VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley league ανδρών: Εμφατική νίκη του Μίλωνα 3-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό, ίδρωσε αλλά επικράτησε ο Ολυμπιακός

Ο Μίλων πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού, ενώ ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα 3-2 σετ του Άθλου στην Ορεστιάδα.

Τη νίκη της αγωνιστικής στη Volley League των ανδρών έκανε ο Μίλων, ο οποίος επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στη χρονιά.

Οι παίκτες του Ψάρρα με πιεστικό σερβίς χάλασαν την υποδοχή των πρασίνων (φάνηκε η απουσία του Ζήση) και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη.

Ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ χτίζοντας πολλά επί μέρους σερί τα οποία του επέτρεπαν να διατηρεί διαφορά ασφαλείας.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση αλλά είχε πολλά από τα όπλα του σε κάκιστη ημέρα με τον Ανδρεόπουλο να προσπαθεί να αλλάξει την κατάσταση δίχως αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε τη χειρότερη εμφάνιση των τελευταίων ετών με τραγική υποδοχή και μόλις 27 πόντους από επιθέσεις που είναι από τα χαμηλότερα ιστορικά στην κατηγορία.

Με το σερβίς του Μολίνα που πέτυχε και έναν άσσο και συνολικό σερί 3-0 ο Μίλωνας ξέφυγε 9-6 στο ξεκίνημα του αγώνα δείχνοντας τις προθέσεις του αλλά και την υπεροχή του στο σερβίς. Η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι το 15-12 που έγινε από το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ. Με νέο χαμένο σερβίς του Παναθηναϊκού και συγκεκριμένα τον Ρανγκέλ έγινε το 16-12 και ο Μολίνα με επίθεση και άσσο έκανε το 18-12. Με το λάθος του Γιάκομπσεν ο Μίλωνας έκανε νέο σερί 4-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +7 (19-12). Ο Παναθηναϊκός δεν επανήλθε ποτέ και το σετ κύλησε για τον Μίλωνα στο 25-18 για το 1-0 σετ.

Στην έναρξη του 2ου σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά με δύο μπλοκ του Πετρέα για το 5-3 αλλά από εκεί και πέρα Μολίνα και Γιορντάνοφ έδωσαν ρεσιτάλ. Με φοβερό σερβίς διέλυσαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με δύο μίνι σερί 3-0 προσπέρασαν 12-9. Ο Παναθηναϊκός στο καλύτερο σημείο του με σερί 4-0 απάντησε και προσπέρασε 13-12 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-17. Τρία σερί λάθη του Παναθηναϊκού έδωσαν δώρα στον Μίλωνα για το 20-18 και το σετ κύλησε χωρίς πρόβλημα για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα που σε ρυθμό προπόνησης έκανε το 25-22 αφού στο τέλος έχασε το σερβίς ο Πετρέας.

Με το σερβίς του Χερ και τα διαδοχικά "πέναλτι" πάνω από το φιλέ ο Μίλωνας προηγήθηκε 5-1 δίνοντας πανηγυρικές διαστάσεις στην επικράτηση του. Ηταν σειρά του Εφραιμίδη να πάρει άσσο για το 8-2 και αργότερα με τον Θεοδόση για το 11-3. Ο Παναθηναϊκός υπέφερε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς υποδοχή και οργάνωση παιχνιδιού και έτσι ο Μίλωνας αργά και σταθερά έφτασε στην κατάκτηση του σετ με τελευταίο σερί 3-0 από τον Χερ (πήρε άσσο) και τον Γιορντάνοφ ο οποίος στα 40 του χρόνια έδωσε ρεσιτάλ κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Μίλων - Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-18

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 11 άσσοι, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 1 άσσος, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιν 5π. (1/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 1 (1/3επ.), Γιορντάνοφ 16 (16/23επ.), Μολίνα 15 (11/16, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 69%υπ., 38%αρ.), Εφραιμίδης 9 (7/17επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 53%αρ.), Χερ 6 (1/1επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Χανδρινός (λ. - 94%υπ., 56%αρ.), Δημητούλης, Θεοδόσης 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Νανόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 3π. (3/9επ., 80%υπ., 40%υπ.), Πετρέας 8 (5/7επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 4 (4/6επ.), Φράγκος 2 (2/7επ, 67%υπ., 44%αρ.), Ερνάντεζ 13 (13/26επ.) / Γκρουμούσας (λ. - 36%υπ., 16%αρ.), Γεωργίου 1 (1 μπλοκ), Μπάσης 1 (1 άσσος), Κωστόπουλος 75%υπ., 50%αρ.).

