ του Μαρκς και νέο άσο του Κωστόπουλου μείωσε 23-22 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο Εγκλεσκλανς έδωσε διπλό ματς μπολ στον Ολυμπιακό 24-22, η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως ο διαγώνιος του Ολυμπιακού τελείωσε το σετ 25-23.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 19-25, 23-25) σε 113 λεπτά.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 3π. (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 10 (10/18επ., 82%υπ., 39%αρ.), Κωτσάκης 11 (6/18επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 14%αρ.), Λινάρδος 6 (4/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Μαρκς 22 (14/38επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι) / Σωνάκης (λ. - 82%υπ., 39%αρ.), Παπαδόπουλος, Ρούσης, Κωστόπουλος 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 90%υπ., 30%αρ.), Κοντοστάθης (λ), Μελλές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Παγιένκ 11π. (8/14επ., 3 μπλοκ, 100%υπ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Εγκλεσκαλνς 28 (26/37επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 7 (6/19επ., 1 μπλοκ, 64%υπ., 12%αρ.), Πέριτς 11 (7/15επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 47%υπ., 21%αρ.), Κασαμπαλής, Ζουπάνι 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας (λ).

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-3

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΗ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League. Ο δικέφαλος είχε για άλλη μία φορά μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη αλλά και τον Ούντρις.

Ο ΟΦΗ αδικείται από το τελικό σκορ καθώς έφτασε κοντά στην κατάκτηση ενός σετ αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην αποτελεσματική ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. Ο ΟΦΗ στο 2ο σετ προηγήθηκε 23-20 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 έκανε ανατροπή και με 25-23 έκανε το 2-0 σετ και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο χωρίς απώλειες.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ πήρε από την αρχή προβάδισμα με 9-4. Ο ΟΦΗ πάλεψε για να γυρίσει το σετ αλλά δεν διέθεται πίεση από το σερβίς και το μπλοκ, η διαφορά δεν έκλεισε και αποτυπώθηκε στο τελικό 25-20 που έκανε και το 1-0 σετ.

Στο σετ ο ΟΦΗ βελτίωσε την υποδοχή του και τα ποσοσοστά στο μπλοκ άμυνα και είχε προβάδισμα από την αρχή με 2-3 πόντους. Μάλιστα έφτασε και στο 23-20 με δύο επιθέσεις του Κάλα. Ο Ούντρις μείωσε σε 23-21 και ο Σωτηρίου που είχε μπει αλλαγή πήγε στη θέση του σερβίς και διέλυσε την υποδοχή των γηπεδούχων. Πήρε έναν άσσο για το 23-23 (είχε προηγηθεί και ένα λάθος του Κάλα για το 23-22) και με δύο διαδοχικά μπλοκ από Γουόλς, Κουμεντάκη έγινε η ανατροπή για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 24-26) σε 80 λεπτά.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 14π. (14/23επ., 44%υπ., 22%αρ.), Αρπάγιου 1 (1/2επ.), Κότο 11 (11/21επ., 25%υπ., 25%αρ.), Βαϊόπουλος 3 (1/5επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Βάργας 15 (14/29επ., 1 άσσος, 54%υπ., 50%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 35%υπ., 20%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 6π. (4/11επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 6 (2/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (7/14επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 88%υπ., 56%αρ.), Γάτσης 8 (6/10επ., 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 5 (5/13π., 50%υπ., 44%αρ.), Ούντρις 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (100%υπ., 89%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 άσσος, 56%υπ., 44%αρ.).

Φοίνικας ΟΝΕΧ - Φίλιππος Βέροιας 1-3

Ο Φίλιππος Βέροιας έβαλε δύσκολα στον Φοίνικα ΟΝΕΧ στον αγώνα για την 6η αγωνιστική της Volley League που ήταν επανάληψη του τελικού του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε 1-0 σετ και 16-10 στο 2ο σετ αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ και μοναδική απώλεια ένα σετ. Η ομάδα της Σύρου σημείωσε την 4η νίκη της και ανέβηκε στους 11 βαθμούς ανοίγοντας την ψαλίδα των ομάδων της πρώτης 4αδας.

Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν ο Μιτσάλοβιτς και ο Κόστα αλλά και ο Καπετανίδης που μπήκε αλλαγή στο 20-16 του 2ου σετ. Από τον Φίλιππο ξεχώρισαν οι Γιάγκος, Σονάρι, Ρουμελιωτάκης.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Ο Φίλιππος με σερί 4-0 χάρις τους Προύσαλη, Σονάρι και τα λάθη του Φοίνικα ξέφυγε 18-14 αλλά οι συριανοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (σερί 4-0) χάρις τα λάθη των γηπεδούχων (18-18). Ο Φίλιππος ήταν αποφασισμένος να πάρει το σετ και με ρίσκο στο σερβίς από τον Ρουμελιωτάκη δικαιώθηκε. Πήρε δύο κρίσιμους πόντους και με τον άσσο του Στουντζίνσκι έγινε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Ο Φίλιππος μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 2ο σετ με τον Ρουμελιωτάκη να βγάζει... φωτιές και οι Βαρβεσιώτης, Γιάγκος να κερδίζουν κρίσιμες μονομαχίες στο μπλοκ. Ο Φίλιππος προηγήθηκε 16-10 και κάπου εκεί ο Φοίνικας μπήκε στον αγώνα. Σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Καπετανίδη στη θέση του κακού Στερν. Ο Φοίνικας μείωσε και με επιθέσεις και άσσο του Καπετανίδη έκανε σερί 4-0 ισοφαρίζοντας 23-23. Ο Φίλιππος για τελευταία φορά προηγήθηκε με τον Στουντζίσκι 24-23 αλλά ο Φοίνικας απάντησε με δύο πόντους του Ιερεζουέλο για το 25-24 και τελείωσε το σετ 28-26 με πόντο του Παπαδόπουλου και μπλοκ του Μιτσάλοβιτς στον Ρουμελιωτάκη ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Από εκεί και πέρα ο Φίλιππος πέταξε λευκή πετσέτα καθώς φάνηκε η κόπωση. Οι αλλαγές του Φούλβιο Μπερτίνι έπιασαν τόπο καθώς Παπαδόπουλος, Καπετανίδης μαζί με τους Κόστα, Μιτσάλοβιτς έκανε δύο σερί 4-0 (αρχικά για το 13-7 και μετά για το 19-9). Το σετ τελείωσε με τρεις σερί πόντους του Καπετανίδη.

Ο Φίλιππος το πάλεψε στο 4ο σετ αλλά ο Φοίνικας είχε βρει ρυθμό με τον φορμαρισμένο Καπετανίδη. Αρχικά ξέφυγε 13-8 με σερί 3-0. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και με δύο πόντους του Μιτσάλοβιτς πήρε τη νίκη με 25-22 και 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 26-28, 14-25, 22-25) σε 108 λεπτά.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Γιάγκος 9π. (5/10επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 15 (14/27επ., 1 άσσος, 67%υπ., 38%αρ.), Βαρβετσιώτης 12 (10/21επ., 2 μπλοκ), Σονάρι 10 (9/12επ., 1 μπλοκ), Στουντζίσκι 15 (13/31επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 34%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 71%υπ., 33%αρ.), Μιχελάκης (λ), Στεφανίδης 1 (1/5επ.), Σιούτης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 16π. (14/23επ., 2 μπλοκ), Παπαλεξίου 1 (1/4επ.), Ιερεζουέλο 6 (4/5επ., 2 μπλοκ), Κόστα 13 (11/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 3 (3/7επ., 62%υπ., 13%αρ.), Στερν 7 (7/13επ., 29%υπ., 14%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 62%υπ., 38%αρ.), Καρασαβίδης (λ), Παπαδόπουλος Π. 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 82%υπ., 73%αρ.), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Καπετανίδης 11 (8/15επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 30%αρ.).