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε δύσκολες στιγμές στην Ορεστιάδα στην έδρα του νεοφώτιστου και μαχητικού Άθλου αλλά κατάφερε να μείνει όρθιος και με νίκη 3-2 σετ και να κρατήσει το αήττητο του μετά την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Volley League. Ο αγώνας ήταν μία γιορτή του βόλεϊ που θύμισε τις παλιές καλές εποχές στην Ορεστιάδα. Ο Άθλος πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του βαθμολογική απώλεια.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Ιντάλγκο με 24 πόντους, 6 άσσους και 18/27 τελειωμένες επιθέσεις. Το ακολούθησε ο Στερν με 18 πόντους.

Ο Άθλος είχε πρώτο σκόρερ τον Κάιο Ντε Πρα με 21 πόντους και 19/38 επιθέσεις. Κορυφαίος όμως και ηγέτης της ομάδας ο πασαδόρος Σταύρος Κασαμπαλής.

Ο Άθλος κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και με πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Ντε Πρα και Γκλαντστόουν κατάφερε να πάρει το 1ο σετ με 25-22. Από το 13-13 ο Άθλος έκανε σερί 3-0 με τους Γκένοφ, Ντε Πρα, Γκλανστόουν για το 16-13. Ο Αλγκούν και ο Ντε Πρα άνοιξαν τη διαφορά στο +5 (22-17), ο Στερν και ο Παγιένκ μείωσαν σε 23-22 αλλά το χαμένο σερβίς του Παγιένκ και το μπλοκ του Κασαμπαλή στο Χανδρινό έκλεισαν το σετ 25-22..

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε 14-11 με τον Γκένοφ κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20 με τον Ιντάλγκο και προηγήθηκε 24-22 με λάθη των γηπεδούχων. Ο Άθλος ισοφάρισε με πόντους από τον Αλγκούν και τον Ντε Πρα (24-24). Ο τελευταίος έχασε και κόντρα επίθεση για το 25-24 όταν ο Ιντάλγκο και ο Παγιένκ τον σταμάτησαν στο μπλοκ (24-25). Ο Δαλακούρας που μπήκε στη θέση του Χανδρινού για να διορθώσει την υποδοχή έκανε το 26-24 και έτσι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στο 3ο σετ. Ξέφυγε με 6-0 και αργότερα με 16-6 με το σερβίς του Στερν κάνοντας εύκολα το 2-1 σετ αλλά ο Άθλος ήταν αποφασισμένος να πάρει κάτι θετικό.

Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Με σερί 3-0 ο Άθλος ξέφυγε 13-10 με σερί του Ντε Πρα και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ και το 25-22 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός από το 5-5 έκανε τη διαφορά με το σερβίς αλλά και στην επίθεση με τους Ιντάλγκο, Στερν. Ξέφυγε 10-7 με άσσο του Στερν ενώ στο 9-12 έκανε νέο σερί 3-0 με τους Στερν και μπλοκ Δαλακούρα και πήρε τη νίκη.

Άθλος - Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 25-22, 24-26, 15-25, 25-19, 09-15 σε 143΄.

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 42 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 6π. (5/7επ., 1 μπλοκ), Ντε Πρα 21 (19/38επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 5 (1/1επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Αλγκούλ 12 (8/11επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 6 (5/14επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 11%αρ.), Γκένοφ 12 (12/26επ., 47%υπ., 18%αρ.) / Βελούδης (λ. - 42%υπ., 21%αρ.), Τσολακίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 10. (9/15επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (13/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Χανδρινός 7 (7/15επ., 22%υπ., 22%αρ.), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 24 (18/27επ., 6 άσσοι, 43%υπ., 20%αρ.) / Τζιάβρας (39%υπ., 26α%αρ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 8 (7/19επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 13%αρ.).

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες και έσπασε το αήττητο της Κηφισιάς

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Volley League. O δικέφαλος νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς στο PAOK Sports Arena και ανέβηκε στους 6 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Ο ΠΑΟΚ θα στερηθεί των υπηρεσιών του Γιόρνα που τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός γηπέδων 10 ημέρες. Θα απουσιάσει στον πρώτο αγώνα με τη Μοντάνα.

Αντίθετα ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 2ο σετ σετ όταν προηγήθηκε 23-20 και 27-26 αλλά με τρία διαδοχικά λάθη των παικτών του έχασαν το σετ και από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ όταν έκανε το 2-0 σετ κατάφερε να φτάσει άνετα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Βαν ντε Ντρις με 16 πόντους αλλά κορυφαίος στον αγώνα ήταν ο Κόστα που πέτυχε 12 πόντους εκ των οποίων οι 5 ήταν από μπλοκ.

Η Κηφισιά υστέρησε επιθετικά αλλά και η υποδοχή της δεν είχε διάρκεια. Ο Οκοσάνοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ισχυρό σερβίς προηγήθηκε 7-2 μετά από άσσο του Ουόλς. Η Κηφισιά συνέχισε να τελειώνει μπάλες με δυσκολία και ο δικέφαλος έφτασε τη διαφορά μέχρι το +9 (22-13) με μπλοκ του Κόστα στον Οκοσάνοβιτς. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και βρίσκοντας πόντους από Τσέιβερς και Οκοσάνοβιτς μείωσε 23-18. Ο ΠΑΟΚ τελικά έκλεισε το σετ 25-20 με επίθεση του Ράπτη.

Στο δεύτερο σετ, το οποίο είχε συναρπαστική εξέλιξη η Κηφισιά προηγήθηκε 8-6 με επίθεση του Παπαδόπουλου, ενώ στην εξέλιξη του σετ πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 17-13 με μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας και ισχυρό σερβίς ισοφάρισε 23-23 με τον Κόστα. Η Κηφισιά έφτασε 4 φορές σε σετ μπολ, όμως ο ΠΑΟΚ σε ισάριθμες περιπτώσεις κράτησε το side out. Τελικά οι γηπεδούχοι στο πρώτο δικό τους σετ μπολ 28-27, κατάφεραν να το κλείσουν 29-27 με μπλοκ του Κόστα.

Στο 3ο σετ στο 4-4 αποχώρησε τραυματίας ο Γιόρνα. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Η συνέχεια όμως ήταν υπόθεση του ΠΑΟΚ ο οποίος με σερί 8-8 πήρε διαφορά ασφαλείας 16-8 και τελικά πήρε το σετ 25-15 με τον Ντε Ντρις.

ΠΑΟΚ - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 25-20, 29-27, 25-15 σε 80΄.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 10 μπλοκ, 42 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 7π. (6/9επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 40%αρ.), Κόστα 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 2 (0/1επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (5/9επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 10 (9/19επ., 1 άσσος, 57%υπ., 33%αρ.), Βαν ντε Ντρις 16 (12/28επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 86%υπ., 71%αρ.), Μούχλιας, Σωτηρίου 4 (4/7επ., 67%υπ., 67%αρ.), Γάτσης.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 18π. (17/36επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Γ. 3 (3/9επ., 46%υπ., 38%αρ.), Σπηλιώτης 2 (2/4επ.), Μορέιρα Μαϊκόν 4 (3/13επ., 1 μπλοκ), Τσέιβερς 11 (9/24επ., 2 άσσοι, 22%υπ.) / Κοντοστάθης (λ. 40%υπ., 28%αρ.), Κοσμάς, Σιημήτρας, Ρουσσόπουλος.

Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα

Το δεύτερο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League εξασφάλισε ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ, επικρατώντας 3-0 επί του μαχητικού Πήγασου Πολίχνης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Με υπεροπλία σε όλες τις θέσεις και χαρακτηριστική πολυφωνία στην επίθεση, ο Φοίνικας “καθάρισε” το παιχνίδι κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Οι άμυνες που έφεραν πολλές φάσεις διαρκείας και απολαυστικό παιχνίδι ήταν το κοινό στοιχείο των δύο ομάδων, η ανωτερότητα ωστόσο του Φοίνικα σε όλα τα επίπεδα, δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία θα ψάξει τους πρώτους της πόντους την επόμενη αγωνιστική, κόντρα στον Άθλο, ο οποίος έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό “κλέβοντας” πόντο στην Ορεστιάδα (2-3).

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με ένα 4-1 θέλοντας να επιβάλει ρυθμό και παίζοντας κυρίως πρώτο χρόνο, ενώ ο Πήγασος είχε αρκετά χαμένα σερβίς στο ξεκίνημα αυτό. Η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους ωστόσο ο Φοίνικας ήταν σε ρόλο οδηγού μέχρι τα μισά του σετ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο στο 11-10 με τον Μπαρέτο, ο Κλίνκενμπεργκ στη συνέχεια με δύο πόντους έκανε το 14-12 για τον Φοίνικα, ενώ στο 15-15 ο Πήγασος ισοφάρισε με μπλοκ του Αρμενάκη. Ο Φοίνικας έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στο 15-16 και παρότι η διαφορά παρέμεινε στον πόντο μέχρι το 20-20, οι επιθέσεις από Κλίνκεμπεργκ και Μιχάλοβιτς έφεραν την κατάκτηση του σετ με 25-21.

Αντίστοιχη εικόνα και στο δεύτερο σετ στο οποίο ο Φοίνικας μπήκε πιο αποφασισμένος και ουσιαστικός στα τελειώματά του, κυρίως με τον Φρομ από την pipe στους πρώτους πόντους του σετ. Έτσι έγινε το 8-6, ενώ το μοίρασμα του Γαλιώτου σε όλες τις θέσεις έδωσε πολυφωνία στην επίθεση του Φοίνικα, που δεν δυσκολεύτηκε να αυξήσει τη διαφορά μέχρι και το 18-11. Για τους φιλοξενούμενους ο αρχηγός, Αργύρης Μαυροβουνιώτης ήταν αυτός που επωμίστηκε το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση, η ανωτερότητα του Φοίνικα σε όλα τα επίπεδα ωστόσο δεν επέτρεψε πολλά περιθώρια και έτσι με δύο μπλοκ από Γαλιώτο και Χαραλαμπίδη, έγινε το 25-18.

Ο Πήγασος μπήκε στο τρίτο σετ για την ύστατη προσπάθεια να μειώσει στο σκορ, η πίεση αυτή όμως οδήγησε σε πολλά αβίαστα λάθη και νεύρα την ομάδα της Πολίχνης, η οποία μεν προηγήθηκε 5-6 με τον Κανέλλο, η ισοφάριση όμως ήρθε άμεσα στο 6-6. Από το 10-10 ο Φοίνικας πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ προκαλώντας προβλήματα στη λειτουργία του Πήγασου. Η διαφορά ήταν διαρκώς αυξανόμενη και έτσι ήρθε άνετα το 25-20.

Φοίνικας - Πήγασος 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-20) σε 89΄

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης: 0 άσσοι, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 14 (12/31επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 4 (2/8επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γαλιώτος 4 (4/4επ.), Κλίνκενμπεργκ 11 (9/12επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 80%υπ., 47%αρ.), Χαραλαμπίδης 9 (6/7επ., 3 μπλοκ), Φρομ 10 (10/17επ., 70%υπ., 44%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 75%υπ., 50%αρ.), Σωνάκης (λ.), Ιερεζουέλο, Μάντζιος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος Π.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης, Μπαρέτο 9 (9/19επ., 63%υπ., 27%αρ.), Μαυροβουνιώτης 10 (9/23επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 42%αρ.), Μίλης 14 (14/35επ.), Αρμενάκης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/8επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. – 52%υπ., 35%αρ.), Γραμμενούδης, Σακόγλου 1 (1/1επ.), Τσιράκης (λ), Κεσεσίδης, Τερζόγλου.